Actualiteit Praktijk De tijd dat een gebouw alleen uit opgaand werk bestond, is allang verleden tijd. De nieuwe architectuur in Rotterdam zorgt voor veel gepuzzel bij de topografen. Voorbeelden te over van situaties die vragen om veel vernuft om de topo grafie op een eenduidige manier op het platte vlak af te beelden, waarbij altijd het maaiveld het referentievlalc is; de kubuswoningen (fig. 7) op kolommen die op een viaduct staan, het zestig meter hoge kantoorpand de Willemswerf waar een weg tussen de pilaren doorloopt, en ga zo maar door. In de stad ligt een RD-net van ongeveer vijfduizend punten. Alle topografie wordt in de grondslag gemeten. Als het nodig is en waar het bereik in de stad goed is, wordt ook met GPS gemeten, waarbij gebruik wordt gemaakt van de vaste referentiestations van LNR Globalcom. Rotterdam heeft een goede verstandhouding met andere gemeenten in de regio. Enkele gemeenten zonder land meetkundige afdeling zijn ervan overtuigd dat het ook voor hun gemeentelijke processen van belang is de grootschalige de grootschalige topografie. Voorop lo pen is best leuk, maar na jaren laat de wet van de remmende voorsprong zich voelen. In 1999 werd dus besloten voor een nieuw systeem te kiezen, dat zich al had bewezen in geodetisch Neder land. Het werd dgDialog Topografie. Maar de topografen in Rotterdam kon den het niet laten. Zij gingen de file-ge oriënteerde bestanden omzetten naar een echte database en wel Oracle 8i spatial. Geloof het of niet, Rotterdam was weer koploper. Nog geen enkele gebruiker van dgDialog Topografie maakte op dat moment gebruik van een Oracle spatial database in een pro ductie-omgeving. Een gemeente die het beheer van de buitenruimte en een leefbare woon omgeving hoog in het vaandel heeft staan, zorgt ervoor dat de basis voor al het werk in die gemeente, de groot schalige basiskaart, van hoge kwaliteit is. De landmeetkundige kwaliteit zit wel goed in de professionele organisa tie van Rotterdam, maar voor één van de belangrijkste kwaliteitskenmerken, actualiteit, ben je veelal afhankelijk van anderen. Rotterdam streeft ernaar om een actualiteit van drie maanden te hebben, dat wil zeggen dat na het gereedkomen van een mutatie in de buitenruimte deze wijziging binnen drie maanden bij de kaartgebruikers wordt afgeleverd. In een stad van 30.000 ha met bijna volledig en inten sief bebouwd gebied gebeurt wel het Fig. 6. Er ontstaan regelmatig nieuwe objecten die inge meten moeten worden (foto: Jan v.d. Meijden). Fig. 7. Woningen op palen op een viaduct: hoe codeer je dit in 2D? een en ander (fig. 6). Het beleid van het vergaren van muta ties is erop gericht de veroorzakers van die mutaties zo ver te krijgen, dat zij in hun procedures opnemen om de afde ling Landmeten en Vastgoedinformatie te informeren over wijzigingen die zij hebben gerealiseerd. De grootste veroor zaker is de gemeente zelf. De dienst Stedenbouw, de ge- meentewerven, het ingenieursbureau van Gemeentewer ken, het Gemeentelijk Havenbedrijf, met al deze veroor zakers zijn goede afspraken gemaakt, maar het is zaak al tijd alert te blijven. Vaak is de taak om een mutatiemelding te doen, persoonsgebonden, met alle gevolgen van dien. Een tweede stroom van mutatiemelders zijn de gebruikers van de bestanden. Er wordt altijd voor gezorgd dat bij het afsluiten van een abonnement op de topografie tevens gere geld is dat opmerkingen van de kaartgebruiker gemeld kunnen worden aan een met naam en telefoonnummer be kende medewerker van Landmeten en Vastgoedinformatie. Ten derde, en niet in de minste plaats, is het feit dat iedere topograaf een eigen werkgebied heeft een groot voordeel: er zal hem niet veel ontgaan. GEODESIA 2003-1

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 9