06-GPS en het einde der landmeetkunde? Verslag Theo Scheele, redacteur. Het gebeurt niet elke dag dat je twee directeuren samen een rioolputje ziet opmeten. Zeker niet als het de bazen van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) en het Kadaster betreft. Er was wel een mooie plek voor uitgekozen: de parkeerplaats van restau rant 'De Klepperman' in Hoevelaken, waar op 4 december 2002 genoemde bezigheid plaatsvond. Reden: de officiële ingebruikneming van het landelijk dekkend GPS-RTK-net- werk, 06-GPS genaamd. Zo'n vijftig deskundigen die bij hun dagelijkse arbeid vooral op landelijk gebied bij het gebruik van netwerken en/of de toepassing van GPS zijn betrokken, en de nodige belangstellenden, waren getuige. Jan Polman, adviseur van het nieuwe bedrijf en vandaag ceremoniemeester, leidde de feestelijke gebeurtenis in met een recente uitspaak van prof. Baarda, luidend: "De inmid dels volwassen geworden satellietgeodesie zal de klassieke geodesie en een groot deel van de landmeetkunde weldra overbodig maken". Die volwassenwording (en dus het einde van dat klassieke werk) vond plaats op 4 december 2002. Fred Jansen, directeur van 06-GPS, was de boosdoener, hoe wel hij hier als initiatiefnemer en drijvende kracht werd aangekondigd. Fred legde uit hoe hij tot deze daad was ge komen, eigenlijk al twee jaar geleden, maar het moest eerst wat groeien. Door verkennend werk, onder andere bij een bestaand netwerkje in Noord-Holland, en eens te kijken wat er in Duitsland en België al tot stand was gekomen, groeide zijn gedachte uit tot een concreet plan, waarbij de vraag centraal stond of hier een taak voor een overheidsdienst De openings handeling door Besemer en Fijnaut op de binnenplaats van 'De Klepper man' in Hoevelaken. dan wel voor de vrije markt in lag. Dat laatste bleek de voorkeur te hebben van Fred Jansen en zijn adviseurs, en samen sloegen ze aan het bouwen, daarbij rekening houdend met een aantal voorwaarden waaraan zou moe ten worden voldaan, zoals de zorg voor onafhankelijkheid, kwaliteit, bedrijfs zekerheid en continuïteit. De eigenlijke bouwer van het netwerk, Jean Paul Henry, boeide de aanwezi gen met zijn uitleg over de infrastruc tuur van 06-GPS. Na een uitleg van de basisprincipes van de satellietmetin gen en de toepassingsmogelijkheden voor navigatie en landmeten, vertelde Jean Paul hoe 06-GPS een netwerk van eenentwintig referentiestations (der tien in Nederland en acht in Duits land) heeft opgebouwd om het moge lijk te maken dat voortaan iedereen, waar ook in Nederland, met één GPS- ontvanger real time alle gewenste me tingen kan verrichten met een nauw keurigheid van 1,5 a 2 cm in X en Y, en 2 a 3 cm in hoogte. De stations zijn zo solide gebouwd, dat ze tegen een flink (wind)stootje kun nen. Ze zijn gebouwd op veilige plaat sen, meestal overheidsgebouwen, heb ben een 'vrije' horizon, en zijn vieren twintig uur per dag aan het meten. Oostburg Overzichtskaartje van het 06-GPS- netwerk. Knock (Emden) GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 12