06-GF5 je mat ooit met twee maten Nu kies je partij voor... 06-GPS kies jij belt in en scoort punten coördinaten met zeer kleine delta's in de X en Y de hoogte net zo nauwkeurig krijg je erbij terwijl alles beweegt jij zoekt naar rust in de wind en scoort naar behoren aan de horizon schemert een toren als richting vergeten nu vingerwijzing priemend omhoog satellieten weet je hebt met een aantal 'contact' in een omgeving waar jij punt na punt alleen- maar geniet Gaijus De uitkomsten van de waarnemingen worden via uitstekende en 'bewaakte' communicatiekanalen van KPN conti nu (elke seconde) doorgezonden naar een centrale die de data verwerkt tot een zogenaamde netwerkoplossing. Klanten kunnen vierentwintig uur per dag inbellen om RTK-correcties te ont vangen dan wel Rinexdata voor post processing voor de plek waar ze willen meten. Daarvoor hebben ze dan wel een GPS-ontvanger met een modem nodig, 2-frequentieontvangst en RTCM- ondersteuning (Radiotechnische stan daard voor (maritiem) radioverkeer). Het Kadaster heeft ervoor gezorgd dat alle eenentwintig stations zijn gecon troleerd en gekalibreerd, en daarvoor keurige certificaten zijn afgegeven. Er waren in het korte symposium nog een paar sprekers die de voordelen en mogelijkheden van het nieuwe netwerk toejuichten. Het hoofd van de afdeling Geodesie van het Kadaster, Martin Salzmann, koos een originele invalshoek om uit te leggen waarom het Kadaster het toejuicht dat het netwerk bij 'de markt' in goede handen is. Daarvoor had hij een fles wijn nodig, of liever, die bood hij aan om daarmee een ver gelijking te kunnen maken tussen de infrastructuur van de wijnboeren en die van de geometrie, waaronder ETRS89, RDNAPTRANS, RD en NAP. Via het etiket van de aangeboden fles wijn kregen de aanwezigen een 'college' over de rolver deling tussen Kadaster/Rijkswaterstaat, 06-GPS en de eind gebruiker (de plaatsbepaler), zowel wat betreft de inhoud van de fles als die van de geometrische arbeid. De over eenkomst werd gevonden in de samenwerkingsketens van producent tot eindgebruiker met als vergelijkbaar voor nemen: samen doel te treffen. "De inmiddels volwassen geworden satellietgeodesie zal de klassieke geodesie en een groot deel van de landmeetkunde weldra overbodig maken". Van de zijde van de MD liet Gert van Willigen, als hoofd van de afdeling Advies en Onderzoek Plaatsbepaling, zijn licht schijnen over de toepassing van GPS-netwerken bij zijn dienst. Dat betreft ondersteuning bij het beheer en de aanleg van de natte verbindingswegen (kusten, kanalen en Leen Murre, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Stichting Geodesia, maakte van de gelegenheid gebruik eerst uit te leggen dat de vereniging GIN eraan zit te komen, om vervolgens vanuit zijn eigen hydrografische erva ring de betekenis van het nut van vie rentwintig uur satellietmeting te eta leren. Hij constateerde daarbij een ver schuiving van landmeetkunde en geo desie naar informatie- en communica tiekunde. Vanuit de personele hoek belichtte hij de mogelijke afname van werkgelegenheid, nu een solitair land meter gewapend met een stok-GPS- ontvanger in zijn eentje het werk kan doen in plaats van de oorspronkelijke driemansploeg. Maar de uitkomst was toch optimistisch, want de reductie van mensuren zal tot kostenverlaging kunnen leiden, waardoor het echte landmeetwerk eerder betaalbaar zal zijn en waarschijnlijk vaker zal wor den gevraagd. Ook zal er ander werk voor in de plaats komen als ernaar Fijnaut is aan de wordt gezocht. Dat is een uitdaging voor het vakgebied en beurt, dus ons aller taak. GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 13