rivieren) en evenzo bij de droge tak (hoofd- en bijwegen van het Rijk), alsmede bij bijzondere projecten zoals de Betuwe lijn. De rol die Rijkswaterstaat daarbij speelt, is meer die van directievoering en kwaliteitsbewaker dan van uitvoer der, en is dus gesitueerd tussen overheid en de markt. Daar bij is het van belang nieuwe ontwikkelingen op de voet te volgen, en zo mogelijk in 'pilots' te onderzoeken. 06-GPS is zo'n nieuwe ontwikkeling, waar we niet zelf naar moesten zoeken maar die ons gewoon overkomt. De relatie met de marktsector is bij Rijkswaterstaat omschreven in een nota 'markt en overheid' en ook daaraan is de oprichting van 06- GPS getoetst en geschikt bevonden. En daarom kon ook de heer Fijnaut, hoofd van de MD, van harte meewerken om de mijlpaal die vandaag werd bereikt, officieel in gebruik te helpen nemen. Dat moest buiten gebeuren in de mist en kou. Dat gingen J.W.J. Besemer, namens het Kadaster, en H.M. Fijnaut na mens de MD, samen proberen onder leiding van Jan Pol man, bijgestaan door Henk Ensink van Facto. De handeling bestond uit het opmeten van twee hoekpunten van het in de aanhef genoemde rioolputje. Besemer werd als eerste de GPS-rugzak omgehangen en ging met de ontvanger in de hand van start. Het inbellen naar 06-GPS was snel gebeurd en na initialisering van de meting werden de parameters berekend en kon hij de stok op de hoek van het putje plaat sen. De coördinaten verschenen op het scherm en werden door Besemer geregistreerd. Toen mocht Fijnaut de andere hoek doen. Hij had het heel wat gemakkelijker. Niet alleen Besemer en Fijnaut gecertificeerd door Polman. Na 15 jaar toch nog leren meten (v.l.n.r: Polman, Ensink, Besemer, Henry). had hij al gezien hoe het moest, maar hij hoefde ook geen rugzak om, die bleef op de rug van Besemer. Binnen een paar minuten was het putje in coördinaten bekend. Daaruit kon wor den berekend dat het putdeksel 30 cm breed was. Wel een omslachtige ma nier overigens om de breedte van een putje te meten; met de klassieke duim stok gaat het toch vlugger. "Dat ik na vijftien jaar Kadasterdirecteurschap toch nog heb leren meten", zei Bese mer voldaan, en sprak er zijn vreugde over uit dat Kadaster en Rijkswater staat elkaar blijkbaar tot op 30 cm zijn genaderd. Ook Fijnaut was voldaan, al waren het rechthouden van de stok en het inspelen van de bel van het niveau toch moeilijker dan hij had gedacht. Gelukkig maar, anders heeft de oefe ning van van deze dag nog gevolgen voor het functieniveau van de mede werkers. Beide heren werden tenslotte door Fred Jansen 'gecertificeerd' voor hun arbeid. Johan de Vries sloot tijdens de borrel de bijeenkomst af met een gedicht van zijn landmeetcollega Gerard Castri- cum (beter bekend als Gaijus). En met die uitsmijter was het landelijk dek kend netwerk voor GPS-RTK officieel in gebruik genomen. Het bedrijf 06- GPS, in de uitvoering ondersteund door het landmeetkundig bedrijf Facto Beheer bv uit Deventer, heeft gezorgd voor een belangrijke mijlpaal in de ontwikkeling van de landmeetkunde. Het einde daarvan is echt nog niet in zicht. GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 14