Topologische structuren implementatiespecificaties voor een DBMS-omgeving. De OpenGIS abstrac te specificaties lijken veel op, en zijn min of meer op hetzelfde abstractie niveau geschreven als, overeenkomsti ge standaarden van de ISO TC 211 (3], Deze twee activiteiten, OpenGIS en ISO TC211, zijn relatief goed op elkaar af gestemd en maken beide onderscheid tussen geometrische primitieven (in de Engelstalige standaard aangeduid als point, line, surface en solid oftewel in het Nederlands: punt, lijn, opper vlak en lichaam) en topologische pri mitieven (zonder een poging dit te ver talen: node, edge, face en solid). In de standaarden worden de 3D-geometrie en topologische primitieven beide aan geduid met term 'solid'. We stellen dan ook voor de term volume voor de 3D-topologische primitieve te gebrui ken. Ingeval van topologie structuur ma nagement kan het DBMS de correct heid en de consistentie controleren en garanderen. Tevens kunnen dan ook complexe operaties binnen het DBMS worden uitgevoerd. Ondanks het feit dat topologische structuren goed be kend zijn en de verwijzingen prima in een DBMS kunnen worden opgeslagen, is het nog steeds een onbeantwoorde vraag hoe de topologische modellen ef ficiënt in een relationele DBMS zijn te implementeren. In dit artikel beschrij ven we het ontwerp en de implementa tie van topologische structuren op DBMS-niveau. Een belangrijk aspect hier bij is het vertalen van de topologische primitieven in hun geometrische tegen hangers. Het is dan mogelijk om een DBMS-view op een topologische primi tieve te definiëren, die het dan doet voorkomen als een geometrische pri mitieve. Zo kan het beste van twee we relden worden verkregen: aan de ene kant topologische structuren (zonder redundantie) en aan de andere kant het gemak van geometrische primitie ven tijdens het bevragen, analyseren en presenteren van de geo-informatie. De beschikbaarheid van ruimtelijke datatypen en operatoren is een deel van de DBMS-diensten die voor een GIS prof.dr.ir. P.J.M. van Oosterom, mevr. drs. 1. E. Stoter, co-auteurs: drs. C. W. Quak en mevr. dr.dipl.eng. S. Zlatanova, allen afdeling Geodesie TU Delft. noodzakelijk zijn. Twee andere aspecten zijn: ruimtelijke indexering en clustering, zoals een quadtree of een r-tree [4] [5], en representeren en manipuleren van topologische structuren. Topologische structuren worden onder andere gebruikt om een plenaire partitie zonder redundantie te representeren. Een ander mogelijk gebruik van een topologische struc tuur is het representeren van een line air netwerk. In dit artikel zullen we ons echter concentreren op een topo logische structuur voor een ruimte lijke partitie. Topologische structuren voor ruimtelijke partities zijn al zeer lang bekend, bijvoorbeeld in TIGER [6], DIME [7], het Arc/Info-systeem, het Nederlandse Kadastrale LKI [8] en vele andere systemen. Ook zijn topologi sche structuren intensief bestudeerd door bijvoorbeeld Molenaar [9]. Rela tionele DBMSen kunnen prima topolo gische verwijzingen opslaan: face links en face rechts verwijzingen van een edge, van edge naar ed ge kringverwijzingen, verwijzingen naar enclaves. Dit be treft dus het (data) modelmatige aspect van topologie. De DBMSen ondersteunen echter geen topologie structuur ma nagement, want ze zijn niet in staat consistentie te bewa ken tijdens de bijhouding (face gesloten?, geen kruisende edges?) en ze beschikken ook niet over de noodzakelijke operatoren als: basisbewerkingsoperatoren (splitsen of samenvoegen van face/invoegen of verwijderen edge); berekenen van de omtrek en de oppervlakte van een (topologisch gestructureerde) face; beantwoorden van de vraag: welke faces worden door deze lijn doorsneden?; kaart versnijding (map-overlay) van twee of meer ple naire partities; selectie van buren; routeplanning in een lineair netwerk. Hoewel sommige operaties op topologische structuren niet mogelijk zijn in een relationele DBMS (zoals bereken oppervlakte van een face), bieden deze structuren vele voor delen: het voorkomt redundante opslag (compacter dan het vol ledige polygonenmodel); het is gemakkelijker om consistentie te bewaken na be werking; het is efficiënter gedurende de visualisatie in een GIS front-end, omdat er minder data van disk behoeven te worden gelezen; het is het meest natuurlijke datamodel voor sommige applicaties; bijvoorbeeld bij het kadastraal landmeten worden edges (grenzen) met hun attributen gemodel leerd (fig. 2); het is efficiënt voor bepaalde operaties (bijvoorbeeld zoe ken van buren). GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 17