Hoort topologie structuur management in het DBMS? Overzicht topologische structuren Topologie structuur management op basis van meta-informatie In dit artikel zal de kadastrale kaart als voorbeeld worden genomen, omdat de topologie een sleutelrol speelt in deze dataset, die bestaat uit percelen die gezamenlijk heel Nederland bedekken. Het ruimtelijke deel van het data- model voor de kadastrale percelenlaag is gebaseerd op de 'winged-edge' topologie [10] zoals beschreven in [11] [8]. In een implementatie van topologie structuur management hoeft niet noodzakelijk alle functionaliteit door het DBMS te worden verzorgd. Het is ook mogelijk dat delen van de functionaliteit in de front-end (of middleware) applicatie worden verzorgd. Dit maakt het mogelijk om het geheel op een standaard-relationele DBMS te bouwen zonder dat deze behoeft te worden aangepast. Echter, de ondersteuning van topologische structuren is vrij generiek en zou daarom toch het beste in het DBMS kunnen worden geïmplementeerd. Dit voorkomt het telkens opnieuw implementeren van dezelfde functionaliteit en is tevens de beste manier om consistentie te bewaken. Verder maakt dit het mogelijk dat analyse-operaties gebaseerd op een topologische structuur efficiënt kunnen worden uitgevoerd binnen het DBMS. Er vindt dus geen onnodige data-overdracht plaats tussen het DBMS en de front-end applicatie. Daar het implementeren van topologische structuur management in relationele DBMSen een onontgonnen gebied is, is het goed om eerst de randvoorwaarden op een rijtje te zetten: de mogelijkheid om een volledig operationele oplossing te implementeren, die allerlei typen topologische struc turen omvat, moet in ieder geval open blijven. We zullen ons eerst wel concentreren op één type topologische structuur; de planaire partitie; de gekozen oplossing moet ook worden geïmplemen teerd om de voordelen ten opzichte van de andere me thoden (middleware of front-end topologie) te kunnen onderzoeken; de oplossing moet uitbreidbaar zijn. Gebruikers moeten de vrijheid hebben om andere typen topologische struc tuur management toe te voegen zonder dat dit conflic ten binnen het DBMS oplevert; het hebben van een abstracte specificatie of standaard is een belangrijke voorwaarde, maar een implementatie specificatie is de noodzakelijke vervolgstap in de prak tijk; als vuistregel die aangeeft of bepaalde functionaliteit wel in het DBMS thuishoort, geldt dat deze functionali teit generiek dan wel specifiek voor een bepaalde appli catie is. In het eerste geval kan de programmatuur steeds worden herbruikt en is er in deze sectie beargumenteerd dat de functionaliteit in het DBMS thuishoort. Zonder te willen claimen volledig te zijn, proberen we hier een overzicht te geven van de meest voorkomende soorten van topologische structuren. Het is inmiddels al een aantal keren vermeld dat er verschillende manieren zijn om een topologische structuur te implementeren. Hiervoor is de 'wiel-topologie' besproken. Andere topologie-implementa- Fig. 2. Kadastrale landmeters uit Zwolle aan het werk. [foto Kadaster). ties zijn mogelijk en kunnen ook bin nen het DBMS worden gerealiseerd. Zo gebruikt het Kadaster bijvoorbeeld ook een planaire partitie gebaseerd op edges and faces, maar worden er ande re verwijzingen gebruikt, namelijk de kettingtopologie (ook weieens winged edge-topologie genaamd). De verschil lende topologische structuren kunnen worden onderscheiden aan de hand van de volgende kenmerken: wat is de dimensie: 2D, 2'/2D, 3D? tijd toegevoegd? welke topologische elementen (pri mitieven) zijn gebruikt: node, edge, face, volume? zijn de elementen gericht (georiën teerd) of niet? welke topologische relaties worden expliciet opgeslagen (part_of, in, on)? wat zijn de topologische 'regels'; kruisende edges toegestaan?, los hangende edges toegestaan?, zelfde topologische primitieve aan beide kanten van een grens toegestaan?, enzovoort. Een eerdere poging om Postquel (het SQL-dialect dat binnen het Postgres DBMS wordt gebruikt) met 'prototy pes' en het 'create layer' statement uit te breiden voor topologie structuur management is beschreven in [12]. Het nadeel van deze aanpak is dat het een uitbreiding van de DBMS-vraagtaal (manipulatietaai) zelf vereist, dat een serieuze invloed heeft op de kern van de DBMS-software. Een ietwat 'minder zware' aanpak dan het uitbreiden van de DBMS-kern met topologische func tionaliteit omvat het creëren van een GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 18