Samenwerking in kaart gebracht Verslag van de geo-conferentie Toehoorders en inleiders. ISO-standaard in oprichting, het moge lijk maakt om op eenvoudige wijze ge gevens van organisaties via internet toegankelijk te maken. Zij schetsten een aantal ontwikkelingen in Europa, die als voorbeeld dienen voor de regio nale ontwikkeling tussen NoordRijn- Westfalen en de provincies. Waar gaat het dan precies om? P. Leen- ders van de Regionale Brandweer Nij megen illustreerde met voorbeelden uit rampenbestrijding dat zijn organi satie vooral veel tijd kwijt is met het zoeken naar de juiste informatie (wat is beschikbaar), het operationeel krij gen ervan en het in stand houden van de actualiteit en betrouwbaarheid. Vanuit Noordrijn-Westfalen werd door K. Birth van het Landesvermessung- samt vervolgens het afstemmen van gegevens over wegen en verkeer uit verschillende organisaties en het visu aliseren verduidelijkt. Met een toelich ting op het project 3LandenPark werd door P. Blokland van de Provincie Limburg de nadruk gelegd op de be schikbaarheid van de juiste gegevens in drie verschillende landen ten behoe ve van ruimtelijke planningsvraag- stukken. M. Straub van de natuurbe schermingsorganisatie NABU versterk te dit beeld door heel concreet voor beelden te tonen van ervaringen in het project Aktion Grünes Band. Toehoorders in de De ochtend samenvattend komen we Statenzaal, tot het volgende: organisaties moeten Tijdens de 'Geo-conferentie' van 30 oktober 2002 is een startsein gegeven voor een intensieve samenwerking tussen NoordRijn-Westfalen en de provincies Gelder land, Limburg, Overijssel en Noord-Brabant1). Ruim hon derdveertig enthousiaste belanghebbenden waren naar Arnhem gekomen om afspraken te maken. In het Huis dei- Provincie waren de Zuid-Galerij en de Statenzaal gereser veerd voor workshops, presentaties en demonstraties. Hier werd duidelijk gemaakt wat onder de samenwerking wordt verstaan: het gaat daarbij vooral om het gebruik van geo-in- formatie in toepassingen als rampenbestrijding, verkeer vervoer, ruimtelijke ordening, en natuur recreatie. In het ochtendprogramma werd door inleiders het pro bleem van het gebruik van geo-informatie in grensover schrijdende toepassingen benadrukt. Hiermee werd duide lijk dat het tijd is om daadwerkelijk concrete oplossingen te ontwikkelen voor grensoverschrijdende samenwerking. Bestuurlijk ligt er al een duidelijk commitment. De opening door Commissaris van de Koningin J. Kammin- ga van de Provincie Gelderland, en de aanvulling hierop van Rierungsprasident J. Roters van het Bezirk Köln liet wat dat betreft weinig aan de verbeelding over: "Krachten en initiatieven moeten nu worden gebundeld"! Gedeputeerde H. Doek van de Provincie Gelderland maakte duidelijk dat het wat de provincies betreft geen loze kreten zijn. Naast de Interreg-subsidie heeft de provincie een fors budget be schikbaar voor het bevorderen van de externe informatie voorziening, en het initiatief van samenwerking op het vlak van geo-informatie past goed in wat hij 'e-government' noemt. Met de lezing van professoren A. Bregt en U. Streit van res pectievelijk de universiteiten van Wageningen en Miinster werd het publiek duidelijk dat OpenGIS-technologie, een De Geo-conferentie is een initiatief van het Consulaat-Gene raal der Nederlan den in Düsseldorf, in nauwe samen werking met het Innenministerium Noordrijn-Westfalen en de Provincie Gelderland (mede namens de Provin cies Limburg, Overijssel en Noord-Brabant). Marc van de Ven, afdeling GEO, Provincie Gelderland. GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 26