TPG-deelnemers Albrandswaard Maassluis Alphen a.d. Rijn Ridderkerk Barendrecht Rotterdam Bernisse Rozenburg Brielle Rijswijk Capelle a.d. IJssel Schiedam Delft Spijkenisse Dordrecht Vlaardingen Gorinchem Wassenaar Gouda Westvoorne Den Haag Zoetermeer Hellevoetsluis Zwijndrecht Leidschendam-Voorburg grafie voor gemeenten kan gaan die nen". Die basistopografie is de onder ste laag in de 'topografiepyramide', zo als de TPG die voor zich ziet, en die zou landelijk uniform moeten zijn. De bo venste lagen kunnen vervolgens naar behoefte worden ingevuld door een groep gemeenten, of zelfs per indivi duele gemeente. Scheltes: "Op die ma nier heb je een standaard-topografie die voor alle gebruikers geschikt is, maar is er toch een mogelijkheid om - met die basistopografie als vertrek punt - desgewenst extra topografische informatie in bestanden te gaan opne men; immers, de gemeenten verschil len sterk in organisatie en zullen dus altijd extra wensen hebben". Achterhaalde beheer- structuur Topografie is volgens Smit en Scheltes bij uitstek een overheidstaak. "Niet dat die voor nutsbedrijven onbelangrijk is, maar voor hen is een kaart nog een hulpmiddel; voor ons is het onderdeel van het primaire proces". Dat kun je niet afhankelijk laten zijn van een GBKN-organisatie die wordt beheerst door bedrijven "met een skybox in een voetbalstadion"; die hebben - begrij pelijk overigens - andere prioriteiten. Toen eind jaren tachtig de GBKN-orga- nisatie op poten werd gezet, waren de nutsparticipanten nog min of meer publiek, maar dat is in de afgelopen ja ren radicaal veranderd. "Die publieke taak moet de kern zijn waarop een LSV-structuur wordt geënt. Nutsbedrij ven moeten daar geen eigendomsaan- Louis Smit (links) en Erik Scheltes. deel in willen hebben. We horen trouwens regelmatig dat zij dat ook niet meer willen: ze willen gewoon een kaart, met vaste inhoud en vaste prijs, punt. Natuurlijk is het be langrijk dat er een sterk gebruikersplatform voor een GBKN bestaat, net zoals er een Kadasterraad bestaat. Maar het zijn géén medebestuurders". De heren voegen eraan toe dat de deelname van de nutsbedrijven wel essentieel is geweest voor het totstandkomen van de landelijke GBKN. "De geza menlijke gemeenten hadden dat niet zelfstandig voor el kaar kunnen krijgen", zo erkent Smit. "Nu we echter van een projectorganisatie naar een beheerorganisatie over gaan, en de doelstelling van de meeste participanten sterk is veranderd, moet dat tot uiting komen in een andere structuur". Primaat bij gemeenten In de visie van de TPG zijn het de gemeenten die het pri maat van de regiefunctie zouden moeten hebben, ze zijn de aangewezen instanties om de verantwoordelijkheid voor topografie te dragen. "Dat is niet anders dan met personen, of met de komende Wet kenbaarheid publiekrechtelijke belemmeringen. Er zitten ongetwijfeld organisatorische haken en ogen aan, maar dat doet niets af aan het princi pe", zegt Smit. Scheltes voegt daaraan toe dat dat ook bete kent dat de financiering uiteindelijk door de overheid moet worden geregeld en dat de gemeenten dus bereid moeten zijn om zelf ook meer te betalen: "Ik zal me waarschijnlijk niet populair maken bij andere gemeenten, maar ik vind de (nieuwe) bijdrage van 30% nog steeds aan de lage kant, ge zien het nut voor de gemeenten (Smit interrumpeert: "Die bijdrage van 30% is overigens niet in overeenstemming met de feitelijke zeggenschap in het LSV-bestuur"). Je moet een verdeelsleutel baseren op dat nut, en niet op de kosten. Topografie is essentieel voor gemeenten, en dan moet je daar dus ook de volledige verantwoordelijkheid voor ne men. Uiteraard zullen afnemers verstrekkingskosten moe ten betalen, maar dat vinden ze waarschijnlijk niet zo'n GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 29