I Ontbrekende informatie Het belangrijkste deel van de tijd in het project gaat zitten in het verzame len van informatie. Het is bijvoorbeeld zeer lastig om exact te bepalen op wel ke terreinen van Nederland akker bouw plaatsvindt en op welke veeteelt. Dit heeft te maken met de ondergrond die op bepaalde locaties wordt neer gelegd. Ook wil het team onderscheid maken tussen loof- en naaldbos. In flightsimulators kan onderscheid in seizoenen worden gemaakt, en loofbos ziet er in de winter nu eenmaal anders uit dan naaldbos. Andere informatie, zoals de locaties van de elektriciteitspalen, de locaties van schoorstenen onder de 100 m (die boven de 100 m staan er al), de exacte en meer gedetailleer de informatie over de plaats van water, locaties van krib ben, golfvelden, stranden, braak gebied en dergelijke, wil het team nog vergaren. Ook de posities van kerken en watertorens kunnen interessant zijn voor het vliegen. 3D-objecten en vliegvelden Zoals boven al beschreven zijn 3D-objecten ook van belang. Denk bijvoorbeeld aan alle vliegvelden. Het team wordt ge sponsord door diverse vliegvelden. Het plaatst alle gebou wen fotorealistisch, maar ook de bruggen en hoge gebou wen zijn zaken die worden nagebouwd. Tot nu toe zijn de bruggen vooral gemaakt aan de hand van foto's gevonden op internet, of door simpel een foto te nemen naar aanlei ding van een autorit. Toch is het soms lastig informatie te vinden, bijvoorbeeld van spoorbruggen. Bijzondere versies Vliegen boven Zeeland... en boven stedelijk gebied. 5 -- zijn er wel; een brug zoals bij Zwijn- drecht of de nieuwe brug bij Utrecht zijn dan ook al in de data opgenomen. Eindresultaat Het eindresultaat wordt gratis ver spreid door middel van internet. Op de website van het NL2000-team (www.nl- 2000.com) staan de links waar de soft ware gratis is te downloaden. Dit is al meer dan 150.000 keer gebeurd per versie. Op dit moment staan op de website versie 2 en een upgrade voor versie 2, waarin allerlei kleine foutjes zijn bijgewerkt en de software ge schikt is gemaakt om ook met de laat ste versie van Microsoft Flightsimula- tor te kunnen vliegen. Op dit moment is het team bezig met het bouwen van versie 3. Hierin wil het ook DEM-data verwerken, zodat de vliegvelden op de juiste hoogten lig gen en om bijvoorbeeld de Utrechtse Heuvelrug en Limburg glooiend te ma ken. Hiervoor wordt nog een sponsor gezocht, maar eerst wordt de techniek voorbereid. Iedere GIS-provider die een steentje kan bijdragen aan ons prach tig project, wordt dan ook uitgenodigd contact op te nemen. U doet het team daar niet alleen een groot plezier mee, maar ook meer dan 15.000 liefhebbers over de gehele wereld. Voor onze vori ge twee versies hebben we internatio naal al tweemaal een prijs gewonnen, en we hopen met versie 3 opnieuw Nederland op de virtuele wereldkaart te plaatsen. Neem vrijblijvend contact opvianl2000@planet.nl. GEODOSIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 34