Het nieuws over de opheffing van de afdeling en op leiding Geodesie in Delft zal u inmiddels niet meer zijn ontgaan. Voor velen kwam dit besluit wellicht onverwacht, hoewel de problemen met het aantrekken van voldoende studenten natuurlijk bekend waren. Enige uitleg is op zijn plaats. In dit artikel zal ik een poging doen het besluit toe te lichten en al enigszins naar de toe komst te kijken. Voor een officiële geschiedschrijving is het overigens nog te vroeg. Het betreft een voorgenomen be sluit dat op het moment van schrijven nog moet worden bekrachtigd. Met name ten aanzien van het onderwijs die nen er nog veel zaken nader te worden uitgewerkt. Naar verwachting kan over een halfjaar een meer definitief over zicht worden gegeven van de toekomstige plaats van ons vakgebied aan de TU Delft. De hoofdlijn is echter duidelijk: de Delftse opleiding Geodesie is historie, er zal geen univer sitair ingenieur meer worden opgeleid, die kennis van het aardobservatie, inwinningstechnieken, geo-informatie en grondbeleid combineert. Er zal vanuit andere disciplines onderwijs in delen van het vakgebied worden aangeboden. Nadere uitleg In het januarinummer heeft u al een samenvatting van het besluit kunnen lezen [1]. Voor een toelichting moeten we uitgaan van het officiële persbericht zoals dat op 18 decem ber 2002 werd uitgegeven (zie kader). Wat u in de kranten heeft kunnen lezen, is hier veelal op gebaseerd. Een aantal krantenknipsels is in deze Geodesia opgenomen. Onderzoek Voor een toelichting moeten we bij het onderzoek beginnen. Zoals immers eerder bericht [2][3] is de TU Delft bezig met een herwaardering en herverkave ling van het onderzoek (de zgn. onder- zoeksportfolio). In het voorjaar van 2002 was al besloten om de sectie Geo- informatie Grondbeleid onder te brengen bij het onderzoeksinstituut OTB. De vier andere secties (zie kader voor een overzicht van de huidige or ganisatie) schreven een gezamenlijk onderzoeksprogramma met de sectie Astrodynamica Satellietsystemen van de faculteit Luchtvaart- en Ruimte vaarttechniek. Dit besluit heeft tot veel discussie ge leid, omdat de aandachtsvelden van de secties op elkaar aansluiten. Verplaat sing van één sectie roept onmiddellijk vragen op over de positie van de ande ren. Een sectie als GIS-technologie heeft bijvoorbeeld zowel te maken met geo-informatievoorziening als met in winning en modellering van objecten. Vele scenario's passeerden de revue. Een voorstel vanuit de afdeling om het vakgebied grotendeels bijeen te hou den en te integreren met de vakgebie- TU Delft heft opleiding Geodesie op De opleiding Geodesie, één van de oudste opleidingen van de TU Delft, wordt opgeheven, zo heeft het Colle ge van Bestuur vandaag besloten. De officiële reden voor dit ingrijpende besluit is de slechte financiële situ atie van de TU Delft. Het is in deze moeilijke financiële omstandigheden niet meer mogelijk om een afdeling als Geodesie, met relatief weinig studenten, te kunnen laten voortbe staan. De bachelor- en masteroplei- dingen Geodesie worden opgeheven. Uiteraard worden verplichtingen naar huidige studenten nagekomen. Sterke onderdelen van het Geodetisch onderzoek worden in een andere on- derzoeksomgeving ondergebracht. Zo verhuist een deel van de onderzoeks groepen dat werkzaam is op het ge bied van aardgericht ruimteonder zoek naar de faculteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek. Delen van de conventionele poot van de Geodesie, de kadastrale landmeetkunde, wor den ondergebracht bij het Onder zoeksinstituut Technische Bestuurs kunde (OTB). Het College van Bestuur beoogt met dit besluit een bezuiniging van ten minste 1,2 miljoen euro te realiseren. Het voorgenomen besluit van het Col lege van Bestuur wordt voorgelegd aan de gezamenlijke vergadering van Ondernemingsraad en Studenten raad. (TU Delft Persbericht 2002/100 van 18 december 2002) Bij de opheffing van Geodesie aan de TU Delft Frank Kenselaar, docent en oplei dingscoördinator Geodesie, TU Delft. GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 36