Uitgemeten den civiele techniek en technische aardwetenschappen haalde het niet. Uiteindelijk heeft het College van Be stuur haar eerdere besluit herzien, en wel als volgt: de secties Geo-informatie Grond beleid en GIS-technologie worden ondergebracht bij het onderzoeks instituut voor OTB en moeten daar een herkenbaar profiel behouden. De ongelukkige aanduiding 'kada- (Uit: De Volkskrant) strale landmeetkunde' als 'conventionele poot van de Geodesie' moet u maar negeren; de secties Fotogrammetrie Remote Sensing, Mathema tische Geodesie Plaatsbepaling en Fysische, Meetkun dige en Ruimtegeodesie worden ondergebracht bij de fa culteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek om daar sa men met de sectie Astrodynamica Satellietsystemen één afdeling te gaan vormen. Deze nieuwe afdeling gaat een onderzoeksprogramma formuleren op het gebied van aardobservatie. Overzicht van de huidige organisatie De afdeling Geodesie maakt momenteel deel uit van de faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen en telt vijf secties: Geo-informatie Grondbeleid, van prof. De Jong en prof. Korthals Altes; GIS-technologie, van prof. Van Oosterom; Fotogrammetrie Remote Sensing, van prof. Vosselman; Mathematische Geodesie Plaatsbepaling, van prof. Teunissen; Fysische, Meetkundige en Ruimtegeodesie van prof. Klees. De afdeling verzorgt de opleiding tot Geodetisch Ingenieur, bestaande uit een gemeenschappelijke drie jarige bacheloropleiding en een tweejarige masteropleiding met een keuze uit drie varianten: Geo-information Engineering Land Management; Geomatic Engineering; Earth Observation. Onderwijs De positie van de opleiding kan dan natuurlijk niet meer wor den genegeerd. De lage instroom, gevoegd bij de onder druk staande universitaire financiën, hebben het College van Be stuur doen besluiten ook het lot van de opleiding te bezegelen. Dat de levensvatbaarheid van de zelfstandige bacheloroplei ding Geodesie onder druk stond mag duidelijk zijn. Dit jaar zou wat dat betreft beslissend zijn. De docenten hadden al in 2001 geadviseerd de bacheloropleiding te staken indien de wervingscampagne per september 2003 niet tot een for se groei van de instroom zou leiden. Ook om didactische re denen zou een derde studiejaar met minder dan tien stu denten ongewenst zijn. Binnenkort komt de TU Delft met een 'onderwijsportfolio' waarin ongetwijfeld aandacht zal worden besteed aan kleine opleidingen. Er wordt gestreefd naar grotere, gemeenschappelijke bacheloropleidingen, aantallen van vijftig of honderd studenten worden wel ge noemd. Geen reclamecampagne of naamswijziging helpt ons aan dergelijke aantallen vwo'ers met wis- en natuur kunde. Binnen de faculteit werden daarom al voorbereidin gen getroffen voor aansluiting bij de opleiding Civiele Tech- Geodesie is een beetje de voor uitgeschoven post van de Tech nische Universiteit Delft. Wie vanuit Rotterdam over de A4 naar het noorden rijdt, ziet plot seling het bruingrijze gebouw tussen de weilanden opduiken, getooid met de opschriften 'TU- Delft' en 'Geodesie'. Dan een hele tijd niets, en dan pas de rest van de universiteit. Die afstand is te groot geble ken. De afdeling Geodesie wordt opgeheven, zo besloot het Delft- se college van bestuur vlak voor kerst. Afgezien van de medezeg genschapsraden, die nog met het plan moeten instemmen. 'We zijn er beduusd van', zegt prof. dr. ir. Peter Teunissen, hoogleraar mathematische geo desie en puntsbepaling, en oplei- dingsdirectcur bij de afdeling. 'Zowel bij de medewerkers en studenten als bij de geodetische wereld is het besluit hard aange komen.' Geodesie, ofwel landmeetkun de, een van de oudste opleidin gen van de technische universi teit, kampt al jaren met lage stu dentenaantallen. Afgelopen sep tember begonnen er net als vorig jaar zeven eerstejaars met de stu die. In totaal zijn er slechts zo'n zeventig geodeten in opleiding. Dus moet er bezuinigd worden, zegt afdelingsvoorzitter prof. ir. Karei Wakker. De operatie moet minimaal 1,2 miljoen euro ople veren. 'Voor de mensen zelf is dat even slikken.' 'Het komt als een verrassing', zegt Teunissen. 'de tekenen we zen juist de andere kant op.' Zo was er net een pr-bureau aange trokken voor een nieuwe wer vingscampagne, om de instroom op te krikken tot dertig studen ten per jaar. Kort geleden ver scheen de eerste advertentie in bladen als Kijk Ook met het onderzoek leek het wel goed te zitten. De geode ten leveren werk van wereldni veau, blijkt uit periodieke visita ties, en dus werd geodesie in maart tot een van de weten schappelijke speerpunten van Delft gebombardeerd. Met de ga rantie dat er tot 2005 organisato risch niets zou veranderen. 'Blijkbaar is de financiële situa tie van de TU nu zodanig dat men die toezegging niet heeft kunnen handhaven', zegt Teunissen. Volgens Wakker betekent het besluit om Geodesie op te heffen niet dat Geodesie verdwijnt. 'Het is een gecompliceerd besluit.' Het onderwijs wordt onderge bracht in de bacheloropleidin- gen voor ruimtevaartingenieur en voor civieltechnisch inge nieur; daarnaast zullen er vol gens Teunissen waarschijnlijk gespecialiseerde masteropleidin- gen blijven bestaan. Verder verhuist het weten schappelijk onderzoek voor een deel naar de faculteit luchtvaart en ruimtevaarttechniek, en voor een deel naar OTB, een onder zoeksinstituut voor grondzaken en huisvesting. 'Wat dat precies voor de medewerkers betekent, moeten we nog concreet uitwer ken', aldus Wakker. Ook waar hij de 1,2 miljoen euro, een kwart van de huidige begroting, vandaan gaat halen, is nog niet duidelijk. Het hoeft niet per se te betekenen dat een kwart van de mensen weg moet, zegt Wakker. 'Het kan ook zijn dat we door de herschikking meer con tractonderzoek gaan doen.' Hij verwacht zelfs dat er dank zij de aantrekkingskracht van lucht- en ruimtevaart - al jaren een grote trekker van techniek studenten - meer studenten in de masteroplcidingen geodesie terecht zullen komen. 'Dit is een kans, geen bedreiging.' Zo pro beert Teunissen het ook te zien. 'Nederland zonder geodesie kan ik me in elk geval niet voorstel len.' Michael Persson GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 37