Studeren in een sterfhuis niek. De onderwijsondersteuning was al geïntegreerd en de mastervariant Geomatic Engineering richt zich expli ciet op het civieltechnische toepas singsdomein. Alle eerstejaars Civiele Techniek krijgen bovendien een vak Geo-informatie. Onder docenten wordt dan ook niet zo zeer het stopzetten van de bachelorop leiding zelf betreurd, als wel de ge maakte keuzes en de wijze waarop. Me dewerkers en studenten hebben zich wil aangrijpen. Er is echter wel voor een rigoreuze en complexe oplossing gekozen, waardoor nog heel veel za ken nader moeten worden uitgewerkt. Zo hebben de studenten het wettelijk recht hun opleiding af te maken, wat betekent dat het nog zeker drie jaar duurt voor de huidige bacheloroplei ding is uitgefaseerd. Dit gebeurt bin nen de huidige faculteit Civiele Tech niek Geowetenschappen. Studenten in de masteropleiding kunnen mis schien worden overgezet naar de nieu we masteropleidingen, zodra deze in hun nieuwe omgeving zijn opgezet. De huidige mastervariant Geo-infor- mation Engineering Land Manage ment combineert GIS-technologie, geo- informatievoorziening en grondbe leid, en zal qua bestreken vakgebied door de twee secties bij het OTB kun nen worden voortgezet. Als onder zoeksinstituut is het OTB echter niet zonder meer bevoegd om opleidingen aan te bieden. Zonodig wordt deze masteropleiding daarom onderge bracht bij een faculteit, mogelijk Bouwkunde. Dat vraagt vanzelfspre kend aanpassing aan de bachelor-voor opleiding van de studenten. De vakspe cifieke voorkennis zal minder zijn dan na de bacheloropleiding Geodesie. Daar staat tegenover dat de studenten al kennis uit een andere discipline meenemen. De mastervariant Earth Observation wordt nu ingebed bij de faculteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek en zal zich daarmee in elk geval rich ten op de instroom van deze bachelor- De toekomst Op dit moment heeft de toekomst van het onderzoek niet de eerste aandacht. De onderzoeksgroepen blijven immers bestaan. Wel ligt het voor de hand dat het onderzoek zich geleidelijk zal aanpassen aan de nieuwe omgeving: Lucht vaart- en Ruimtevaarttechniek of het OTB. De toekomst van het onderwijs zal ook de meeste lezers meer bezighouden. Het CvB-besluit biedt voor het onder wijs nieuwe mogelijkheden die de afdeling graag de afgelopen jaren bijzonder ingespan nen voor werving en studievernieu wing. De omschakeling naar het bach- elor-mastersysteem was aangegrepen om forse inhoudelijke en didactische wijzigingen door te voeren [4], waarbij onder andere de ideeën uit het 'Bakke nist-rapport' [5] zijn meegenomen. Pogingen om meer stu denten te werven zouden immers alleen maar kans van sla gen hebben met een aantrekkelijk en duidelijk geprofileerd studieprogramma. De reclamecampagne 'Een geodeet zet de wereld op de kaart' is vanzelfsprekend onmiddellijk stopgezet. Al is het formeel nog maar een voorgenomen be sluit, de perspublicatie schept een onomkeerbare situatie. (Uit: De Haagse Courant) I pnnarri doet toet Uxdfionge" De fietsen staan ri]endik voor het pand van de studie geode sie. Ook in de hal is het drukker dan ie zou vermoeden bi) een opleiding die moet verdwenen vanwege het gebrek aan nieuwe studenten. Binnen blijkt al gauw waarom. De jongeren die we aanschieten, studeren helemaal geen geode sie, maar ze doen hier tenta mens voor hun eigen opleidm- "DU is de werkelijke situatie" zegt Madeion van Leeuwen (25) in de ruimte van studievereni ging Snellius. De vijfdejaars stu dente geodesie wijst naar een prikbord aan de muur. op het zo genaamde 'smoelenbord staan portretfotootjes van alle studen- De teloorgang van de studie is onmiskenbaar. Staan er onder het kopje 'zesdejaars' nog negen tien foto's, de eerstejaars geode sie zijn met zes studenten bpna op de vingers van een hand te tellen. "We zagen het aankomen'zegt Madeion over de opheffing van haar studie. Zesdejaars Lennard Huisman (25) beaamt dat. Als er steeds minder studenten ko men en de universiteit beleeft zware tijden, dan wordt het las- tie." Dat studenten zich niet meer voor de opleiding geodesie inte resseren, heeft duidelijke oorza ken vermoedt Huisman. De stu die is volgens hem te breed om aansprekend over te brengen. "Uitleggen wat je studeert is een toer". Madeion geeft hem gelijk: "Verschrikkelijk is dat. Je kunt hier breed afstuderen in alfa- en bèta-richtingen. En probeer dan maar te vertellen wat jestudie behelst. We zijn geen bakkers die brood bakken." u CU Lennard doet toch nog een half- slachtige poging. "Het gaat er- Q om hoe je informatie over de K aarde inwint, opslaat en analy- g seert. Het begint met landme- En dan moet geodesie concurre- 5. ren met een opleiding als bouw kunde dat de prachtigste wer ken als resultaat kan aanwijzen. Of met een opleiding als lucht en ruimtevaart (L&R) dat tij dens introductiedagen pronkt met een prachtige bolide, eigen handig gebouwd, ontworpen en in competitie gebracht door L&R-studenten. "Tja, dat is met goed te doen." Alle studenten mogen hun oplei- ding afmaken. De vraag is alleen of ze in deze sterfhuisconstruc tie tot hun recht komen. Len nard twijfelt: "Het derdejaars programma is nieuw en moet nog ontwikkeld worden. Het zal mij benieuwen of men daar nog energie insteekt." GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 38