Expositie 'Op zoek naar het ideale land' op zoek naar het ideale land O 200 jaar Nationaal Archief k33rt6n, ïOto s gd tGKGnino haags historisch museum Het Nationaal Archief (eerder Algemeen Rijksarchief geheten) bestond in 2002 tweehonderd jaar. Naar aanleiding daarvan richtte het Haags Historisch Museum een expositie in onder de naam 'Op zoek naar het ideale land. Reis door 200 jaar Nederlands landschap'. De tentoonstelling startte op 30 november 2002 en is tot en met 2 maart 2003 te bekijken. Daarnaast verscheen er een fraai boek. Florike Egmond stelde 'Nederland in de maak' samen over geschiedenis, identiteit en toekomst van het Nederlandse landschap (240 p., ISBN 90 400 8740 7, 22,50). In de expositie en het boek staan kaarten uit het Nationaal Archief centraal. In het boek staan daarnaast interviews met mensen uit het 'landschapsvak'. "In het Haags Historisch Museum wordt de bezoeker een reiziger die met kaarten en plattegronden uit het Nationaal Archief het land verkent", zo zegt de folder. Op de tentoon stelling zelf (in vier zaaltjes) zijn de objecten alleen genum merd en krijgt men een tekstboekje te leen. Voor snelle, moderne mensen bevat het ook tips als 'Wat u zeker niet mag missen'. Als eerste wordt dan nummer 1 van de ten toonstelling genoemd: "De eerste landkaart op meetkun dige grondslag, ruim 10 m2 groot. Voor het eerst voor het publiek te zien". Het gaat om de Choro-Topographische Kaart van baron C.R.T. Kraijenhoff van bijna tweehonderd jaar oud, waarvoor hij zijn driehoeksmeting uitvoerde. Het Ingekleurde kaart met postroutes, 1816. tekstboekje meldt nog dat Krayenhoff het landmeten en waterpassen van zijn vader leerde. Verder spraken mij zeker kaarten voor wegbeheer aan. Waterstaatsingenieur A. Blanken maakte in 1814 een beheer- kaart van het wegvak Vianen-Gorcum van Grote Weg No 1 voor het toenmalig project 'te Plaatse Tolhuizen en hek ken'. Naast de kaart hangt een gedrukt tolreglement. Dezelfde Blanken teken de bijvoorbeeld ook de Grote Weg No 7 van Amsterdam naar Antwerpen en No 11 van Utrecht naar Zaltbommel. De laatste kaart uit 1818 kent nog twee schaalstokken: één in Rijnlandsche Roeden en één in wat hij noemt Ellen meters). De 'Kaart der Nauwkeurige situatie van de Fronten der Huizen &c: langs het gedeelte des Groten Wegs No 7, traverseerende het dorp Zwijn- drecht uit 1819 van waterstaats ingenieur A. C. Rros is in GBKN-termen deels een vroege 'nietjeskaart', maar geeft ook noklijnen weer. (Dat feno meen op grootschalige kaarten is dus ouder dan de luchtfotogrammetrie!) Adri den Boer, redacteur. nationaalarchief GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 40