Uw maatvaste partner Het Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7 te Den Haag is geopend op dinsdag t/m vrijdag van 11-17 uur, zaterdag en zondag van 12-17 uur. Fragment kaart Grote Weg No 7, 1819. Het door Waanders uitgegeven boek. Er zijn naast kaarten ook foto's en voorwerpen, en naast de basis uit het Nationaal Archief ook aanvullingen van elders. Een lesboek voor topografisch tekenen (1838) en voorschrif ten bij het maken van kaarten (1856) komen bijvoorbeeld uit het Legermuseum te Delft. Behalve op kaarten zijn op pak weg schilderijen van de Haagse School en in boeken van Jac. P. Thijsse nog volop grazige weiden te zien. Ook het fiets- vaandel van de wielrijdersvereniging Scaldis uit Middelburg en vroeg ANWB-materiaal mogen worden gememoreerd. Materiaal van spoorwegen en kanalen hangt er ook volop. Vermeldenswaard is een kaart van het Hollandsch Diep met alternatieven voor de geplande spoorwegverbinding: via een vaste brug of met een spoorwegveer (1867). Zelfs landingsbassins voor de stoom- vlotten zijn ingetekend, maar er kwam in 1871 toch een brug. Aardig is ook het nooit uitgevoerd ont werp voor de indijking van de Zuider zee èn de Friese Wadden door de Bel gische ingenieur J. Wenmaekers uit 1876. Er is niet alleen overheidskarto- grafie: dr. H. Blink van de Nederland- sche Heidemaatschappij maakte in het begin van de 20e eeuw een 'Kaart der woeste gronden in Nederland' en die zal niet voor het behoud daarvan be doeld zijn geweest. De expositie zij van harte aanbevo len. "Met name detailkaarten hebben een onweerstaanbare aantrekkings kracht", zegt een paneel over topogra fische kaarten, dat verder uitlegt dat die kaarten nu op basis van luchtfoto's worden gemaakt. "Nederland liep in de eerste helft van de 19e eeuw voorop in het vervaardigen van topografisch zeer betrouwbare kaarten. In die tijd stond de kaartenmaker nog oog in oog met het landschap". Dit vervolg zullen insiders die weten van topografen op dienstfietsen met pencomputers en orthofoto's anno 2003 vast voor lief nemen M0/NBG - ■Hf fsiiiyi. Nationaal Archief loden en toekomst Waanders Uitgevers 'VRi:ciiT. Advies bij advisering, voorbereiding, uitvoering en begeleiding van landmeetkundige projecten jdres Prins Mauritsstraat 17 postadres telefoon fax e-mail internet Postbus 75 4140AB Leerdam (0345) 63 96 96 (0345) 63 96 66 post@ingbcc.nl www.ingbcc.nl Water Grondzaken mte Groen Civiel Cartografie Jem Milieu Landmeten GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 41