Elke maand schrijft één van de redacteuren van Geodesia op deze plaats een stukje over een actuele gebeurtenis of situatie. AGENDA STARS Als kind was ik al gefascineerd door de sterren. Liggend op mijn rug en kijkend naar de hemel werd ik altijd geraakt door de hoeveelheid sterren, de verschillende grootte en fonkeling, en de leuke figuren die je zelf kon vormen. Ik was ook altijd verbaasd dat hoe langer je keek hoe meer het er werden. Geweldig! Jaren gingen voorbij. Verder dan het kennen en herkennen van een aantal sterrenbeelden kwam ik niet. Toch vond ik het al prachtig om de poolster te zoeken. 'Neem de Grote Beer', las ik in een boek, 'en verleng de rechterkant van het pannetje vijf keer. Daar zie je de poolster. Het noorden'. Als u zich een voorgaand stukje van mij herinnert, waarin ik vertel dat ik als geodete weinig richtingsgevoel heb, begrijpt u waarschijnlijk hoe blij ik was om de poolster, een vast punt die mij de richting wijst, te kunnen vinden. Op weg naar mijn bezoekadres vond ik het al snel jammer dat de sterren overdag niet zichtbaar zijn. Sinds een paar jaar ben ik meer gaan lezen over ons zonnestelsel. Inmiddels is mijn aandachtsgebied uitgebreid van sterren naar ook de zon, de maan en de planeten. Het werd steeds fascinerender, maar ook onbegrijpelijker. Wat beweegt en wat staat stil? In welke baan beweegt de maan? Waarom komt de maan vandaag daar op en gisteren op een andere plek? Wanneer zie ik welke sterren? Welke invloed is op aarde merkbaar? Mijn ervaring is dat dingen dui delijker worden als je erover leest, maar bij deze materie kwamen er steeds meer vragen op. Het blijft iets ondoorgrondelijks. Ik voelde wel dat er veel te leren en te lezen viel uit de stand van de sterren, de maan en de planeten. Af en toe ben ik een weekend niet aanspreekbaar en weg van hier. Mijn huis ligt dan bezaaid met atlassen, sterrenkaarten, verhalen uit de Griekse mytho logie, modellen van het zonnestelsel en ga zo maar door. Ik ben dan op reis, en wordt weer gefascineerd door het bewegingsspel van de hemellichamen. Een bezoek aan het planetarium in Artis en het Scheepvaartmuseum in Amsterdam verhoogt het plezier. Door vroeger op zee 'poolshoogte te nemen' wist men feilloos waar men zich bevond. Na zo'n weekend stond op maandagochtend een vergadering gepland in Arnhem. Het onderwerp was de begroting voor het komend jaar. U kunt zich waarschijnlijk voorstellen dat dit voor mij even omschakelen was. Vanuit het heelal met zijn grootsheid en afstanden in miljoenen lichtjaren was het nog al een stap naar de begroting van volgend jaar! Op de derde sheet van de voor zitter stonden de woorden stars, cash cows en dogs. Ik sprong van mijn stoel en riep: "Ben je in het weekend ook op reis geweest in het heelal?". Mijn colle ga's keken mij verbaasd aan en terug op mijn stoel dwaalden mijn gedachten verder af. Stars, cash cows, dogs? Waren dat sterrenbeelden uit de Chinese dierenriem? Ik had weieens van Geit of Aap gehoord, maar stars, cash cows en dogs? Luisterend naar het verhaal van de voorzitter begreep ilc al heel snel dat we het niet over de Chinese dierenriem hadden, maar over marlctaandachtsge- bieden waar wel of niet iets te verdienen valt. De naam stars liet me niet los... een marktaandachtsgebied of, wat concreter, een project waar we iets in zien. Een idee, waarvan we het gevoel hebben dat het toekomst heeft, wat in de ver beelding vorm heeft, wat fascineert en energie doet stromen, maar waarvan de exacte uitwerking nog ontbreekt. Het gevoel dat het geeft om zo'n star te ontdekken en verder uit te werken, komt dicht in de buurt van mijn enthou siasme en fascinatie voor de sterrenhemel. Beide zijn ver weg, fonkelend, dy namisch, soms helder, soms onzichtbaar. Liggend op mijn rug, kijkend naar de sterren, denkend aan een star, ontstaan bij mij vaak heldere ideeën. Staat de oplossing in de sterren geschreven? Katinka Roebert BINNENLAND 30 november T/m 2 maart 2003 Expositie 'Op zoek naar het ideale land, 200 jaar Nationaal Archief. Haags Historisch Museum. Zie p. 94 van dit nummer. 13 maart 2003 Studiemiddag VGVI 'Architecturen voor Geo-Informatie, Robuust raamwerk of knellend keurslijf?'. Meeting Plaza, Olympisch Stadion, Amsterdam. 0 e.m.fendel@citg.tudelft.nl. 21 maart 2003 Symposium en receptie ter gelegenheid van het afscheid van prof. J. de Jong. Geodesie-gebouw, Delft. 0 h.verwest@geo.tudelft.nl. 25 maart 2003 KvAG-themamiddag 'Laseraltimetrie', afdeling Geodesie TU Delft, 13.30 uur 0 www.krag.nl. 8 april 2003 Rayonbijeenkomst Noord te Drachten '3D-machinebesturing bij tunnelbouw'. Zie bericht in het maartnummer. 8 t/m 10 april 2003 Overheid 1CT, Jaarbeurs Utrecht. 0 www.overheid-en-ict.nl/index.asp. 15 mei 2003 NVG-ledenvergadering. 12juni 2003 Themamiddag KvAG, sectie GIS, i.s.m. NCG 'Internationale geo-informatieprojecten'. 0 www.kvag.nl. 11 september 2003 Themamiddag KvAG, sectie GIS 'Onder grondse geo-informatie'. 0 www.kvag.nl. 24 t/m 25 september 2003 GIS-conferentie 2003 'Ruimte voor water'. De Doelen, Rotterdam. 0 www.gisconferentie.nl. 22 t/m 24 oktober 2003 Geodesia-congres te Utrecht. Zie de aankondiging op p. 96 van dit nummer. BUITENLAND 23 t/m 26 maart 2003 Geospatial Information and Technology Association (G1TA) XXVI, Convention Center, Kansas City, Missouri (VS). 13 t/m 17 april 2003 FIG Working Week 2003. Parijs (Frankrijk). 0 www.fig.net. 5 t/m 9 mei 2003 ASPRS Annual Conference te Anchorage, Alaska (VS). 0www.asprs.org/alaska2OO3/index.html. 19 t/m 21 mei 2003 GeoSpatial World 2003, New Orleans (VS). 0 www.intergraph.com. 22 t/m 23 mei 2003 Joint ISPRS WGIII/6 /IEEE Workshop on Remote Sensing and Data Fusion, Berlijn (Duitsland). WWW.GEODESIA.NL/AGENDA GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 5