Wegenlegger en GIS Registratie van openbaarheid en onderhoudsplicht met behulp va tl De wegenlegger, een registratie van alle openbare wegen buiten de bebouwde kom, is een voortvloeisel uit de Wegenwet. Dit onderwerp wordt veelal afgedaan als stoffig en weinig boeiend, maar het speelt wel degelijk een eigen rol in de gemeentelijke vastgoedinformatievoorziening. In dit artikel ga ik in op de herkomst en doelstellingen van de Wegenwet en de wegenlegger, het belang van de registratie, ook in onze tijd, en aansluitend welke nieuwe mogelijkheden de huidige informatiesystemen bieden voor deze registratie. In de loop van de tijd heeft de economische ontwikkeling ertoe geleid dat er een grote toename van verkeers bewegingen heeft plaatsgevonden. De uitvinding van de motor in het begin van de 20° eeuw heeft deze ontwikke ling duidelijk versterkt. Door de toename van gemotori seerd verkeer werden er andere eisen aan de kwaliteit van de wegen gesteld. Naast wegen voor autoverkeer zijn er, met name in de tweede helft van de 20c eeuw, veel wegen voor recreatief verkeer ontstaan met een netwerk aan fiets en wandelroutes. De wetgever moest inspelen op al deze ontwikkelingen. Aan het einde van de 19c' en het begin van de 20e eeuw kwamen er al verschillende wetten en provinciale wegenreglemen ten waarin werd geprobeerd het wegenrecht zo goed moge lijk vast te leggen. Het ging hierbij niet alleen om te bepa- Fig. 1. De Wegenwet geeft duidelijkheid over de openbaarheid van deze weg (foto: P. van der Graaf). len hoe de weggebruiker zich op de weg in het verkeer heeft te gedragen (verkeerswetgeving), maar ook welke rechten het publiek heeft op de weg en welke verplichtingen er zijn met betrekking tot het onderhoud van de wegen. De ontwikkelingen met betrek king tot de verkeerswetgeving laat ik in dit artikel verder buiten beschou wing. In 1932 leidde dit tot de invoering van de Wegenwet. Sindsdien werd door wetgeving op verwante terreinen de Wegenwet enkele keren aangepast, zonder dat dit gevolgen had voor het hart van het wegenrecht. De laatste aanpassing vond plaats naar aanlei ding van de inwerkingtreding van de Algemene wet bestuursrecht op 1 ja nuari 1994, een wet die gevolgen had voor veel administratiefrechtelijke wetgeving. Voorts is er, vooral in de eerste veertig jaar, veel jurisprudentie rond de Wegenwet ontstaan. Wegenwet Met de inwerkingtreding van de We genwet kwam een einde aan de ondui delijkheid over het ontstaan, het bepa len en het tenietgaan van openbaar heid van wegen (fig. 1). De wet heeft dus op het punt van openbaarheid van wegen gezorgd voor rechtszekerheid. De Wegenwet kent hiervoor een verja ringssysteem, dat er als volgt uitziet: wanneer een weg gedurende tien achtereenvolgende jaren voor een ieder toegankelijk is geweest en tevens gedurende die tijd is onder houden door het Rijk, een provin cie, een gemeente of een water schap, is sprake van een openbare weg (bestemming door verjaring): wanneer een weg gedurende dertig achtereenvolgende jaren voor een ieder toegankelijk is geweest, is sprake van een openbare weg (be stemming door verjaring, ongeacht wie de onderhoudsplicht heeft): wanneer een weg gedurende dertig achtereenvolgende jaren niet voor eenieder toegankelijk is geweest, heeft een weg opgehouden open baar te zijn (verjaring van de open baarheid). f I Openbaarheid GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 6