I G I T A L E INFORMATIESYSTEMEN Het ontstaan van een openbare weg door verjaring kan worden tenietge daan wanneer gedurende een tijdvak van tenminste een jaar duidelijk ter plaatse is aangegeven dat de weg slechts bij gedogen toegankelijk is, bijvoor beeld door het plaatsen van een bord 'eigen weg' of een bord 'verboden toe gang'. Binnen de genoemde termijnen kan de openbaarheid feitelijk alleen veranderen door een raadsbesluit (bij wegen die bij de provincie of het water schap in onderhoud zijn een provinci aal besluit, en bij wegen die bij het Rijk in onderhoud zijn een besluit door het Rijk) tot bestemming van openbare weg of onttrekking aan het openbaar ver keer. Is een weg openbaar als gevolg van een besluit of op basis van verjaring? Dan heeft de rechthebbende geen keus dan het publiek de weg overeenkomstig zijn bestemming te laten gebruiken. De Wegenwet kent de mogelijkheid om een beperking in het gebruik te vermel den, bijvoorbeeld als fiets-of voetpad. In dat geval mag de rechthebbende alleen fietsers en/of voetgangers toelaten en andere gebruikers weigeren. Zodra een weg aan het openbaar verkeer is ont trokken op basis van een besluit of op basis van verjaring, dan vervallen alle genoemde verplichtingen. Onderhoudsplicht Naast de vastlegging van openbaar heid biedt de Wegenwet ook de moge lijkheid 0111 de onderhoudsplicht te re gistreren. Hiermee wordt gewaarborgd dat er iemand is aangewezen, die ver antwoordelijk is voor het in goede staat verkeren van openbare wegen. Ook voor de onderhoudsplicht kent de Wegenwet een verjaringssysteem voor het ontstaan of het tenietgaan van de plicht, als volgt: wanneer een in de legger vermel de onderhoudsplichtige gedurende twintig achtereenvolgende jaren op geen enkele manier aan zijn onder houdsverplichting heeft voldaan, is de verplichting om een weg te onder houden tenietgegaan. Indien de on derhoudsplichtige tijdens deze perio de een bevel krijgt van het bevoegd gezag (vermeld in kolom X van de wegenlegger) om aan de onderhouds verplichting te voldoen, wordt de werking van deze bepaling gestuit; èÊk wanneer gedurende tien achtereenvolgende jaren het onderhoud wordt uitgevoerd door het Rijk, de provincie, de gemeente of het waterschap, wordt hiermee de oor spronkelijke onderhoudsplicht tenietgedaan en gaat die over op de instantie die dat onderhoud feitelijk uitvoert. De onderhoudsplicht wordt vastgelegd zowel voor openba re wegen als voor de bruggen en duikers die zich in de weg bevinden. Overigens zijn de vermelde verjaringstermijnen niet van toepassing op de onderhoudsplicht voor duikers. Wegenlegger Om de onderhoudsverplichting van de openbare wegen op de juiste manier te kunnen registreren wordt in de Wegen wet bepaald dat per gemeente alle openbare wegen buiten de bebouwde kom in een wegenlegger moeten worden op genomen. In deze wegenlegger vindt een vermelding plaats van de betreffende weg met haar afmetingen, aard van de verharding, in de weg gelegen bruggen en duikers, onder houdsplicht en de bijdrageplicht voor het onderhoud. Wegen binnen de bebouwde kom worden niet opgenomen in de wegenlegger, omdat wordt verondersteld dat in het algemeen geen onzekerheid bestaat over de openbaarheid en onderhoudsplicht hiervan; het nut van een legger zou niet opwegen tegen de daaraan te besteden kosten en moei te. In de Wegenwet is het Wegenleggerbesluit opgenomen. Daarin wordt het model aangegeven waaraan de wegen legger moet voldoen (fig. 2). De tekst op het voorblad, de kolomindeling met bijbehorende koppen in de legger en de achterbladen waarop de handtekeningen ter vaststelling worden geplaatst, worden hierin letterlijk voorgeschreven. De wegenlegger is altijd in boekvorm opgemaakt met bijbe horend een topografische kaart 125.000 (fig. 3). Vaststellingsprocedure Na de opmaak van de wegenlegger volgt een vaststellings procedure conform de bepalingen in de wet. Deze procedu re voorkomt dat er iemand in zijn rechten of belangen wordt aangetast. De wegenlegger wordt door Burgemeester en Wethouders (B&W) opgemaakt, waarna iedere belang hebbende zienswijzen kan indienen. B&W maken vervol gens een advies op aan Gedeputeerde Staten (GS) en beoor delen of de zienswijzen aanleiding geven tot het wijzigen van de ontwerp-wegenlegger. In dat geval bestaat de moge lijkheid om opnieuw zienswijzen in te dienen bij GS. Nadat de legger definitief door GS is vastgesteld, is er nog een mogelijkheid om ingevolge een rechtelijke uitspraak het gelijk te behalen. Rechtskracht Na vaststelling van de wegenlegger door GS heeft de legger rechtskracht. Er kan alleen nog worden afgeweken van de in de legger vermelde gegevens, indien te bewijzen is dat na vaststelling van de wegenlegger een wijziging in de situatie is ontstaan. De wegenlegger kan nooit een instrument zijn om verplichtingen te scheppen of op te leggen. Het is slechts een registratie van bestaande verplichtingen en situaties. r tep m ing. B.J. Scherpenzeel- Capel, specialist Wegenlegger bij Arcadis Geo- en Vastgoed informatie. GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 7