VIII*) Omvang van den onderhouds plicht. (Hieronder op te nemen do verplichtingen ten aanzien van de verharding, kunstwerken, beplantingen, enz., voor zooveel noodig en mogelijk met verwij zing naar de kolommen IV, Va, Vb, Vc en VI) Degenen, die tot het onder houd hebben bij te dragen (of wol de kadastrale perceelen of gedeelten van de perceelen, waarop deze verplichting rust) met vermolding van de hoe grootheid van de bijdrage Het gezag, dat volgens de artikelen 16 of 17 van de wegenwet heeft j te zorgen, dat de weg 1 (of de brug) in goeden staat verkeert Aanmerkingen Aanduiding van de wijzigingen in den legger aangebracht, met verwijzing naar den desbetrof- fenden (eersten, tweeden, derden enz.) wijzigingslegger ten om over te gaan tot het wijzigen van de wegenlegger. Dit zijn wijzigin gen die voortkomen uit wetgeving, be sluiten, of een verandering van de technische situatie van de weg. Hierbij valt te denken aan: wijzigingen in het lcomgrenzenbe- sluit (verandering van dè grens van de bebouwde kom); gemeentegrenswij zigingen op grond van de wet-Arhi (algemene regelen herindeling gemeenten); wijzigingen naar aanleiding van landinrichtings-/herinrichtingspro- jecten, waarbij alle wegen opnieuw tot openbare weg worden bestemd en waarin de onderhoudsplicht op nieuw wordt geregeld; wijzigingen naar aanleiding van de Wet Herverdeling Wegenbeheer (1993), waarbij vele onderhoudsver plichtingen zijn overgedragen tus sen de verschillende overheidsin stanties; Fig. 4. Wegenlegger uit 1949 (fotoT.H. Braam). wijzigingen naar aanleiding van onttrelckingsbesluiten aan het openbaar verkeer, of door aanleg van nieuwe wegen; wijzigingen in de technische gegevens van de weg, bij voorbeeld in verharding, wegbreedte, straatnaamwijzi ging, of vervanging en aanleg van kunstwerken. Het is ook mogelijk dat het gemeentebestuur op basis van veel gestelde vragen tot de conclusie komt dat het noodza kelijk is om over een actuele wegenlegger te beschikken. Dit kunnen vragen zijn over de volgende onderwerpen: vragen over de verantwoordelijkheid voor wegen en/of kunstwerken (wie heeft onderhoudsplicht); vragen over het nemen van een besluit voor onttrekking, bestemming, ontheffing of vergunning (welke wegen zijn in de huidige situatie openbaar); vragen over wetten en verordeningen waarin de term 'openbare weg' wordt gebruikt, bijvoorbeeld een Alge mene Plaatselijke Verordening; vragen over het nemen van verkeers- en/of andere maat regelen (is er wel sprake van een openbare weg en is er al een beperking in het gebruik op basis van de Wegenwet); vragen over de huidige situatie als basis voor landinrich tingsplannen, planvorming omtrent cultuurhistorische paden, straatnaamgeving, enz. De noodzaak van het opnieuw opmaken en vaststellen van de wegenlegger wordt ook benadrukt door de bepalingen in het nieuwe Burgerlijk Wetboek over de aansprakelijkheid. Bij een geschil zal de wegbeheerder moeten aantonen dat de weg aan de gestelde eisen heeft voldaan conform de in het wetboek bepaalde risicoaansprakelijkheid. Werkwijze Voordat een wegenlegger of een wijziging daarvan (wijzi gingslegger) kan worden vastgesteld, moeten de volgende stappen worden ondernomen administratieve inventarisatie van alle openbare wegen en de bijbehorende onderhoudsplicht; terreininventarisatie (eventueel als aanvulling op reeds beschikbare gegevens) voor de technische gegevens van de weg; GEODESIA 2003-2

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 9