Zakhaak. Web-GIS De verzonden meetgegevens werden direct automatisch verwerkt en in grafiek- en tabelvorm op een speciaal ontwik kelde website geplaatst. Op deze wijze konden vanaf elke plek op ieder gewenst moment de gegevens worden bekeken door iedereen met een password en met internet toegang. Groot voordeel van deze wijze van presentatie is dat iedereen snel over dezelfde gegevens beschikt, zodat overleg efficiënt plaatsvindt. De procedure waarlangs de ver werking plaatsvond, voorzag in controlestappen en gene reerde ook parameters die een maat zijn voor de staat waar in het instrument verkeert, de kwaliteit van de metingen, de kwaliteit van de stroomvoorziening, de kwaliteit van de datatransmissie en een uiteindelijk oordeel over het resul taat van de verwerking. Deze informatie geeft alle partijen een indruk van de kwaliteit van de gegevens en zijn voor het Fugro-team van waarde bij de analyse van problemen. telemetrie verzonden naar de centra le computer. Het continue meetproces vereist een andere stroomvoorziening dan de standaardbatterijen waarmee land meetkundig instrumentarium is uitge rust. Aangezien frequent van opstel ling werd gewisseld, moest gebruik worden gemaakt van accu's die gevoed werden door daglichtpanelen. Alle meetgegevens die werden ingewonnen door de extensometers en de water- spanningsmeters, werden op de loca tie verzameld in een datalogger. Elke drie uur verzond de datalogger de ge gevens via een gsm-verbinding naar een centrale database bij Fugro. De meetgegevens van de zakbaken wer den via telemetrie verzonden. Totalstation. Geotechniek en geodesie Het is interessant te zien hoe de vakgebieden geotechniek en geodesie van elkaar verschillen en met welke bril de col lega's uit deze beide vakgebieden naar de wereld kijken. Bij deze observatie is er sprake van een zekere generalisatie, maar er zit een kern van waarheid in. In essentie zijn we in beide vakgebieden aan het meten. Als geodeten meten we afstanden, hoeken en hoogteverschillen, en in de geotechniek meten we allerlei fysische verschijnselen: waterdruk, ver vormingen tussen of in grondlagen, trillingen, enzovoort. De geotechnici zijn druk bezig met de ontwikkeling van hun sensoren. De sensoren zijn niet altijd te koop en moeten soms zelf worden gemaakt of gemodificeerd. De apparatuur is vaak geen opzichzelfstaand systeem, vaak moeten de onderdelen ter plekke worden geassembleerd. Daartegenover staat de geodeet, die zijn instrumenten in de kofferbak heeft en onmiddellijk kan gaan meten bij aankomst in het ter rein. Na het meten moet de geodeet nog heel veel bewerkingen op zijn metingen doen om te komen tot informatie die van waarde is voor de klant. Inmiddels zit de essentie van het vakgebied van de geodeet in de verwerking van de ruw ge meten waarden. Kort samengevat (en gegeneraliseerd) is de geotechnicus gespecialiseerd in het maken van sensoren, en is de geodeet gespecialiseerd in de verwerking en presentatie van gemeten data. Dit opent interessante perspectieven tot aanvulling van elkaar. De geodeet is niet altijd even creatief in het kiezen of ontwerpen van zijn instrumenten, hij valt terug op wat reeds jaren in zijn kofferbak zit. De geotechnicus daarentegen weet minder goed om te gaan met de data die zijn instrumenten uitspugen. De geotechnicus heeft weinig kennis van het combineren van ruwe data uit ver schillende sensoren tot informatie. De geodeet combineert bijvoorbeeld reeds lange tijd lengte- en hoekmeting tot in formatie, waarbij hij ook nog eens uitspraken over betrouwbaarheid en precisie weet te doen. Bijzonder aan het hele systeem was de alarmfunctie. Wanneer bijvoorbeeld de zetting van een zalcbaak een kriti sche grens overschreed, de zetting te snel plaatsvond of een zalcbaak hele maal niet kon worden gemeten, ont ving zowel de opdrachtgever als Fugro een waarschuwing per sms, e-mail en fax. Door vanaf een plek met internet toegang in te loggen op de database kon de situatie worden beoordeeld en indien nodig actie worden onderno men. Zo kon het boorproces eventueel worden bijgestuurd. De alarmfunctie werkte vierentwintig uur per dag. Daarnaast werd door het team dage lijks een rapport opgesteld met een overzicht van alle metingen, alarm meldingen en andere relevante zaken. Doordat de site als GIS was gebouwd, kon de gebruiker op een kaart onder andere elk meetinstrument individu- Stroomvoorziening en datatransmissie Automatische alarmfunctie GEODESIA 2003-3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 19