1 iff |I 1 Veranderingen Uiterwaarden onder water: lastig onderhoud plegen. HDSOHI eel selecteren en alle beschikbare informatie van dat speci fieke instrument bekijken. De gebruiker kon zelfbepaalde randvoorwaarden veranderen, zoals de schaal van een gra fiek, een overzicht over een bepaalde periode, enzovoort. Op de www.fugro.nl/pannerdensch is nog steeds een demo te bekijken. Conclusie Wat hebben we er nu van geleerd? Zoals zo vaak pakten veel zaken anders uit dan van tevoren was ingeschat, en bleek ook hier weer dat een oplossing goedkoop en heel eenvou dig kan zijn. Problemen bij mistig weer, veroorzaakt door dauw op prisma's, konden worden voorkomen door de doosjes waaruit ze afkomstig waren, om de prisma's heen te bevestigen. Dat in Nederland de zon niet vaak schijnt, wisten we al. Dat dit tot gevolg heeft dat daglichtpanelen dienen te worden gebruikt voor het opladen van de accu's in plaats van zonnelichtpanelen, is ons nu ook bekend. Ver der is een meter water in de uiterwaarden een heleboel en bemoeilijkt dit meer dan gedacht het onderhoud aan het Echt verdriet doet me het bericht dat de studierichting Geodesie wordt op gedoekt. Dat bespaart 1.200.000 eu ro. Dat is 0,0012 miljard. Tis wat! De tegenvallers nu en de meevallers in de vorige jaren t.o.v. de Rijksbegro ting gaan over meerdere miljarden. Wat is nu tegenwoordig 0,0012 mil jard! Daarvoor wordt één van de oudste opleidingen in Delft en de enige op wetenschappelijk niveau in Nederland weggedaan. Weg, gewoon weg. Kan een universiteitsbestuur dat zomaar beslissen? Is dit niet een zaak van algemeen beleid? Wie moet de kamervragen beantwoorden als er over een aantal jaren een nijpend te kort aan geodeten blijkt te zijn? Ik ben te lang uit de praktijk om het besluit in detail te kunnen beoorde len. Ik wil best aannemen dat er nu een verzadigde markt is voor geo deten. Wie kan zeggen hoe dit over enkele jaren zal zijn? Ik kan me voorstellen dat de oplei ding voor een aantal jaren stopgezet wordt. Dat zal inkrimping van perso- systeem. Uiteindelijk is het multidis ciplinaire karakter van het project in een internationale omgeving gecombi neerd met verrassende oplossingen het juiste ingrediënt gebleken voor een geslaagd project. Inmiddels is de tweede tunnelbuis geboord en slaapt Frans Faber een stuk rustiger. Op ver zoek van de opdrachtgever zal de mo nitoring op conventionele wijze nog een jaar worden voortgezet. Summary A system for automatic remote geo monitoring During the construction of a tunnel beneath the Pannerdensch Canal, part of the new Betuwe railroad, information was needed on deformations of surface level and soil in front of the drill head. To generate this information, 24 hours per day, a system for automatic remote geo monitoring was designed and implemented. surveying, engineering surveying, applications landmeetkunde, technische metingen, toepassingen neel ten gevolge hebben, spijtig maar begrijpelijk. Periodiek moet de markt gescand worden en zodra die gunstig blijkt, moet de opleiding met veel tam-tam hervat worden. Als de markt niet meer gunstig wordt: helaas zal er dan eens een definitief einde moeten komen aan 'geodesie in Delft'. (Uit: Henk Zom, column 'Veranderingen' in De Hollandse Cirkel 2003-1) -«■» i 1 1 i t 1 KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2003*3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 20