Koopgoot in kaart: kwartiermakers gezocht! Een temporeel GIS Onder het motto 'Kaarten werden gemaakt omdat er wat te doen was' wordt momenteel hard gewerkt aan voorbereidingen voor een digitale beschrijving van de ruimtelijke ontwikkeling tussen 1830 en nu van de Rotterdamse Beurstraverse en omgeving. Wie wil er meehelpen? In 1999 verzorgde ik, als invaller, onderwijs over GIS en kartografie voor eerstejaarsstudenten in Delft. Naast een hoor- en kijkcollege was er ook een practicum, waarin enkele principes van analyse en visualisatie moesten wor den verkend. Nu ben ik van oorsprong een stadsmens, dus lag het voor de hand om daarvoor een stedelijk gebied te ne men. Ik vond het in mijn geboortestad Rotterdam: na een gesprek op de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie bestudeerde ik op een zonnig terras in de binnenstad de kaart 'Rotterdam nieuw 1970 over oud 1940' die ik al vele jaren bezit. Zo geïnspireerd kwam ik op het gebied rond de Beurstraverse: een in 1997 geopend verdiept winkelparadijs dat in de volksmond (en daar niet alleen) de 'Koopgoot' wordt genoemd. Ik heb daarna wat oude kaarten uit een facsimile-uitgave en foto's uit boeken over Rotterdam ge scand, en daaromheen het practicum opgebouwd. Motieven voor een Koopgootproject Al voor het practicum begon dacht ik aan een uitgebreider project en wel voor de beschrijving van de ontwikkeling in de loop der tijd van de Koopgoot en zijn directe omgeving. Recentelijk heb ik die gedachte weer opgepakt. Voor een dergelijk project zijn twee motieven aan te voeren: een technisch en een historisch. Een Koopgootproject kan die nen als demonstratie van een 'spatio-temporele database', ofwel een GIS waarin de factor tijd een vooraanstaande rol speelt. Veel GISsen zijn nu nog min of meer statisch, maar in de toekomst, wanneer alle gegevens digitaal worden vast gelegd, zullen we ook steeds vaker ontwikkelingen in de tijd kunnen analyseren en visualiseren. Zo'n GIS kunnen we echter nu al opbouwen en wel met historische gegevens. Deze zijn voor het gebied rond de Koopgoot rijkelijk voor handen in de vorm van kadastrale gegevens vanaf rond 1830, gemeentelijke kaarten, plannen voor het gebied, te- keningen, foto's, enzovoort. De kunst is alles goed aan elkaar te koppelen en toegankelijk te maken, maar dat mag voor geodetische beroepsbeoefenaren met wat hulp van buiten geen pro bleem zijn. Op die wijze tonen we, ook aan het algemene publiek, ons kunnen als geo-informant. Als kern van de da tabase kan dienen de ontwikkeling van de rechtstoestand vanaf rond 1830, compleet met elke mutatie in ei gendom of parcellering, op basis van kadastrale gegevens. Daaromheen plooien we zoveel mogelijk informatie uit gemeentelijke bron over de bebou wing, de (ondergrondse) infrastruc tuur (leidingen, metro) en de vele plan nen die voor het gebied zijn gemaakt, zoeken opnameplek en -richting van de talloze (lucht)foto's uit, maken ou de kaarten een beetje passend, kort om, zorgen voor een integratie van al lerlei geodetische en kartografische gegevens en werkwijzen. Daarbij hoort natuurlijk ook een uitleg van de ge bruikte technieken nu en in vroeger tij den, opdat de raadpleger van de gege vens een helder beeld krijgt van de blij vende rol van geo-informatie voor recht stoestand, bestemming, inrichting en beheer, hier van een stedelijk gebied. Zoiets moet de burger aanspreken! De ruimte rond de Koopgoot is nu een dynamisch winkelgebied, waar een ir. R. van der Schans, zelfstan dig adviseur voor kaartgebruik en interactie bij GIS te Bennekom en geboren Rotterdammer. GEODESIA 2003-3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 22