in Rotterdam 1999 over 1970 over 1940 over 1910 en nog veel ouder hoop te doen is, maar in vroeger tijden heeft er zich ook veel afgespeeld. Oor spronkelijk was het gebied een singel, met een molen die zich in het water spiegelde, met binnen de veste dichte De Rotterdamse Passage, geopend in 1879 en ver woest in 1940. Vanaf 19 december 1883 verlicht vanuit de eerste elektriciteitscentrale in Nederland, op de Baan 34, zo'n 200 meter naar het zuiden. bebouwing en open plekken voor een kerkhof en tuinen (de laatste pas bebouwd in 1925). Daarbuiten lagen blekerijen, tuinen en lusthoven voor de welgestelde Rotterdamse bur ger. De snelle stedelijke ontwikkeling in deze 'lanenrepu- blielcen' begon zo rond 1830, met wilde bebouwing tussen onfrisse sloten. In 1840 werd besloten tot de bouw van een indrukwekkend, toen hypermodern ziekenhuis. In 1851 was het, al flink verzakt helaas, voltooid. Het rommelige la- nengebied werd na 1860 grondig gesaneerd met enkele doorbraken op basis van plannen van stadsarchitect W.N. Rose (als jongeling was hij door de landmeter J.H. Jappé in Groningen goed geschoold; al zijn metingen, inventarisa ties en onteigeningstekeningen zijn er nog!). Aan de stads- kant opende in 1879 de eerste passage van Nederland haar deuren. Dit 'Rotterdamse wereldwonder' werd in 1883 met toen net uitgevonden gloeilampen verlicht vanuit de eerste Nederlandse elektriciteitscentrale, niet zonder enig gekra keel over de kabel die door particuliere grond was gelegd. Nog later, rond 1913, volgde de demping en transformatie tot stadsboulevard van de Coolsingel, met grote gevolgen voor de verdere bebouwing. Het bombardement van 14 mei 1940 veegde vrijwel alles van de kaart, maar veel bedrijven en instellingen kwamen, zij het op een andere plek, weer te rug in het gebied. En nu ligt er, onder verdwenen Lusthof Concordia, Coolsingelziekenhuis, Coolsingelwater en Gym- Molen De Hoop Accustation A Beurs/WTC 100 m Bank Mees Pierson en Archiefwinkel St. Lucia Hotel Atlanta Rotterdamsche Bank Amsterdamsche Bank Lijnbaan Bijenkorf Coolsingelziekenhuis ABN/AMRO Lijnbaan (17/18e eeuw) Jungerhans Jungerhans Donner Vroom en Dreesmann HBU monument (Dudok) C&A Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen Van Hogendorp Gymnasium Erasmianum Vroom en Dreesmann C&A HEMA HEMA Hoogheemraadschap Schieland Café de Unie Vrouwengesticht van Weldadigheid Passage Historisch Museum Van Hogendorp GEODESIA 2003*3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 23