Kaarten werden gemaakt omdat er wat te doen was! (toen, maor ook nu) Het project 'Koopgoot in kaart' Kwartiermakers gezocht! nasium Erasmianum, de in 1968 geopende metro kruisend, een nieuwe Rotterdamse publiekstrekker: de Koopgoot. 'Kaarten werden gemaakt omdat er wat te doen was'. Deze uitspraak, ooit opgevangen op een studiedag over histori sche kartografie, geldt natuurlijk ook voor het heden en de toekomst. De technieken zijn anders geworden, maar de na tuurlijke en maatschappelijke krachten in land en stad ge ven onverminderd aanleiding tot de productie van ruimte lijke informatie in getekende of digitale vorm. Mijn voorstel is nu ergens in 2004 (het jubileumjaar van de voorganger van de Koopgoot) een cd-rom uit te brengen waarop de ont wikkelingen zoals hiervoor geschetst, zijn vastgelegd, met natuurlijk allerlei bevragings- en visualisatiemogelijkhe den. Medewerking aan dit project is (eind januari 2003) al toegezegd door de afdeling Landmeten en Vastgoedinforma tie van Gemeentewerken Rotterdam, het Kadaster, de afde ling Geodesie van de TU Delft en ESRI Nederland. Er zijn ook diverse contacten gelegd met Rotterdamse instellingen als het Gemeentearchief (gelukkig gespaard in 1940!) en het His torisch Museum. Voor de financiering van de cd-productie wil ik bedrijven rond de Koopgoot en Rotterdamse culturele fondsen benaderen. Voor de verspreiding wordt gedacht aan onder meer de winkels in de omgeving en, dat spreekt van zelf, de (druk bezochte) Archiefwinkel die net binnen het on derzoeksgebied ligt. Er is een uitvoerige projectbeschrijving, met wat aanvullend foto- en kaartmateriaal en andere documentatie. Deze is te vinden op de Geodesia-site: www.geodesia.nl, of op te vragen bij de initiatiefnemer van dit project, adres: Fluitelcruid 8, 6721 RG Bennekom, e-mail: r.vanderschans@hccnet.nl of telefoon (0318) 41 30 70. Om de kosten laag te houden wil ik graag vrijwilligers in schakelen voor het spitwerk in de kadastrale en gemeente lijke archieven, en andere werkzaamheden. Ilc heb ze hier 'kwartiermakers' genoemd, omdat het voor deze pioniers waarschijnlijk handig is het onderzoeksgebied in vier af zonderlijke kwartieren te verdelen. Elk van die deelgebie den heeft een eigen ontwikkeling doorgemaakt, en die komt het best tot zijn recht wanneer ze als min of meer aparte eenheid wordt uitgeplozen. Als kwartiermakers zou den kunnen optreden gepensioneerden en anderen met be langstelling voor de ontwikkeling van het vak en van de stad in het algemeen. Kennis van kadastrale en andere re cherches en van Rotterdams verleden is natuurlijk een pré, maar beslist niet noodzakelijk. Dus, heeft u zin om mee te doen aan de opbouw van de Koopgoot-cd, of weet u toevallig iemand in uw omgeving die daar eer mee wil inleggen, geef dat dan door aan de auteur van deze oproep! U kunt meteen aan de slag. In Rotterdam worden overhemden verkocht met de mouwen al opgerold. Andere hulp (technisch, orga nisatorisch, financieel) en adviezen uit het vakgebied zijn natuurlijk ook bijzonder welkom (er wordt vanzelfspre kend flink gelobbied). Zo kan het een extra leerzaam pro ject voor de vakgenoten, de Rotterdammers en de Neder landse burger worden. Mèt de Koopgoot zet u ons vak op de kaart! De omgeving van de Koopgoot in 1839, een frag ment uit de kaart 1:2500 van Tem- minck, vervaar digd op basis van (toen nog heel nieuwe!) kadas trale gegevens. Hetzelfde gebied, nu op de kaart 'Rotterdam nieuw 1970 over oud 1940', in 1968 uitgegeven door het Historisch Genootschap Roterodamum. Ook de middel eeuwse stadsmuur is hier te zien. Een foto waarvan opnameplaats en -richting goed te reconstrueren zijn: de in 1940 verwoeste Korte Hoogstraat bij de Passage, gezien vanuit het toen gespaarde pand van Gerzon. blik op ruïnes Korte Hoogstraat vanuit pand Gerzon, 1940 GEODESIA 2003-3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 24