Gebruik van geometrische bestanden in 3D bij de aanleg van slibdepot Koegorspolder 1 Communicatie en visualisatie bij inspraakprocedure In de Zeeuws-Vlaamse gemeente Terneuzen zijn voorbe reidingen getroffen voor de aanleg van een depot voor verontreinigd slib dat de komende decennia zal worden ontgraven uit verschillende infrastructurele objecten in deze regio, waaronder vaarwegen als het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Geruime tijd is gezocht naar een geschikte plaats. De Koegorspolder werd als meest geschikte locatie aangewezen. Studies naar de wijze van inrichten kwamen in de inspraakprocedure. Tegen de aanleg van het slibdepot werden de volgende be zwaren ingediend: aantasting van het milieu, onvoldoende groencompensatie, horizonvervuiling, risico's voor het grondwaterpeil en de onvruchtbaarheid van de omliggende gronden bij een dijkdoorbraak. Er wordt geluidsoverlast verwacht en men wil meer weten over het werkplan voor toegangswegen naar het toekomstige depot. Politieke par tijen uit Terneuzen en de Zeeuwse Milieu Federatie doen een beroep op de overheid om vooral aanvullende maatre gelen te treffen door bijvoorbeeld extra folies in de bodem te leggen, om te voorkomen dat er giftige stoffen doorlek ken naar het grondwater. Ontwerp-inrichting van het slibdepot. Argwaan en de politiek Omwonenden worden al jaren aan het lijntje gehouden met beloften over na tuur- en landschapsontwikkeling rond de Axelse Sassing, zodat nu zeer argwa nend wordt aangekeken tegen de plan nen van Rijkswaterstaat die omwonen den tracht te paaien met groenzones om het depot en de opslag van zand en veen, die vrijkomen bij het graven van het depot, uit het zicht te houden. De gemeente Axel heeft daarom de provin cie Zeeland gevraagd een actieve rol te spelen bij die natuur- en landschaps ontwikkeling in het gebied en wil ook financiële zekerheden daaromtrent. Ten behoeve van de regionale afstem ming, want de uitvoering van het project heeft nogal wat impact op de omgeving, en omdat de gemeente Terneuzen de omwonenden er structureel bij wil betrekken, was er behoefte aan een com municatiemiddel. Gekozen is voor een visualisatie middels een videopresentatie om daarmee de impact van het project op het landschap zichtbaar te maken. Waarom baggeren? De vaarwegen dienen op diepte te wor den gehouden ten behoeve van de scheepvaart, en de verontreinigde wa terbodems dienen te worden schoon gemaakt, want deze historisch vervuil de waterbodems hebben ernstige con sequenties voor de aan- en afvoer van water, de ontwikkeling van de natuur, en de gezondheid van mens en dier. Om tot de keuze voor de Koegorspol der te komen moest wel een lang tra ject worden doorlopen, zoals uit het overzicht mag blijken. 1) Onderwerp van de studiedag van de rayoncommissie Zuidwest te Middelburg, voor jaar 2002. Inleiders: Kees-Jan Meeuse, Daniël de Kramer, Hans Dekker en Rob van der Schoot. GEODliSIA 2003-3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 26