Kabels en leidingen De Koegorspolder maakt deelt uit van een bestemmings plan van de gemeente Terneuzen. Tijdens de MER-studie van de Koegorspolder werd de gemeente Terneuzen gecon fronteerd met een wirwar van kabels en leidingen, en (hoofd)transportleidingen in dit open poldergebied met in dustrie in de zuidwesthoek en de begrenzing door wegen. In deze (meestal) ondergrondse infrastructuur viel weinig of geen structuur te herkennen. Zoveel mogelijk gegevens werden verzameld en analoge ge gevens werden gedigitaliseerd, zodat de kabel of leiding (ob ject) locatiegebonden is aan het Rijksdriehoeksnet. Aan elk object werd een kleur en een lijnstijl toegekend, waarbij on derscheid wordt gemaakt in onder andere de soort leiding: watertransportleiding; elektriciteits- en dataverkeersleiding; gasleiding. Daarbinnen wordt onderscheid gemaakt in onder andere hoofdtransportleiding en transportleiding. Alle leidingen zijn voorzien van bijbehorende labels met informatie over de kenmerken van die leidingen. De kwaliteit van digitale toelevering van ontwerpgegevens en de definitieve ligging van nieuwe leidingen zijn in het nieuwe bestemmingsplan van de gemeente Terneuzen geregeld. Het systeem zal in de toekomst moeten evolueren naar een volledig GIS, waardoor een koppeling met het administra tieve deel, waarin onder andere informatie over de vers trekte vergunning is opgenomen, wordt gerealiseerd. Daar naast zal de gegevensset met vlalcobjecten (leidingenstro ken) worden uitgebreid. Ook zullen in de toekomst diepte- of hoogtegegevens van de leidingen kunnen worden gevisu aliseerd. Communicatie over de communicatie Besloten is het beschikbare materiaal, zoals het Actueel Hoog tebestand Nederland, een ontschrankte Digitale Kleuren Luchtfotokaart Nederland (DKLN), het CAD-ontwerp, schuine digitale luchtfoto's en videobeelden van Zeeland te bewerken tot een video, bestemd voor een vooraf bepaalde doelgroep: projectleden, collega's en direct betrokkenen (bevoegd gezag Landschappelijke aanpassing 3D. en omwonenden). Dit is makkelijker ge zegd dan gedaan, want de informatiebe hoefte en het detailniveau binnen die doelgroepen zijn verschillend, en ook de fase waarin het project verkeert, vraagt andere informatie. Eer de video de benodigde kwaliteit had, heeft veel overleg plaatsgevonden over de kwali teit (hoge resolutie) van zowel de foto-in passingen (stills) ten behoeve van MER- publicaties als van de video. Er bestond verschil in kwaliteit van verschillende onderdelen, waardoor sommige beelden niet aantrekkelijk waren. Deze moesten worden bijge kleurd en de volgorde moest worden bepaald. Zo is in het eindbeeld in de landsschapsschets (artist's impression) het verwerkingsterrein ingericht met bomen. Daarvoor moest een laag over het terrein worden geprojecteerd, zo dat duidelijk zou worden dat verwer king ook stopt. De presentatie werd besloten met een videoclipachtige visualisatie van ge luidshinder langs de A10-West. Deze video is tot stand gekomen als (goed koop) eindproduct van een (kleinscha lig) proefproject met als doelstelling de mogelijkheden te onderzoeken om diverse data te koppelen en te presen teren. Daarbij wordt zoveel mogelijk gebruikgemaakt van bestaande data (visual reality), waaraan nieuwe data (virtual reality) worden toegevoegd. Deze video is te bewonderen op de vir tuele ontmoetingsplaats van de disci plines Geo-informatie, CAD-ontwerp en Multimedia: op dit V&W-intranet wordt informatie gegeven over visuali satie in het algemeen en virtual reality in het bijzonder. Globale planning van het project Koegorspolder 2001 - 2002 Grondaankoop en ver gunningen 2003 - 2005 Voorbereiding en bouw medio 2005 Start exploitatie 2005 - 2014 Exploitatie fase 1 2014 - 2023 Exploitatie fase 2 2023 Afdekken van het depot 2024 Afwerking van het gehe le terrein 2025 In 2025 moet het terrein geschikt zijn voor nieuw gebruik GEODOSIA 2003-3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 28