Droomwens of wensdroom Hoe zal het Kadaster er over tien a vijftien jaar uitzien en hoe zal dit dan functioneren? De vele vormen van groeiende samenwerking tussen kadasters van ver schillende Europese landen en het recentelijk opgestarte EULIS-project (European Land Information Service) duiden enerzijds steeds meer op een ver(der)gaande samenwerking over de nationale grenzen heen, terwijl anderzijds een structurele uitwisseling van gegevens gedwarsboomd wordt door het gebruik van verschillende kadastrale regis tratiestelsels. Zijn wij als Verenigd Europa nu wel of niet op weg naar een Europees uniform kadaster? Is er binnen de deelnemers van de EU überhaupt behoefte aan een uniform kadaster? Dit was de hoofdvraag van het onderzoek binnen de groep van stakeholders van het Kadaster. Welke problemen ervaart men bij de kadasterorganisaties en vertegenwoordigers van de stakeholders van de kadas ters (die ook uitwisselingsrelaties met kadasters in andere landen onderhouden) in Nederland, Zweden, Engeland, Duitsland en Spanje (als vertegenwoordigers van de landen van de Europese Unie), door de aanwezigheid van verschil lende kadastrale registratiestelsels? Stakeholders van het Kadaster Binnen Nederland kent het Kadaster verschillende stake holders 1': notariaat; makelaardij; elke Nederlander; banken en financiële instellingen; overheid; gemeenten; waterschappen; kadasterorganisatie met alle personeelsleden. In het onderzoek wordt de grote groep stakeholders beperkt tot die groepen die een uitwisselingsrelatie 2) onderhouden met kadasterorganisaties in andere landen. Hierdoor vallen bijvoorbeeld de overheden, de gemeenten en de water schappen af; zij hebben immers alleen relaties met het kadaster in eigen land. Groepen die in alle landen terug komen zijn: makelaars (in een aantal landen vertegenwoor digd door de banken), banken en financiële instellingen, kadasterorganisatie met alle personeelsleden, inwoners van het betreffende land, en overheid. Methodologische verantwoording Aangezien het object van dit onderzoek nooit eerder empi risch is nagegaan, is er geen inhoudelijk relevant vergelij- kend onderzoek te vinden. Er zijn wel iswaar diverse artikelen verschenen met een aantal vermoedens inzake de ze problematiek, maar hier is nog geen gefundeerd onderzoek aan voorafge gaan. Daarom is er behoefte aan het beschrijven van individuele gevallen, en aan het ontdekken, formuleren en typeren van kenmerken en begrippen met het oog op theorievorming, het geen leidt tot een kwalitatieve analyse. Dit onderzoek betrof een probleem- signaleringsonderzoek. Vaak hebben in het begin maar een paar mensen in de gaten dat er iets mis dreigt te gaan. De eerste fase van een interventie cyclus bestaat er dan ook vaak uit dat men ervoor zorgt dat het probleem als zodanig 'op tafel komt', opdat het voor iedereen zichtbaar en bespreekbaar wordt. Gezien het onbekende van de problematiek is gekozen voor een se- mi-gestructureerd interview aan de hand van een topic-lijst. De data werden verzameld met behulp van diepte-interviews bij kadasterorga nisaties en hun stakeholders in verschil lende landen in Europa. Het steekproef- kader is opgebouwd door middel van 'snowball sampling'. Het principe hier bij is dat men via enkele sleutelpersonen (of ook wel respondenten) een netwerk van potentiële respondenten opbouwt, waaruit de onderzoeker kan selecteren. Resultaten In het kader volgt een totaaloverzicht van de gesignaleerde problemen uit alle interviews, gekoppeld aan het aantal ke ren dat dit probleem werd gesignaleerd. Het valt op dat de eerste vijf proble men uit dit overzicht al 50% van alle probleembeschrijvingen afdekken. Op vallend is dat een aantal probleembe schrijvingen ook terugkeert als een oorzaakbeschrijving van problemen. Eén Europa, één kadaster? Gerard Leenders, informatie architect concernstaf IBP, Kadaster Apeldoorn. 1) Stakeholders zijn die individuen of groepen, waarmee een interdependen tierelatie (of sym biotische relatie) bestaat. 2) Stakeholders met uitwisselingsrelaties zijn die individuen en groepen, die ten behoeve van het uitoefenen van hun werkzaamheden in formatie halen, dan wel brengen bij een kadasterorganisatie in het buitenland, dan wel bewust gegevens (laten) opvragen bij een kadasterorganisatie in het buitenland voor het verkrijgen van nadere informa tie over huidige of toekomstige rech ten op percelen. Onderzoeksstrategie Dataverzameling en data-analyse geodesia 2003-3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 36