Omschrijving probleem Conclusies Frequentie Betrouwbaarheid bemiddelaars Verschil in wet- en regelgeving Verschil in informatieverstrekking Kosten en doorlooptijd akte Verschil in betekenis van informatie Financiële afhandeling Bureaucratie Scharrelaars Verschil in regels en procedures Procesafhandeling Timesharing Belastingdienst Beperking notarissen per land Onbekende belastingen Verschillende kadasterwetten Verschillende ministeries FIOD fraudezaken Landsdeltkendheid kadaster Peaceful conveyancing Politiek Title-insurance Verschil in snelheid van informatie Verschil in stelsels Naar aanleiding van één van de aller eerste vragen bij de start van dit onder zoek "Zijn er überhaupt wel proble men?" kan een volmondig "ja" als ant woord worden gegeven. Maar liefst vier entachtig problemen werden door de eenentwintig respondenten benoemd. In feite zijn er twee hoofdgroepen van problemen te onderkennen: enerzijds problemen gerelateerd aan het leveren van, ofwel het verkrijgen van informa tie en anderzijds de problemen gerela teerd aan de verschillende wet- en re gelgeving. Hoewel men zou kunnen verdedigen dat de problematiek inza ke informatie-uitwisseling ook een ge volg is van de vigerende wet- en regel geving, wordt met deze omschrijving veel meer aangeduid. Zo valt de om schrijving 'betrouwbare bemiddelaar' ook in de hoofdgroep van informatie uitwisseling. De problemen die aan de ze omschrijving worden gekoppeld, betreffen vooral de vragen "Hoe vind je een betrouwbare bemiddelaar?" en "Hoe weet je of een bemiddelaar be trouwbaar is?". Dit soort vragen staat los van de wet- en regelgeving. Er moet 11 10 9 7 7 5 4 4 4 3 3 2 2 2 2 2 informatie zijn om deze vragen te kunnen beantwoorden. Weliswaar is dit een eenvoudig probleem - er is immers een instantie die op verzoek een lijst met betrouwbare bemid delaars in het buitenland verstrekt (FIABCI) - maar wie weet dit? Alle problemen zijn te relateren aan een gevoel van on zekerheid. Vragen als: heb ik wel een goede bemiddelaar; heb ik wel alle informatie die ik nodig heb; komen er straks geen onvoorziene kosten opdagen; is het wel echt de eigenaar die iets wil verkopen; klopt de grootte van dat perceel wel, leiden bij de relatie van de kadasterorganisatie tot een on- zekerheidsgevoel. Banken geven aan dat het verstrekken van hypotheken op objecten in het buitenland leidt tot ex tra problemen (Zweden noemt dit de 'churchtower-philoso- phy': verstrek een hypotheek alleen aan diegenen die je van af de kerktoren nog kunt zien wonen). Ten aanzien van de oorzaken van de problemen kunnen de volgende conclusies worden getrokken: iedere respondent is van mening dat de oorzaken van alle problemen zijn te herleiden tot cultuur en wetgeving. Een aantal benoemt specifiek de wetgeving op kadastraal gebied (als afgeleide van de algemene wetgeving) en som migen leggen een verband met de historie; wetgeving en cultuur worden niet los van elkaar gezien als oorzaak voor problemen. De oorzaken kunnen nu in vijf groepen worden ingedeeld: historie - cultuur - wetgeving - kadastrale wetgeving; taal en vaktaal; privacy; kosten; vertrouwen en betrouwbaarheid. Taal en vaktaal wordt door driekwart van de respondenten be noemd als oorzaak van problemen. Als in de toekomst elke ka dasterorganisatie via internet informatie beschikbaar gaat stellen, moet die informatie in diverse talen benaderbaar zijn (minimaal moet dit volgens de respondenten zijn: Engels, Frans, Duits), maar ook diverse talen ten behoeve van toene mende allochtone bevolking (als voorbeelden worden ge noemd: Turks, Marokkaans en Ghanees). Er zal een toenemen de behoefte ontstaan aan een 'verklarende begrippenlijst' bij het tonen van informatie. Momenteel zijn er al conferenties waarbij telkens een aantal begrippen wordt uitgewerkt (ten aanzien van de verschillende betekenis in de verschillende lan den, gerelateerd aan de verschillende wetgevingen). Het privacy-aspect wordt door de helft van de respondenten benoemd als oorzaak. Ten aanzien van dit aspect is een dui delijke gevoelswaarde merkbaar. Dit blijkt ook tijdens de interviews, waar respondenten met stemverheffing gaan spreken als men bijvoorbeeld zegt: "Het mag toch niet mogelijk worden, dat iemand puur uit nieuwsgierigheid mijn gegevens kan opvragen?". Het kostenaspect wordt voornamelijk aangevoerd door de stakeholders. Waarom zoveel verschil in kosten en doorloop tijd tussen het ene land en het andere land? Hieraan wordt gekoppeld het bestaansrecht van de functie van notaris. GHODESIA 2003-3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 37