GEODESIA Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie Aanbevelingen Wat is de toegevoegde waarde van een notaris in een eigen domsoverdracht? Dit is de vraag die men vooral in het bui tenland stelt. In Zweden en Engeland kan men immers ook zonder notaris werken. Ook in Spanje is het inschakelen van een notaris niet verplicht. Vanuit die landen heeft een notaris het imago van een magiër. Het laatste aspect 'vertrouwen en betrouwbaarheid' hangt nauw samen met het leveren van informatie. Men heeft wel vertrouwen in de buitenlandse kadasterorganisaties (met uitzondering van Griekenland). Sommige respondenten benadrukken dat we niet anders kunnen dan de weg naar Europese eenwording te volgen, we 'moeten' naar een Europese eenheid, naar een Europees kadaster. Deze noodzaak, zoals ervaren en uitgesproken door meerdere respondenten, zal dan ook uitmonden in een eis tot verandering. Het zal geen droom blijven; het is een wens die langzamerhand als noodzakelijk wordt erva ren en dan leidt tot een eis tot verandering. Men is het er unaniem over eens dat dit eindpunt niet binnen één of twee generaties kan worden behaald (gelet op de vastgestel de relatie tussen cultuur en wetgeving). De weg daarheen zal dan ook een geleidelijk weg moeten zijn, geplaveid met toenemende samenwerkingsverbanden (eenentwintig res pondenten geven dit aan). Het oplossen van alle genoemde problemen is een com plexe situatie. Het aanpassen van de wetgeving van een land is immers geen sinecure. Alle respondenten geven dan ook aan dat dit uiteindelijke doel alleen kan worden be reikt via de (lange) weg van toenemende samenwerking. Eén van de meest recente acties op dit gebied betreft het EU- LIS-project. Dit wordt door de respondenten gezien als een goede stap in de richting van verdergaande Europese een wording. Elk land staat positief tegenover dit project, hoe wel er (vanuit de stakeholders) wel opmerkingen worden gemaakt inzake de kosten; "Wegen de kosten wel op tegen de baten?" en "Is de huidige doelgroep niet te beperkt?". Bij dit project kan het niet de doelstel ling zijn om de diverse wetgevingen te uniformeren. Een duidelijk doel ligt in het verstrekken van informatie (in di verse talen) over: hoe werkt de kadasterorganisatie in dit land; hoe kun je aan informatie komen; hoe en waar kun je contact leggen met betrouwbare bemiddelaars; wat betekenen de meest voorko mende kadastrale begrippen in dit land; welke regels en procedures gelden in dit land; welke kosten zijn aan elke stap van de procedurele afhandeling verbonden. Met andere woorden: laten we in eer ste instantie beginnen met het ver strekken van meta-informatie. In latere fasen kan dan telkens meer inhoude lijke kadastrale informatie worden toegevoegd. Het privacy-aspect is een onderdeel waaraan in het EULIS-project nadruk kelijk aandacht moet worden geschon ken. Gezien de huidige toenemende aanscherpingen in de wetgeving van een aantal landen moet hier op Euro pees niveau mee worden omgegaan (via het Europese Parlement). Er moet op afzienbare termijn een begrippen lijst worden vastgesteld, waarin de ka dastrale begrippen worden uitgelegd, afgezet tegen de wetgeving van het be treffende land. Wellicht kan dit als in gang dienen om in de komende decen nia stap voor stap te werken aan uni formering en harmonisatie. Interessante lezerskring Geodesia bereikt een buiten gewoon interessante doelgroep. Het actuele maandblad wordt gelezen door leden van de aangesloten verenigingen, beleidsbepalers bij overheids- en gemeentediensten, architecten-, ingenieurs- en geodetische bureaus alsmede stafmedewerkers in de bouw wereld en aanverwante branches. Een interessante lezerskring die relatief goedkoop kan worden bereikt. Met een advertentie in Geodesia! WESTERUM PUBLICITEIT BV Advertentie-exploitatie Geodesia Wintereik 38 - 5682 HM Best - Tel. (0499) 398689 - Fax 374497 - westbest@wxs.nl GEODESIA 2003-3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 38