I Stichting De Hollandse Cirkel N A\7D-~ ri-KEER rilpNc GLL.E:C GIN van 9 naar ruim 4000 leden INFORMATIE De Hollandse Cirkel Geodesie op tv Het leek al bijna een 'eindpunt', de mededeling over GIN in het vorige nummer van Geodesia waarin stond dat de oprichtingsakte was gepasseerd bij de notaris. In werkelijkheid is het nog maar het begin van een toch wel heel ingewikkeld fusieproces waar we de komende maanden tot het Geode- sia-congres in oktober doorheen zullen gaan. Elk van de bestaande negen ver enigingen kent zo zijn eigen specifieke bepalingen in zijn statuten waarmee bij een fusie rekening moet worden ge houden. Dit betekent dat ook elke ver eniging een eigen procedure moet vol gen om een juridisch correct fusiebe- sluit te kunnen nemen. Samen met de notaris, die straks wordt ingeschakeld bij het opstellen van de fusieakte, en een juridisch adviseur wordt de te vol gen 'marsroute' voor ellce vereniging uitgewerkt in een gedetailleerd stap penplan, zodat voor alle betrokkenen duidelijk is wat er moet gebeuren en wanneer. Toch zijn dit eigenlijk de niet zo aan sprekende, meer formele zaken die nu eenmaal moeten worden geregeld. Veel boeiender zijn de gesprekken die momenteel plaatsvinden om de ge dachte secties en werkgroepen binnen GIN vorm en inhoud te geven. Daarbin nen vinden straks de echte GIN-activi- teiten plaats, die voor de ruim vierdui zend leden van belang zullen zijn. Fan tastisch te merken hoe leden van de 'GIN-verenigingen' zich nu al inzetten om te garanderen dat de ledenactivi teiten die al bestaan, worden voortge zet en waar mogelijk uitgebreid. Overi gens is het niet de bedoeling dat deze werkgroepen en secties zich binnen GIN als aparte (sub)verenging gaan ontwikkelen. De secties zijn vooral ge richt op de organisatie van activiteiten zoals excursies, studiedagen enzo voort; zij organiseren binnen GIN die zaken waarvoor leden uit een bepaald segment van het vakgebied bijzondere belangstelling hebben. De doelstellingen in de statuten van GIN bepalen verder dat de vereniging ook grotere evenementen voor alle GINTeden zal organiseren. Hierbij moet niet alleen worden gedacht aan ledenvergaderingen, maar ook aan grotere bijeenkomsten zoals congres sen en symposia. Daarvoor zal het be stuur de komende tijd opzetten gaan maken, waarna besluiten kunnen wor den genomen over de definitieve vorm en inhoud hiervan. Wim Eimers iw>r de i'nchirdfnu der Ceoduie n februari 2003 verscheen het eerste nummer van de vijfde jaar gang van het tijd schrift De Hol landse Cirkel. Jan Polman en Henk Zorn vervolgen daar in hun bijdrage over de geschiedenis van de HTW (Handleiding Techni sche Werkzaamheden Kadaster). Leen Aardoom en Adri den Boer schrijven een artikel over landmeter Jan Kuylc, die in 1763 een eerste steen legde voor een tot dusver onbekende molen. De steen bleef in een woonhuis te Ameide be waard en het artikel toont aan dat hij ooit een boezem molen van de Vijfheerenlan- den sierde. Landmeters wa ren ooit veelzijdig: Holsbrink schrijft over een 'proeve' van een Afsluitdijkplan van K.K. Kooy anno 1870. Pouls vult zijn eerdere bijdrage over de landmeter als architectuurte- kenaar aan en publiceert een persoonlijke herinnering ter zake. Zijn inleiding daartoe is de mooie zin: "Wanneer je langza merhand zelf tot de historie gaat beho ren, denk je soms terug aan vroeger". Tekeningen en aqua rellen van panden waarin ver- kenmerken zaten, behoren volgens hem niet alleen tot het geodetisch maar ook tot het cultureel erfgoed. Er zou een onderzoek moeten komen naar wat bewaard is, om welke gebouwen het gaat, wanneer en door wie ze zijn getekend en waar ze zich bevinden. Dit zou dan dienen te resul teren in goed toegankelijke (deel)pu- blicaties. Maar het belangrijkste is na tuurlijk dat men zorgt dat wat er nog bewaard is, niet als verouderd wordt afgeschreven en vernietigd. Voor de bestelling van losse nummers of opgave als donateur: bureau De Hol landse Cirkel, telefoon (015) 278 20 47, e-mailHollandsecirkel@geo.tudelft.nl. Adri den Boer In Jota!, een wekelijks televisiepro gramma van Teleac, komen onder zoekers aan bod van verschillende universiteiten en onderzoeksinstitu ten. In een uitzending van tien minu ten geeft het inzicht in de denk- en werkwijze binnen de diverse takken van wetenschap. Jota! heeft onlangs een bezoek gebracht aan de afdeling Geodesie van de TU Delft en heeft op namen gemaakt van het 3D-Kadaster- onderzoek van Jantien Stoter. De uit zending hierover vindt plaats op zondag 23 maart, 16.50 uur, op Nederland 1. GEODESIA 2003-3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 41