n BEDRIJVEN EN DIENSTEN Speerpunten grote steden voor vastgoedinformatievoorziening Nieuwe hoofdingenieur-directeur MD Driehoeksruil Kadaster en TDN PERSONALIA De gemeenten Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht wer ken samen in het Grote Steden Over leg Vastgoed (GSOV), waarin de deel nemers afkomstig zijn van afdelingen Geo- of Vastgoedinformatie. In 2002 heeft het GSOV zich gebogen over de toekomst van de vastgoedinformatie in de vier grote steden. De aanleiding was dat kwalitatief hoogwaardige vastgoedinformatie voor steeds meer gemeentelijke processen essentieel is geworden. Verder komen er vele lan delijke ontwikkelingen op de gemeen ten af, zoals het stelsel van authentie ke registraties en de invoering van de Wet Publiekrechtelijke Beperkingen. Het GSOV heeft vijf beleidslijnen be noemd die voor de nabije toekomst van belang zijn: 1. klantbenadering: wie zijn de klan ten en hoe moet hiermee worden omgegaan? 2. regelgeving: welke juridische orde ning van vastgoedactiviteiten is er nodig? 3. architectuur: hoe moet het com plexe gebied van de totale informa tievoorziening worden geordend en beheerd? 4. prijsstelling: hoe moeten de activi teiten op het gebied van de vast goedinformatievoorziening wor den bekostigd? 5. kennisontwikkeling: hoe moeten afdelingen omgaan met de rollen van gegevensbeheerder en dienst verlener? Hieruit heeft het GSOV twee speerpun ten aangewezen die, met name gezien de landelijke ontwikkelingen, als eer ste gezamenlijk uitgewerkt moeten worden. 1. Modelverordening Vastgoedinformatie Een gemeentelijke verordening is van groot belang bij de verdere ontwikke ling van de vastgoedinformatievoor ziening. Het is een eerste stap in de richting van de authentieke registra tie vastgoed. In een dergelijke raam- verordening komen onder meer de volgende punten aan de orde: verantwoordelijkheden van de ge gevensbeheerder vastgoed; beschrijving van taken van de afde ling Vastgoedinformatie; hoofdlijnen van de informatiear chitectuur vastgoed; regulering van gebruik en de wijze Donderdag 27 februari 2003 nam dr. Harry Fijnaut afscheid van de Meetkundige Dienst (MD), de specialis tische dienst van Rijkswaterstaat op het gebied van Geo-informatie en ICT. Na een loopbaan van bijna achttien jaar bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, waarvan veertien jaar als directeur van het KNMI en de laatste drie jaar als hoofdingenieur-directeur van de MD, maakte hij gebruik van de mogelijkheid tot vervroegd pensioen. (In Geodesia 2001 no. 7/8 is een inter view met de heer Fijnaut gepubliceerd onder de titel 'Langs lijnen van gelei delijkheid'.) Fijnaut is opgevolgd door drs. Niek Par- levliet, die al ruim vijfentwintig jaar in diverse functies binnen Verkeer en Waterstaat werkzaam is, als laatste in de functie van directeur bedrijfsvoe ring van de Directie Hoge Snelheids lijn-Zuid. Hij is al sinds het najaar van 2002 bij de MD werkzaam als plaats vervangend hoofdingenieur-directeur (zie ook de rubriek Personalia in Geo desia 2002 no. 5, p. 218). Tussen het Kadaster en de TDN vindt een ruil plaats van drie personen: M.C.D. Magis ri wordt plaatsvervan gend directeur bij de TDN, en volgt daar ir. J. van der Linde op. Ir. J. van der Linde wordt hoofd Geodesie bij de concernstaf Vastgoedinformatie en Geodesie, en volgt daar dr.ir. M.A. Salz- mann op. Dr.ir. M.A. Salzmann wordt hoofd Beleid en Marketing bij de con cernstaf Vastgoedinformatie en Geo desie, en volgt daar M.C.D. Magis ri op. van afname door gemeentelijke ge bruikers; organisatie, inhoud, techniek en bekostiging. 2. Model voor de informatiearchitectuur vastgoed Bij het opstellen hiervan wordt geke ken naar de volgende onderdelen: wensen van interne en externe ge bruikers; wat wil het gemeentebestuur; positie van vastgoedinformatie in de gemeente en de vastlegging in de modelverordening; relatie met de gemeentelijke pro cessen; relatie met de betrokken applica ties en hierin gebruikte gegevens- (defmities); keuze van techniek en standaar den. Zowel de verordening als de informa tiearchitectuur moeten in de vier ste den eind 2004 ingevoerd zijn. In lichtingen: avd mee r@vas tgoedregis ter amsterdam.nl. Ing. Ron de Vet is per 1 december 2002 bij GeoCensus in dienst gekomen als manager van de GIS-afdeling. Voor heen werkte hij voor Dolmen Neder land. Directeur van Grontmij Geogroep Dick van de Velde geniet sinds 1 januari 2003 van een welverdiend pensioen. Hij is opgevolgd door Joost Baren- drecht, sinds 1 november 2001 ad junct-directeurbij Grontmij Geogroep. Bert Huijsen werd per 1 januari 2003 binnen Grontmij benoemd tot direc teur Grontmij InformatieManagement en heeft derhalve zijn functie als direc teur Grontmij Geo Informatie neerge legd. Hij is opgevolgd door Jurgen ten Siethof, tot 1 januari jl. hoofd afdeling IT bij Grontmij Geo Informatie. GEODESIA 2003-3

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 42