Ontwikkelingen DTB RW6 Fragment van het met Fli - Map gereviseerd DTB als 'zachte' topografie. De beperkte nauwkeurigheid wordt deels veroor zaakt door het feit dat er tijdens de kartering geïnterpoleerd wordt tussen de laserpunten. Verder heeft wellicht het feit dat alle binnen één footprint vallende terreininformatie, zoals een overgang van verf naar asfalt, naar één intensiteitswaarde wordt vertaald, in vloed gehad op de planimetrische nauwkeurigheid waarmee objecten uit de intensiteitsbeelden kunnen wor den geëxtraheerd [1]. Alhoewel met het systeem de meeste DTB-objecten kunnen worden inge wonnen, is er enige onvolledigheid bij kleine puntobjecten. Dit komt doordat het niet altijd mogelijk is gebleken de detectie van kleine puntobjecten te ba seren op onafhankelijke waarneming uit de videobeelden of laserdata. Van wege de conversie van super-VHS naar het Mpeg-formaat gaat er beeldkwali teit verloren. Dit heeft als gevolg dat, wanneer er in de laserdata een 'piek' wordt geconstateerd, het niet altijd in de videobeelden goed te zien is of het hier nu om een mast of bij wijze van spreken om een voorbijgevlogen vogel gaat. Verder is de puntdichtheid van de laserdata voor de detectie van klei ne objecten als hectometerpalen niet altijd voldoende gebleken. Als gevolg hiervan moeten er soms aannamen worden gedaan om, op ba sis van deze aannamen, gericht objec ten te zoeken in de data. Een voor beeld: wanneer er een goot wordt waargenomen in de videobeelden of de laserdata, dan is het aannemelijk dat hier ook kolken aanwezig zijn. Met deze aanname kan vervolgens gericht naar deze kolken worden gezocht. Soms is ook het 'oude' DTB als 'gids' ge bruikt om objecten te detecteren. Ver der zijn de resultaten van een naver- kenning in het terrein gebruikt om het DTB te complementeren. Zo kon er, ditmaal aan de hand van de resultaten uit een naverkenning, wederom ge richt in de data worden gezocht naar de op een plot aangegeven ontbreken de elementen. Met betrekking tot de volledigheid is men hierdoor enigszins afhankelijk van aannamen, het 'oude' DTB en resultaten uit een naverken ning in het terrein. Opgemerkt moet worden dat we in de pilot, vanwege de relatief eenvoudige topografische situ atie bij Rijksweg 6, lang niet alle soorten objecten of com plexe situaties zijn tegengekomen. Omdat de laserstralen onder een hoek worden uitgezon den, is er met name bij hoge objecten in het terrein een soort 'schaduweffect' te zien in de laserdata. Dit effect is het grootst aan de rand van een strook. Binnen deze 'scha duw' bevatten de laserdata geen laserpunten op maaiveld. Vanwege de relatief geringe vlieghoogte zijn met name in bebouwd gebied dan ook extra stroken in meerdere vliegrichtingen nodig om 'schaduw' in de laserdata op te vullen. Tussentijdse ontwikkelingen hebben ervoor gezorgd dat door Fugro-Inpark het systeem verder is vervolmaakt, waardoor de verwachting is dat een aantal van boven genoemde beperkingen in de toekomst niet of in mindere mate optreden. Zo is het onlangs ontwikkelde tweede FLI- MAP systeem, naast een neerwaarts gerichte videocame ra, tevens uitgerust met een hoge resolutie digitale foto camera. Voor de kartering zal er dus de beschikking zijn over digitale foto's van een veel hogere beeldkwaliteit dan de digitale videobeelden, hetgeen de volledigheid en een juiste objectclassificatie ten goede komt. Ook bieden de beelden wellicht mogelijkheden om objecten uit de digi tale beelden te karteren, die momenteel moeilijk op basis van het hoogteverschil of intensiteitsverschil in de laser data zijn te herkennen. Door in de toekomst niet één, maar twee onderling gekalibreerde lasers onder de heli kopter te monteren, kan de puntdichtheid na één pass worden verdubbeld. Hiermee kunnen de volledigheid en nauwkeurigheid van de kartering worden verbeterd. On derlinge afstanden tussen laserpunten worden kleiner, waardoor bij de kartering de interpolatiefout afneemt en met name kleine puntobjecten met meer zekerheid kun nen worden gedetecteerd. In het huidige project was er reeds sprake van dat in de gebieden met een dubbele dek king (in de overlap van stroken) de hectometerpaaltjes Fig. 9. Fragment van het met FLI-MAP gereviseerd DTB van Rijksweg 6. GEODESIA 2003-4

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 11