van de gebruikte hiërarchie (fig. 2) dus eerst hoofdgebouw, dan bijge bouw en dan tussenmuur, enzo voort; ook voor puntobjecten, als lantaarnpalen, bomen, enzovoort, kan de landmeter direct uit het lijst je op het scherm kiezen, vergissen is dus vrijwel uitgesloten; de mutatie is direct voorbereid voor het vlakgerichte moederbestand; al leen de (vlak)afsluitlijnen worden nog geplaatst in de binnendienst; ingeval er tevens sprake is van kadas trale grenzen, bijvoorbeeld bij me tingen voor grondzaken, is de kadas trale kaart direct te raadplegen achter de topografie. Kleine mutaties, als het inmeten van nieuwe bomen, lantaarnpalen, een voudige uitbouwen, worden met duimstok of meetveer gemeten en di rect met de module naverkennen in de pencomputer ingebracht. Dit werk wordt door één landmeter gedaan. Op deze manier kunnen in korte tijd vele kleine mutaties in een wijk worden in gebracht en blijft de kaart van Vlaar- dingen actueel. Bij slecht weer kan de landmeter mutaties signaleren en in de pencomputer opslaan. Omdat de landmeter de kaart op het scherm voor zich heeft, ziet hij direct de mutatie, registreert deze en kan ze vervolgens opnemen in zijn planning. Andere toepassingen Naast de metingen voor de grootschali ge kaart wordt de pencomputer ge bruikt voor vele andere toepassingen, zoals hoogtemeting en archeologie. Bij Fig. 2. Het scherm van de pencomputer. hoogtemeting wordt de tachymeter opgesteld op een in hoogte bekend punt en vandaaruit worden de benodigde punten gemeten; de pencomputer (de module hoogteme ting van Geocad Field) berekent direct de hoogte van de de tailpunten. Voor de controle wordt nog naar twee andere bekende punten gemeten. Een probleempje hierbij is dat met Geocad Field alleen op een in hoogte beleend punt lean worden opgesteld; opstellen als bij een waterpasinstrument op een willekeurig punt en meten naar een in hoogte be kend punt is niet mogelijk. Kennelijk is dit stukje software niet door landmeters ontwikkeld. Ook voor archeologie wordt de pencomputer ingezet. In Vlaardingen zijn bij bouwprojecten regelmatig opgravin gen. De archeologen krijgen van de bouwers vrijwel altijd weinig tijd en willen graag een goede situatieschets van de opgraving met alle vondsten. Direct na de opgraving lcomt Theo Robben met zijn collega en meten zij de situatie in. De archeoloog geeft aanwijzingen wat hij gemeten wil hebben en kijkt op de pencomputer mee of de nodige informatie compleet is. Op deze wijze zijn onlangs een oude scheeps helling en een lijkkist uit de middeleeuwen ingemeten. Plannen voor nieuwe toepassingen Nu de toepassingen mutatieverwerking voor de grootschali ge kaart en hoogtemeting vlot lopen, denkt Vlaardingen aan gebruik van de pencomputer voor het uitzetten. Het sys teem is hiervoor geschikt, ze moeten alleen nog wat erva ring opdoen. Een andere toepassing is de combinatie met GPS. Deze toepassing zal vooral in het buitengebied de nodi ge voordelen leveren. Een andere toepassing is het inbren gen van de functie van verkeersborden ten behoeve van de afdeling Verkeer. Daar de meeste borden al in de kaart als symbool aanwezig zijn, is het registreren van de functie en het koppelen aan de kaart met de pencomputer een eenvou dige zaak. Juist door de betrekkelijk kleine organisatie is de sector Geo-informatie goed bekend bij de andere afdelingen Vlaardingen maakt gebruik van twee pencomputers: de Fujitsu Stylistic 3400 en de 3500. De Fujitsu 3400 bestaat uit een Pentium 3 processor met 128 Mb intern geheu gen en een 6Gb schijf; de accu is voldoende voor onge veer twee uur gebruik, het beeldscherm is buiten bij zon licht wat lastig in gebruik. De Fujitsu 3500 heeft een Ce leron 500MHz processor met 128 Mb intern geheugen en een schijf van 15 Gb; de accu is voldoende voor ongeveer zes uur gebruik. Het beeldscherm heeft buiten, ook bij zonlicht, een goed beeld; binnen is dit wat minder. Beide pencomputers werken met Windows NT4, MicroStation (in plaats van Geo-Outlook) en Geocad Field 4.3 software. De software heeft zes functies, namelijk: mutatieregis tratie, naverkennen, hoogtemeting, uitzetten, GPS en in ventarisatie. De menustructuur van Geocad Field is aan gepast aan de wensen van Vlaardingen. -lalxl a 1X3 °-i '*1 ®<A| paa a xnaB^^< Vartawtdmyl Ftnche roJeek iloot TOEVOEG u*wd#d JlSlartjF?-, GEOCAD Hold 4 3 d. 906AM Pencomputers GEODESIA 2003*4

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 15