Aarde steeds platter Ervaringen Organisatie en sectoren, is zij goed op de hoogte van hun wensen, en kan zij snel inspringen om deze wensen te realiseren. De geodeten van de sector Geo-informatie zijn dik tevreden met de pencomputers. De pencomputers hebben tot nu toe geen storingen en werken prettig. Het voortdurende ge bruik van het scherm met de pen geeft op den duur krasjes op het scherm. Dit is te voorkomen door niet te 'slepen', maar alleen op de benodigde cel te drukken. De accu's wor den 's avonds in de garage opgeladen en zijn de volgende dag weer klaar voor gebruik. Op kantoor wordt de pencorn- puter via een dockingstation gebruikt; hier is de pencom- puter aangesloten op het netwerk en worden bestanden uit gewisseld en kan worden ge maild. Ook over de software zijn ze tevreden, al zijn er natuur lijk altijd wensen, zoals bij het hoogtemeten. Hoewel, op 2 januari 2003 kregen de landmeters een merkwaar dige foutmelding: 'licenties Geocad-Field verlopen', en vervolgens was de pencom- puter niet meer te gebrui- Pasadena (VS) - Door grote massaverschuivingen veran dert de vorm van de Aarde langzaam van een bol in een platte schijf. Het beeld dat men vroeger van de Aarde had - een platte schijf waar je vanaf kunt vallen - is steeds minder bezij den de waarheid. Amerikaanse medewerkers van de NASA ontdekten waarom sinds 1997 de afplatting aan de polen toeneemt en de planeet steeds meer een ovale vorm aan neemt. Deze verandering van vorm is een trendbreuk. Al duizen den jaren is de afplatting van de Aarde juist langzaam aan het afnemen en duwt het hemellichaam zichzelf meer in een bolvorm. De oorzaak hiervoor is de continue langzame aanpassing van de aardkorst aan de opwar ming van de Aarde na het einde van de laatste ijstijd. Re cent hebben satellietbeelden echter uitgewezen dat deze trend doorbroken is. De Aarde wordt sinds 1997 steeds platter in plaats van boller. In 'Science' berichten de Amerikanen onder leiding van Jean Dickey nu dat deze afplatting het gevolg is van grote ken. Nedgraphics was vergeten om een nieuwe licentie en versie 4.3 van Geo- cad Field aan Vlaardingen te sturen. Dit was gelukkig snel opgelost. Wel moet de menustructuur van de nieuwe versie nog worden aangepast aan de Vlaardingse wensen; hierdoor wordt het scherm overzichtelijker en worden zel den gebruikte functies niet zichtbaar. De landmeters hebben via Arcadis (die heeft de eerste pencomputer geleverd) een cursus gehad van acht dagen, ver deeld over twee maanden. Nieuwe landmeters zonder ervaring met Mi- croStation zijn binnen twee weken volledig vertrouwd met het systeem, landme ters met ervaring zijn dit in twee dagen. De nieuwe me dewerkers worden nu door Theo Robben in de praktijk opgeleid. De productie is toegenomen sinds de invoe ring van de pencomputer en de actualiteit van de kaart is verbeterd. Kortom, iedereen is tevreden. massaverschuivingen op onze planeet. Twee van de groot ste oorzaken zijn volgens hen het smelten van de pool kappen en grote verschuivingen van oceaanwater in de Indische, Zuidelijk en Pacifische Oceaan. Op dit laatste idee kwamen de onderzoekers toen zij ontdekten dat het begin van de trendbreuk samenviel met een grote El Nino. Gegevens uit satellietbeelden over de hoogte van het zee niveau combineerden de wetenschappers met modellen van de circulatie van oceaanwater. Uit hun berekeningen volgde een mate van afplatting die goed overeenkomt met de geobserveerde veranderingen. In hoeverre het kli maat hinder ondervindt van de massaverschuivingen, kan het model echter niet voorspellen. (Uit: Natuur Techniek, Sonja Jacobs, januari 2003) In Vlaardingen is, binnen de dienst Stadswerk 250 mensen), de sector Geo-informatie onderdeel van de afdeling Stadstoezicht. De sector omvat thans twaalf medewerkers en bestaat uit de groepen dienstverlening en productie. Dienstverlening is verantwoordelijk voor GIS-activitei- ten, inclusief leveringen en WOZ-Gis. Daarnaast verricht zij voor de gehele dienst Stadswerk het applicatiebeheer van grafische toepassingen en de informatiecoördinatie. Productie omvat de bijhouding van de basiskaarten, het gebouwensysteem, de adressering en het gemeenteka daster, en bestaat uit de buitendienst (vier landmeters met de functienaam geodeet), een geo-medewerker en een interne coördinator. GEODESIA 2003-4

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 16