Wetsvoorstel 'Registratie gegevens externe veiligheid' fel RIS I C OREGISTRAT IE VROM NAAST RISICOKAARTEN BZK In de schaduw van het wetsvoorstel Kenbaarheid Publiek rechtelijke Beperkingen (beter bekend onder de naam Puberr) heeft de regering in januari 2003 opnieuw een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in het opzetten van een geografisch georiënteerde registratie. De kern van het wetsvoorstel 'Wijziging van de Wet milieubeheer (Registra tie gegevens externe veiligheid inrichtingen, transportrou tes en buisleidingen)'1) is de instelling van een centraal openbaar register met gegevens over de externe veiligheid rond inrichtingen waar gevaarlijke stoffen aanwezig zijn, transportroutes waarover, en buisleidingen waardoor ge vaarlijke stoffen worden vervoerd 2). Dit register zal worden beheerd door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Welke gegevens worden opgeslagen? Het register bevat gegevens over de veiligheidsrisico's rondom objecten (volgens gestandaardiseerde bereke ningswijzen), inclusief de onderliggende berekeningen, alsmede naam, adres en exacte ligging. Ook kan zonodig de plek binnen een inrichting worden vastgelegd waar de risicobepalende stoffen zich bevinden. Bij Algemene Maatregel van Bestuur en bij ministeriële regelingen zul len nadere regels worden gesteld over de te leveren gege vens en de manier van aanleveren. Er worden géén gege vens opgenomen over risico's die niet samenhangen met gevaarlijke stoffen, zoals de mogelijkheid van natuurram pen, luchtvaartongevallen of risico's van grote evenemen ten. De Memorie van Toelichting (MvT) geeft opmerkelijk genoeg een uitgebreid overzicht van wat het register alle maal niet is (zie kader). De vermelding hierin dat het re gister 'geen overzicht is van de exacte ligging' van de ob jecten en van de risicocontouren is overigens strijdig met bijvoorbeeld de vermelding op p. 8 dat de 'exacte ligging' in het register wordt opgenomen. Het lijkt erop dat hier bedoeld is dat wel de kleinschalige geometrische ligging (in de ordegrootte van 1:25.000) zal worden vastgelegd, maar dat de gegevens in het register niet op pand- en per ceelsniveau mogen worden gebruikt. Wie zijn de leveranciers? Gegevens moeten aan het register worden geleverd door het 'bevoegd gezag'. Dat is de bestuurlijke instantie die het zij een vergunning of concessie heeft afgegeven, hetzij de beheerder is van het risico-object. Dit geldt niet alleen bij vergunningverlening, maar ook als rond het risico-object iets verandert (bijv. nieuwbouw), waardoor de risico situatie wijzigt. De eigenaar van het object (voorzover van toepassing) hoeft niets te doen. In het wetsvoorstel wor den de volgende instanties als 'be voegd gezag' benoemd: bij risicodragende inrichtingen: de instantie (Ministerie van V&W, Ministerie van EZ, provincie, ge meente) die de vergunning heeft af gegeven; bij wegen en vaarwegen die gevaar- lijke-stoffen-routes zijn: de instantie (Ministerie van V&W, provincie, ge meente, waterschap) die het beheer daarvan voert; V&W is voorts het be voegd gezag voor de spoorwegen; bij risicodragende buisleidingen: het Ministerie van EZ voor de leidin gen die door/namens het Rijk wor den beheerd of waarvoor het Rijk concessie heeft verleend. Voor de overige risicodragende buisleidin- Het register is: geen overzicht van door de overheid toegestane han delingen met gevaarlijke stoffen; geen (totaal)overzicht van vergunde en/of gedoogde situaties; geen overzicht van (door overheid) gewenste situatie(s); geen informatiebron van actueel aanwezige gevaarlij ke stoffen ten behoeve van de rampenbestrijding; geen overzicht van de exacte ligging van inrichtingen met gevaarlijke stoffen, buisleidingen met gevaarlijke stoffen of transportroutes voor gevaarlijke stoffen; geen overzicht van de exacte ligging van risicocontou ren of risicoafstanden; geen overzicht van de exacte groepsrisico's van bedrij ven; geen controle-instrument van de overheid om toe zicht te houden op bedrijven, vervoerders of de ex ploitatie van buisleidingen. (MvT, p.6) b Kamerstuk 28767 nrs. 1-3 (wetsvoorstel en Memorie van Toe lichting), ingediend 22 januari 2003. 2) Inrichtingen zijn volgens de Wet Milieubeheer plaatsen met zekere begrenzing waar bedrijvigheid door mensen plaatsvindt; externe veiligheid betreft het risico dat gevaarlijke stoffen bij een ongeval vrij kunnen komen en personen zonder binding met het risico-object (dus niet de betrokken werknemers) kun nen treffen. GEODESIA 2003-4

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 30