gen - bijv. die van de Gasunie - lijkt Risicodragende de gemeente de instantie die daar- transportroute. voor aanspreekbaar wordt. Het wetsontwerp geeft overigens geen handvat voor wat er moet gebeuren als het bevoegd gezag zijn leveringsplicht zou verzaken; sancties ontbreken. In de MvT wordt weliswaar opgemerkt dat de VROM-inspectie toeziet op uit voering van de wet, maar omdat hier over niets is bepaald, is het de vraag waarop de inspectie dan zou moeten toezien. Status van de gegevens De MvT formuleert die als volgt: het register is een "bron van informatie voor burger en overheidsorganen, en aanvullend beleidsondersteunend in strument voor de professionele ge bruiker, nochtans zonder dat het een authentieke of volledige bron van ge gevens zal kunnen zijn". De gegevens zijn gebaseerd op onderliggende, wel authentieke, gegevens bij het bevoegd gezag (bijv. het vergunningendossier), maar bij verschillen prevaleren die onderliggende gegevens, en niet de gegevens of de weergave daarvan in het register. Dit blijft dus strikt infor- Risicodragende matief. Het RIVM draagt geen enkele inrichting. verantwoordelijkheid voor de inhoud van de gegevens; die blijft te allen tij de bij het bevoegd gezag. De grote na druk die in de MvT hierop wordt ge legd, samen met de vermelding wat het register allemaal niet is en het be nadrukken dat het niet om exacte ge gevens gaat, doet vermoeden dat de regering vooral wil voorkomen dat ge bruikers allerlei conclusies (en gevol gen) aan het register kunnen gaan verbinden. Wie mag het register inzien? De openbaarheid is in principe onbegrensd, voorzover dat "gelet op de mogelijke vertrouwelijkheid geen bezwaar op levert". Dat betreft dan met name gegevens die concurren tiegevoelig zijn (zoals productieproces-gegevens) of die voor sabotage kunnen worden gebruikt (bijv. de exacte ligging van de gevaarlijke stoffen op een terrein). Overigens geeft het wetsvoorstel geen inzicht over hoe de gegevens zullen worden gepresenteerd; dat zal nog nader moeten worden uitgewerkt (art. 12.16 hanteert vreemd genoeg het woord 'kunnen'). Het gebruik van kaartmateriaal ligt nogal voor de hand; het lijkt mij de enige manier om de (vele) risicozo nes rond inrichtingen en langs transportroutes/buisleidin gen inzichtelijk te maken. Fouten in en bezwaren tegen geregistreerde gegevens Het RIVM zal, om gegevens gestandaardiseerd te kunnen opslaan, aangeleverde gegevens moeten bewerken. Die be werkte gegevens moeten eerst worden voorgelegd aan het bevoegd gezag dat verantwoordelijk is; pas als dat akkoord is met de bewerkte versie, worden de gegevens definitief in het centrale register opgeslagen. Het bevoegd gezag ver strekt deze gegevens ook aan degenen die eigenaar of ge bruiker zijn van het risicodragende object. Verder is er een mogelijkheid tot bezwaar maken in het wetsontwerp opge nomen. Een verzoek tot herstel van een fout in het register moet aan het bevoegd gezag worden gericht, dat hierover binnen acht weken een beslissing moet nemen. Zo'n ver zoek kan door iedereen worden ingediend; het wetsont werp stelt hieraan geen beperkingen. De beslissing zal van zelfsprekend aan het register worden gemeld, al bepaalt het wetsontwerp hier niets over. Kosten De MvT is daar duidelijk over: "De kosten voor het bijeen brengen van gegevens komen in beginsel ten laste van het bevoegde gezag dat de gegevens aan het register meldt", omdat dat gezag al "over die gegevens diende te beschikken". De kosten voor het opzetten en inrichten van ing. A.j. van der Meer, beleids medewerker afdeling Geo en Vastgoedinfor matie, gemeente Amsterdam. GEODESIA 2003-4

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 31