:e for Geo-information K„<Mled9e P-oject proposal Programma Wetenschappelijke thema's February Fig. 2. Het voorstel. langrijke hedendaagse en toekomstige maatschappelijke thema's zoals meervoudig ruimtegebruik, waterbeheer, veiligheid en mobiliteit; in het tweede deelprogramma zal een nationale geo-in- formatie infrastructuur worden ontwikkeld: een goed toegankelijke structuur van 'geo-referenced' data waarin alle belangrijke geo-datasets van Nederland worden ont sloten; het derde deelprogramma heeft als doel binnen de natio nale geo-informatie infrastructuur authentieke registra ties te identificeren en deze te incorporeren binnen wet en regelgeving; het vierde deelprogramma richt zich op een verbeterde ontsluiting van geo-datasets. Deze verbeterde ontslui ting heeft niet alleen betrekking op geo-datasets die deel uitmaken van de nationale geo-informatie infrastruc tuur, maar ook op de vele andere, vaak op ad hoe basis samengestelde, geo-datasets; het vijfde deelprogramma richt zich op het fundamen teel en strategisch onderzoek en onderwijs, noodzakelijk om de doelstellingen van de vier weergegeven deelpro gramma's te realiseren; deelprogramma zes tenslotte heeft als doel product- en bedrijfsinnovaties te stimuleren, gericht op versterking van economische activiteit. Het totale budget voor het pro- grammadeel 2003-2006 van 'Space for Geo-information' be draagt 68,4 miljoen euro. Van Bsik wordt 33,1 miljoen ge waagd. Van het totaalbedrag is voor de start al 27 miljoen ge dekt door intenties van kennis instellingen en bedrijven. van de cluster 'Acht voor Ruimte'. Het beleidszwaartepunt 'Ruimte voor Geo- informatie' werd als volgt omschre ven: "De kern van dit zwaartepunt is te komen tot een effectieve en efficiënte informatie-inwinning, verwerking en ontsluiting van ruimtelijke gegevens ten behoeve van planvorming, net werkbeheer, natuurbeheer, waterbe heer en alle andere activiteiten die een ruimtelijke component hebben. Even eens gaat het om de wisselwerking tus sen overheid en markt, bijvoorbeeld als het gaat om ontsnippering van bio- diversiteitsgegevens en om ontwikke ling van een natuurloket. Nieuwe con cepten voor koppeling van (bestaande) gegevensbestanden en nieuwe organi satorische arrangementen (in relatie tot het Actieprogramma Elektronische Overheid) zijn hierbij cruciaal". De Bsik-uitvoeringsregeling stond 16 december 2002 in de Staatscourant en op 18 december volgde de Algemene Maatregel van Bestuur in het Staats blad (2002, 649). Minister H. Hooger- vorst (EZ) schreef op 23 januari 2003 aan de Tweede Kamer over de voortgang van de der de investeringsimpuls en handhaafde de 802 miljoen euro. Toetsing in het veld door publicaties, workshops en analyse van projectin tenties leidde tot hand having van de zes deel programma's uit de Ex pression of Interest in het nu - ter wille van de inter nationale toets - verplicht Engelstalige Project Propo sal. De oogst aan projectin tenties van ruim honderd twintig partijen was tweeën zestig. Er zijn zes deelpro gramma's: in het eerste deelpro gramma zullen de rand voorwaarden van een opti male geo-informatie in frastructuur worden vast gesteld, uitgaande van be- Door de stuurgroep zijn onder meer bijeenkomsten van 'de acht geo-profs' georganiseerd in het kader van de weten schappelijke onderbouwing van het programma. Het geo- werkveld kent een groot aan tal mogelijke onderzoekson derwerpen, en het maken van duidelijke keuzes voor Nederland is noodzakelijk. Na intensieve discussie en bespreking van nationaal en internationaal opgestel de onderzoeksagenda's zijn vijf thema's geselecteerd. De volgende twee thema's zijn absoluut noodzakelijk in het kader van de missie en ambitie van het programma en die- GEODESIA 2003-4

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 35