1 February 12003 Slot Websites Literatuur Annexes with Bsik project proposal 'Space for Geo-information' Expressions of Interest for projects Letters of Commitment Additional Information nen door Nederlandse onderzoekers te worden aangepakt, omdat de onderwerpen anders geen aandacht krijgen voor specifieke Nederlandse situaties: geo-informatie infrastructuren: het ontwik kelen van een goed functionerende na tionale geo-informatie infrastruc tuur vormt de rode draad in het programma Ruimte voor Geo informatie. Het is dan ook essentieel dat vanuit de wetenschap onderzoek wordt verricht naar de concepten en metho den voor het ontwik kelen van deze in frastructuur; geo-informatie ge bruik: geo-informatie wordt in toenemende mate gebruikt voor het ondersteunen van diverse maatschappelij ke vraagstukken. Vraag stukken binnen dit thema: op welke wijze worden maat schappelijke vraagstukken on- dersteund, wat zijn de beperkin gen en mogelijkheden voor verbete ring? Naast de twee bovengenoemde thema's heeft de groep de volgende drie thema's gekozen als wetenschappelijke speerpunten: ruimtelijke modellering: uitdagingen liggen er op het vlak van 3D-modellering en ruimtelijke dynamische mo dellen. Nederland heeft op dit punt internationaal een sterke positie; multi-schaal benadering: op welke wijze kunnen ruimte lijke processen het beste worden gemodelleerd? Wat zijn de mogelijkheden voor informatiegebruik en koppeling tussen verschillen schaalniveaus? Dit onderwerp is we tenschappelijk uitdagend en sluit goed aan bij actuele vraagstukken op het gebied van gebruik van geo-infor matie tussen bijvoorbeeld verschillende bestuurslagen in Nederland; geo-visualisatie: onderzoek naar innovatieve mogelijkhe den voor geo-visualisatie. Nederland heeft op dit terrein historisch een sterke positie en kan deze verder uitbou wen; daarnaast sluit het thema goed aan bij geo-infor- matiegebruik. Fig. 3. De bijlagen. De Bsik-regelingen van december 2002 bleken geen contrafinanciering vanuit bestuursorganen meer toe te staan, in tegenstelling tot bij ICES/KIS2. Anders dan bij andere be- leidszwaartepunten komt 'Space for Geo-informa tion' hierdoor overi gens niet in gevaar. Bezien wordt nog hoe vanuit bestuurs organen toch aan consortia kan wor den deelgenomen. De spelregel 'Als een departement als medefmancier optreedt, zal de de partementale bijdra ge in mindering wor den gebracht op de Bsik-subsidie' zou daar voor van tafel moeten. In onder andere dit kennisge bied is het zelfs niet goed moge lijk om je voor te stellen dat depar tementen (of een ZBO als het Kadaster) op een of andere wijze niet als kennis vrager of -aanbieder zouden zijn verte genwoordigd! De stuurgroep verwacht dat 802 mil joen Bsik-geld voor de periode 2003- 2010 door het kabinet wordt gehand haafd en dat 'Space for Geo-informa tion' daarvan in 2003-2006 33,1 mil joen krijgt. Bij de uitvoering zal gezien het Besluit Informatievoorziening Rijksdienst VROM het penvoerend mi nisterie zijn. www.senter.nl/bsik www.iceskisruimte.nl www.ravi.nl "Om de beslissingsruimte voor het volgende Kabinet niet in te perken is het beschikbare budget van 802 min. in de ministeriële regeling noch op voorhand verdeeld over de kennisthema's, noch over de beleidszwaartepunten, noch over de perioden 2003-2006 en 2007-2010." Brief minister H. Hoogervors t (EZ) aan Tweede Kamer, 23 januari 2003 [1] Stuurgroep Ruimte voor Geo-infor matie, Expression of Interest 'Ruimte voor Geo-informatie'. Augustus 2001. [2] Stuurgroep Ruimte voor Geo-infor matie, Project Proposal 'Space for Geo- information'. Februari 2003. GEODESIA 2003-4

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 36