TU Delft ll INFORMATIE Visitatiecommissie wil meer Kartografie Onderzoek Historisch Geodetisch Beeldmateriaal Cirkel heeft els Hollands doel de bevorde- p SCRIPTIES Stochastic Modeling of the Tropospheric Variability; Towards a Geodetic Weather Report? Afgelopen jaar heeft een visitatie commissie de kwaliteit van de vier Nederlandse opleidingen sociale geo grafie, planologie en demografie on derzocht. In december 2002 verscheen het eindrapport. Hoe oordeelde de commissie onder leiding van de Vlaamse hoogleraar sociale en econo mische geografie Chris Kesteloot over de opleidingen? Over het geheel genomen vindt de com missie de opleidingen sociale geografie en planologie aan de Universiteit van Amsterdam, de Katholieke Universiteit Nijmegen, de Universiteit Utrecht en de Rijksuniversiteit Groningen, waar be halve sociale geografie ook technische planologie en demografie worden gedo ceerd, van ruim voldoende niveau. Ne derlandse opleidingen doen niet onder voor die in de buurlanden. Het meest opvallende element in het eindrapport is het nadrukkelijke plei dooi voor meer kartografie en fysische geografie in de opleidingen. De kaart moet als onderzoeksinstrument en rap- portagevorm een meer geprononceerde De stichting De Hollandse Stichting ring van de be- roor (Ir IInrhietleiiit dn (irixletit langstelling voor de historie van de Geodesie. De geschiedenis van de geodesie kent als onderdeel van de ge schiedenis der techniek een groeiende belangstelling. De website wwwdtol- landsecirkel.nl vertelt meer. Eén van de activiteiten van de stichting is het inventariseren van het instrumentele geodetisch erfgoed. De stichting tracht te komen tot het vastleggen van een kerncollectie van geodetische in strumenten, een collectie die kan wor den aangemerkt als 'Geodetische Collectie Nederland'. Een inventarisa tieteam is bezig met het traceren en inventariseren van de apparatuur die op vele plekken, verspreid in het land, nog aanwezig is. In het verlengde van het instrumente le onderzoek is thans een project ge start dat een landelijke inventarisatie van historisch geodetisch beeldmate riaal tot doel heeft. Het onderzoek richt zich in eerste instantie op het verzamelen van gegevens over de col lecties beeldmateriaal, zowel in de publieke als private sector in Neder land, die onder de noemer geodesie en vastgoedinformatie zijn te rangschik ken. De focus is gericht op markante gebeurtenissen in de ontwikkeling, beoefening dan wel toepassing van de geodesie in Nederland, of waarbij Ne derlanders dan wel Nederlandse in stellingen of bedrijven betrokken waren. Te denken valt aan uit- beeldingen over de evolutie van het vakgebied geodesie, zoals landmeten, kaarten ma ken, rijksdriehoeksmeting, land en stadsinrichting, fotogrammetrie, hydrografie, en meer recente ontwik kelingen in de geo-informatiewereld. De eerste fase van dit project omvat het inventariseren van metadata, glo bale informatie over collecties. Het resultaat van dit onderzoek willen we vastleggen in een gids (in druk of mid dels internet) voor onderzoekers. In een latere fase kan diepte-inventarisa tie per collectie tot op individueel ob ject volgen. In die fase komen ook con servering en opslag aan de orde. Medewerking van de archieven van overheid en markt is bepalend voor het succes van dit project. Diverse in stellingen in Nederland zijn aange schreven met het verzoek een vragen formulier in te vullen. Mocht u als lezer van Geodesia onze brief niet heb ben ontvangen, maar wel over infor matie beschikken die voor ons project van dienst kan zijn, schroomt u niet contact met ons op te nemen. Informatie: Werkgroep Historisch Geodetisch Beeldmateriaal, H. Marti- nus, e-mail: martinus@itc.nl. positie krijgen. Voor het opsporen en analyseren van ruimtelijke structuren is de kaart een 'onontbeerlijk instru ment' en voor het 'synthetisch en syn optisch' weergeven van onderzoeksre sultaten beschikken geografen en planologen over een 'bevoorrecht com municatiemiddel' waarvan ze veel meer gebruik kunnen maken, aldus de commissie. De kaart is een belangrijke onderdeel van de identiteit van het vak. Henk Donkers in Geografie, 12 (2003) 2, p. 26-27 De afstudeerscripties van de TU Delft, afde ling Geodesie, zijn te verkrijgen bij de bi bliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, tele foon (015) 278 25 60 of 278 25 68. De publi caties zijn ook aan te vragen via: www.geo. tudelft. nl/bibliotheek. Freek van Leijen (Afstudeerdatum: 18-10-2002) Ruimte-geodetische waarnemingen ondervinden een verstoring als ge volg van atmosferische invloeden. Eén van de factoren die hierbij een rol spe len is de aanwezigheid van waterdamp in de onderste laag van de atmosfeer, de troposfeer. In tegenstelling tot de overige atmosferische invloeden, die vrij constant zijn en daardoor goed te corrigeren, veroorzaakt de dynamische distributie van waterdamp een aan zienlijk variabel effect op de waarne mingen, zowel in ruimte als tijd. Op dit moment is deze troposferische variabi liteit, die sterk weersafhankelijk is, één van de grootste foutenbronnen voor ruimte-geodetische waarnemingen. Omdat het onwaarschijnlijk lijkt dat de invloed van de troposferische variabili teit ooit volledig deterministisch lean worden bepaald, is in dit onderzoek een methode geëvalueerd die de troposferi- GEODESIA 2003-4

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 38