Risico bij grondexploitaties Het effect van lokale luchtdruk- veranderingen op zwaartekracht, gemeten in Westerbork sche variabiliteit stochastisch model leert. De modellering is gebaseerd op tijdreeksen van zenit-troposferische ver tragingen, verkregen uit GNSS (Global Navigation Satellite System) waarne mingen. Gebruikmakend van de wind snelheid op de hoogte waar de variabili teit het sterkst is, zijn de tijdseries ge converteerd naar ruimtelijke reeksen, waardoor toepassing van het model voor allerlei geodetische technieken moge lijk wordt. Spectrale analyse van de ver kregen reeksen resulteert vervolgens in het uiteindelijke model. Ondanks dat de methode veelbelovend is, blijkt uit de analyse van de resulta ten dat vooral de onzekerheid in de windsnelheid en de Kalman-filtering van de gebruikte zenit-vertragingen voor problemen zorgen. Mede hier door is het nog niet mogelijk gebleken om aan de hand van meteorologische omstandigheden een bepaald model voor de troposferische variabiliteit aan te nemen. Nader onderzoek zal moe ten uitwijzen of zo'n geodetisch weer bericht te bewerkstelligen is. Michiel de Haan (Afstudeerdatum: 14-02-2003) Een resultaat van de Monte Carlo-simulatie. In Nederland wordt op zeer veel plaat sen gebouwd en gebied op een nieu we wijze ingericht. De kosten en op brengsten die met dergelijke locatie ontwikkelingsprojecten gepaard gaan worden, in verband met rente en infla- tietoerekening, gefaseerd in de tijd. Het rekenmodel waarin dit gebeurt, wordt een grondexploitatie genoemd. In de grondexploitatie staan ramingen voor de kosten, opbrengsten, rente- en inflatieparameters. Deze ramingen vormen de input. Via een aantal bere keningen wordt de output berekend. Via de output kan worden bepaald of een project in financiële zin haalbaar is. Financiële risico's spelen bij dergelij ke projecten een belangrijke rol. Het onderzoek heeft zich gericht op de vol gende vraag: "Hoe kunnen de financië le risico's van een grondexploitatie als investeringsproject inzichtelijk wor den gemaakt?". Om dit te kunnen doen, is in het onder zoek gebruikgemaakt van de Monte Carlo-simulatietechniek. Via deze tech niek kan inzicht worden geboden in de inputrisico's, berekeningsrisico's en outputrisico's. Door kansverdelingen toe te voegen aan de ramingen (de in put) kan worden bepaald in hoeverre een bepaald financieel resultaat (de output) ook daadwerkelijk wordt be haald. De kans op een bepaald finan cieel resultaat is bijvoorbeeld via bij gaande figuur, een resultaat van de Monte Carlo-simulatie, te bepalen. Uiteindelijk is het resultaat van de scriptie, dat meer onderbouwde uit spraken kunnen worden gedaan omtrent de financiële haalbaarheid van verschillende projecten. Afwegin gen tussen verschillende projecten berusten op een gedegen grondslag. Pim Hilferink (Afstudeerdatum: 14-02-2003) Om zeer nauwkeurig de zwaarte- krachtwaarde van een locatie op aarde te kunnen bepalen moeten de al daar verrichte zwaartekrachtmetingen worden gecorrigeerd voor de effecten van aardgetijden, ocean loading en at mospheric loading. De term loading duidt hierbij op massaveranderingen, die een verandering van de zwaarte kracht impliceren. In het kader van dit afstudeeronder zoek is het atmospheric loading effect bestudeerd, dus het effect van massa veranderingen van de atmosfeer op De gravimetriebunker in Westerbork. De twee Scintrex-gravimeters op het betonnen meetplatform in de bunker. zwaartekracht. Deze massaveranderin gen kunnen worden gerepresenteerd door veranderingen van de luchtdruk. Hiervoor dienen dus luchtdrukmetin gen te worden uitgevoerd. Het uiteinde lijke doel binnen dit afstudeeronder zoek is het afleiden van een relatie tussen de luchtdruk- en de zwaarte krachtmetingen. De metingen zijn verricht in de gravi metriebunker in Westerbork. Deze bun ker is namelijk goed uitgerust voor het uitvoeren van continue zwaartekracht metingen. Bovendien is Westerbork een fundamenteel station, een eerste orde punt in het Nederlandse zwaartekracht netwerk, waar verschillende geodeti sche meettechnieken zijn samenge bracht. In de toekomst zou het station zelfs kunnen worden uitgerust met een superconducting gravimeter. Dan is een voor het meetstation Westerbork bere kende correctie voor het atmospheric loading effect onontbeerlijk. Naast de verstoringen van genoemde ge ofysische effecten (aardgetijden, ocean loading en atmospheric loading) onder vindt het zwaartekrachtsignaal ook ver storingen die veroorzaakt worden door het instrument zelf. Dit uit zich bijvoor beeld in de drift van het signaal, ofwel het weglopen van het signaal in de tijd. Om een overzicht te krijgen van alle in strumentele effecten wordt in de scrip tie dieper ingegaan op de werking van de instrumenten die zijn ingezet om de zwaartekrachtdata te verzamelen: de Scintrex CG-3M Autograv-gravimeters. Pas als voor alle verstorende effecten, zo wel van geofysische als van instrumen tele aard, gecorrigeerd is, kan het zwaar tekrachtresidu worden vergeleken met de luchtdrukmetingen en kan de ge zochte relatie worden afgeleid. Hiervoor wordt in de scriptie een mixed model gepresenteerd. De relatie die voor het station Westerbork wordt afgeleid, is in dezelfde orde van grootte als relaties uit soortgelijke studies: ongeveer -0,3 <I>. J05 .000 388.486 1630299 2872112 Euro', 4.113.925 GEODESIA 2003-4

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 39