P I* VI worden over elkaar vallende lijnen, die lastig met een CAD-pakket te mu teren zijn, zoveel mogelijk voorko men. Het ideaal van enkelvoudige opslag en bij houding van de basiscom ponent en meervoudig gebruik in objecten in centrale opslag en front office-opslag wordt hiermee gereali seerd. In fig. 6 staat een voorbeeld van een gebouw in de binnenstad waarvan de voorgevel grenst aan de weg. Dit ge bouw is verder gedetailleerd met 'pan den' [4]. De dikke rode lijnen hebben classificaties 'grens gebouw' en 'grens weg'. In de regelgeving is vastgelegd dat 'grens weg' ook als grens van ter rein kan optreden. 'Grens gebouw' vormt uiteraard de grens van gebouw, maar is tevens grens van pand net als 'tussenmuur'. In de laag opdelingsob jecten worden de objecten 'weg' en 'terrein' gevormd. In de laag gebou wen staat het 'gebouw', dat in de laag panden uit vijf'panden' bestaat. Topologie De relatie tussen object en bijbehoren de basiscomponenten wordt in de da tabase vastgelegd. Bij ieder object ho ren één of meer basiscomponenten. Bij iedere basiscomponent horen één of meer objecten. De gebruikte metho de voor vastlegging van de relatie staat bekend als 'wieltopologie' [5], Be langrijker nog dan voor raadplegen is deze informatie voor het op efficiënte wijze vormen van objecten na het ver wijderen of toevoegen van basiscom ponenten. Indien een vervallen basis component onderdeel uitmaakt van een object, komen alle andere (niet eveneens vervallen) basiscomponen ten van dat object in de lijst van 'nog Fig. 5. Systeemarchitectuur NGDW. GeoKey Edit (Metadata) Browser Viewer NGDW - Frontoffice opslag 1 ?*nan shot NGDW Centrale opslag Check in Check out Import AutoCAD/IGOS InFoCADMicroStation Export Externe partij Intern systeem te gebruiken' basiscomponenten. Ook nieuwe basiscompo nenten komen in deze lijst. De objectvorming kan zich be perken tot de basiscomponenten in deze lijst. Zonder topo logische informatie zouden alle basiscomponenten in de kaartbladrandloze opslag in de objectvorming moeten worden betrokken. De topologische structuur zorgt er ook voor dat basiscomponenten die een onderdeel zijn van meerdere objecten maar één keer hoeven te worden opge slagen. Historie Wijzigingen in NGDW worden doorgevoerd door middel van checlc-in transacties. Van transacties worden de uit voerder, datum en tijd vastgelegd. Nieuwe geometrie krijgt een begindatum en -tijd (opvoertransactie). Vervallen geo metrie wordt niet uit de database verwijderd, maar wordt als vervallen gemarkeerd door het invullen van een eind datum en -tijd (vervaltransactie). Van alle geometrie is hier mee de bestaanscyclus vastgelegd. NGDW bevat daardoor vanaf het moment van ingebruikneming de complete his torie van de geometrie. De toestand van de geometrie in de database op een opgegeven peildatum en -tijd is daarmee volledig reproduceerbaar. Frontoffice De frontoffice-opslag staat los van de centrale opslag. Raad plegen is hierdoor onafhankelijk van het bijhoudings- proces en daarmee een waarborg voor consistente analyse. De frontoffice-opslag kan worden geoptimaliseerd voor raadplegen en kan bijvoorbeeld met het oog op beveiliging op een aparte server worden geplaatst. Gebruik van Oracle maakt de opslag voor verschillende frontoffice-applicaties toegankelijk. Aangezien de gegevens in de centrale opslag altijd consistent zijn, kan een snapshot op ieder moment met iedere peildatum worden gemaakt en geladen in de frontoffice opslag. Ten behoeve van trend-analyses kan in de frontoffice ook historie worden opgebouwd. NGDW biedt de mogelijkheid om gegevens uit 'externe' databases op te nemen in de snapshot. In de backoffice moet dan de 'sleutel' van een administratief object worden vastgelegd bij de basiscomponent waaruit het object wordt gevormd. Voor een vlak wordt de sleutel bij het unieke ken- merlcpunt (centroïde) vastgelegd. In de definitie van de snapshot wordt vastgelegd welke gegevens worden meegenomen. Gecontroleerd kan wor den of bij ieder geometrisch object ad ministratieve gegevens beschikbaar zijn. Voor de frontoffice en vaste afne mers kan het aanmaken van een snapshot op een vast tijdstip, bijvoor beeld iedere nacht, worden uitge voerd. Bij het maken van een snapshot worden ook zogenaamde metadata verzameld, zoals de naam van het ob ject en het aantal objecten. Deze meta data conform CEN98 (de Europese voornorm voor metadata) kunnen di rect worden ingelezen en verder aan gevuld met GeoKey van Geodan bv. Administratief Warehouse Snap shot Administratieve Database Administratief pakket GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 11