Conclusie Literatuur Summary Import en export Naast functionaliteit voor mutaties in de backoffice biedt NGDW de mogelijkheid om bestanden van derden te impor teren in de centrale opslag. Hierbij kan worden gedacht aan de kadastrale kaart en bestanden van de Topografische Dienst. Door NGDW worden controles uitgevoerd en objec ten gevormd. Met een snapshot kunnen bijvoorbeeld gege vens uit een administratief kadastraal systeem worden meegenomen. De volledigheid kan daarbij worden gecon troleerd. Doordat alle mutaties van de basiscomponenten zijn vastgelegd, is export voor afnemers in de vorm van NEN1878 'startbestanden' op iedere gewenste peildatum mogelijk. Ook 'was/wordt-bestanden' voor iedere gewenste begin- en einddatum kunnen worden aangemaakt. Kwaliteit van ruimtelijke informatie wordt steeds belang rijker. Een objectmodel en een product dat zorgt voor de bewaking van dat model, zijn een noodzaak. Opslag in een ruimtelijke (Oracle-)database maakt de gegevens voor een groot aantal applicaties en daarmee gebruikers toegankelijk. De opslag van geometrie en administratieve ge gevens in één database en de moge lijkheid om die gezamenlijk op te vra gen, vergemakkelijken het raadple gen. Zo evolueert de kaart naar zijn vol gende levensfase. Daarin kan daad werkelijk sprake zijn van leidende administraties waarin objecten wor den beheerd, die ook geometrische attributen hebben. Het objectmodel en de opslagstructuur prikkelen ons om op een nieuwe manier tegen de bijhouding van de kaart aan te kijken. Technisch gezien wordt het immers buitengewoon eenvoudig om acties uit te voeren op de geometrische attri buten van een object als gevolg van administratieve mutaties. Er komt een moment dat de afdeling Bouwtoe zicht er zelf voor zorgt dat bij het ver lenen van een sloopvergunning het gebouw ook automatisch uit de kaart verdwijnt, zonder dat iemand daar iets voor hoeft te doen. Afdelingen geo-informatie gaan een nieuwe rol spelen: zij zullen deze processen vak inhoudelijk moeten faciliteren en regisseren. Zij zullen dus nadrukkelij ker aanwezig zijn binnen allerlei bedrijfsprocessen. Naast technische voordelen zal deze ontwikkeling op termijn meetbare verbetering van de in- en externe gemeentelijke informa tievoorziening opleveren: er ontstaat samenhang tussen zelfstandige deel processen, doorlooptijden worden Fig. 6a. GBKN van een stuk binnenstad (bron: gemeente Groningen). Fig. 6b. Opdelingsobject weg verdeeld in rijbaan en trottoir, en opdelingsobject terrein deels ingericht met plantsoen. Fig. 6c. Inrichtingsobject gebouw 'bovenop' opdelingsobject terrein. Fig. 6d. Panden als verdere inrichting bovenop inrichtingsobject gebouw. korter en informatie wordt onderling consistenter. Administratieve gemeen telijke organisatieonderdelen zouden er goed aan doen hun belang in deze ontwikkeling te herkennen en te on derkennen. [1] Nederlands Normalisatie-instituut, NEN 3610 Terreinmodel Vastgoed. Ter men, definities en algemene regels voor de classificatie en codering van de aan het aardoppervlak gerelateerde ruimte lijke objecten. UDC 01.4:69:001.4:681.3:003.62, juli 1995. [2] Landelijk Samenwerkingsverband GBKN, Objectencatalogus GBKN. Documentnummer 98/05.241, september 1998. [3] Landelijk Samenwerkingsverband GBKN, Referentie inhoud GBKN, versie 2.0. Documentnummer 00/05.180, november 2002. [4] VNG, GFO Basisgegevens 2 (1998), december 1998. [5] Oosterom, P.J.M. van J.E. Stoter, De balans tussen geometrie en topologie. Geodesia 2003 no. 2. The Management of Quality of Spatial Information The demands on spatial data regarding availability, quality and actuality are in creasing. These are met by storing objects with spatial and non-spatial attributes in one integrated database. An object model describes the object properties and their rela tions. The Dutch standard on this topic is the 'land-information terrain model' (NEN3610). Points and lines from the national large scale topographic base map (GBKN) are the building blocks for spatial objects. NedGeo- Data Warehouse is able to create objects according to the model from these building blocks and store them seamless, including history, in an Oracle database. Maintenance is possible with standard CAD software. KEYWORDS geo-information engineering, structures, system description data TREFWOORDEN geo-informatievoorziening, gegevens structuren, systeembeschrijving GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 12