Veiligheid, gezondheid en welzijn in de landmeetkundige buitendienst Het begon allemaal met de, volgens de ARBO-wet verplichte, risico-inventarisatie en -evaluatie voor de landmeetkundige buitendienst. En een vaag gevoel dat, zoals het nu geregeld was, het niet goed kón zijn. Het eindigt, voorlopig, met een gloednieuw vei ligheidshandboek, een instructie voor de medewer kers en de aanschaf van twee nieuwe meetwagens. Er tussenin zit een traject van studiedagen, training, advies, uitzoeken, praten en interpreteren. Dit artikel geeft een overzicht van deze speurtocht en de resultaten, in een mix van theorie en praktijk. De werkgever en werknemer zijn beiden verantwoor delijk voor het zoveel mogelijk voorkomen en be perken van gezondheidsrisico's in de werksituatie. De kans dat iets fout gaat bij het uitvoeren van landmeet kundig werk, kan niet worden uitgesloten, maar wel ver kleind. De risico's die we lopen als we ons niet aan de regelgeving houden, zijn niet alleen dat een medewerker ziek wordt of gewond raakt, hoewel dat wel het ergste is. Daarnaast loop je ook het risico dat de verzekering niet overgaat tot uitkering als niet aan de wettelijke regels wordt voldaan, dat boetes worden opgelegd, of dat de arbeidsinspectie het werk stillegt, met alle (financiële) gevolgen van dien. Doel en aanpak Voordat we veilig werken kunnen invoeren, moeten we we ten welk doel wordt gediend, en welke aanpak bij de organi satie en de mensen past. Hoewel het goed regelen van veilig werken ook de hiervoor genoemde financiële risico's moet afdekken, is de belangrijkste doelstelling: "Zorgen dat ieder een elke avond weer veilig thuiskomt". Dat betekent dat we niet alleen de veiligheid op papier moeten regelen, maar dat veilig werken ook daadwerkelijk in de praktijk moet worden toegepast. Wil dat lukken, dan zijn er wel een paar randvoor waarden waaraan moet worden voldaan. De eerste is (vol doende) overeenstemming over doel en aanpak tussen lei dinggevende en medewerkers. Dat betekent overleg en ge- duld, van twee kanten. Regels moeten in de praktijk hanteerbaar zijn, en hulpmiddelen moeten van goede kwali teit en praktisch zijn. Daarmee wordt het toepassen van veiligheidsregels en - hulpmiddelen op zijn minst dragelijk, en op den duur gewoon. Kortom, het moet werkbaar en leuk blijven voor de medewerkers. Tenslotte moet overbodi ge administratieve rompslomp worden vermeden; het gaat niet om formulie ren en parafen, maar om een goede vei ligheidscultuur. De eerste reactie van de medewerkers was: waar maak je je druk over, we werken zo al jaren en het is altijd goed gegaan. De tweede reactie was: als we al die regels moeten toepas sen, kunnen we wel ophouden met wer ken, want dan wordt het onbetaalbaar en gaat het leuke van het werk er wel af. Uiteindelijk zijn we in een situatie terechtgekomen waar de gekozen op lossingen voor alle betrokkenen aan vaardbaar zijn: een werkbare oplossing, die niet te veel administratie vergt en in de praktijk van alledag toepasbaar is, met een veiligheidsniveau dat goed is en dat aan de regelgeving voldoet. Risico's en wetgeving Welke risico's op het gebied van veilig heid, gezondheid en welzijn bedreigen de landmeters in de buitendienst? In ieder geval de volgende aspecten: lichamelijke belasting: zwaar tillen, gebukt staan, lawaai, lopen in onge baand terrein; weersinvloeden: kou, hitte, zonne straling, regen, wind; verkeer: risico van ongelukken en aanrijdingen, stress; verontreiniging: luchtvervuiling, wer ken in vervuilde grond. En welke regelgeving is van toepassing op deze aspecten? Een onvolledige opsomming van de belangrijkste regel geving: ARBO en landmeten, een moeizaam samenspel ing. I. van Hunen, hoofd Geo-lnformatie, Ingenieursbureau Gemeente 's-Hertogenbosch. GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 16