ARBO-wet en -regelingen De Arbeidsomstandighedenwet zegt: "De werkgever voert een zo goed mo gelijk arbeidsomstandighedenbeleid en neemt daarbij, gelet op de stand van de wetenschap en professionele dienstverlening, het volgende in acht: tenzij dit redelijkerwijs niet kan wor den gevergd, moet de werkgever de ar beid zodanig organiseren dat daarvan geen nadelige invloed uitgaat op de veiligheid en de gezondheid van de werknemer. Hierbij moeten gevaren en risico's in eerste instantie aan de bron voorkomen, daarna komen collectieve beschermingsmaatregelen, vervolgens individuele beschermings maatregelen en als laatste redmiddel doeltreffende en passende persoonlij ke beschermingsmiddelen". Over de verplichtingen van de werknemers stelt de wet: "De werknemer is ver plicht om in verband met de arbeid de nodige voorzichtigheid en zorgvuldig heid in acht te nemen en naar vermo gen zorg te dragen voor de eigen veilig heid en gezondheid en die van andere personen". Arbeidsomstandigheden zijn dus een gezamenlijke verantwoordelijkheid van bedrijf en medewerker. Indien de regels van de ARBO-wet niet worden nageleefd, kan het bevoegd gezag (zoals de Arbeidsinspectie) het werk stilleggen en boetes opleggen. Het Arbeidsomstandighedenbesluit werkt de in de ARBO-wet genoemde bedrijfs hulpverlening uit. Hier staat onder an dere in artikel 2.18. Operationaliteit, bereikbaarheid, beschikbaarheid en aanwezigheid: "De bedrijfshulpverle ning wordt zodanig georganiseerd dat binnen enkele minuten na het plaats vinden van een ongeval of brand de bedrijfshulpverleningstaken op ade quate wijze kunnen worden vervuld". En verder: "Onder alle omstandighe den en met inachtneming van artikel 2.19 zijn bedrijfshulpverleners bereik baar en beschikbaar om bij een onge val of brand de bedrijfshulpverlenings taken te vervullen". Aangezien het bij voorbeeld niet uitvoerbaar is om met elke meetploeg een bedrijfshulpverle ner mee te sturen, zijn ook hier maat werk-afspraken en -regels noodzake lijk. Fig. 1. Kantonnierboekje van de CROW. Wegenverkeerswet Deze wet zegt in artikel 2 onder andere: "De krachtens deze wet vastgestelde regels kunnen strekken tot: het verzekeren van de veiligheid op de weg het zoveel mogelijk waarbor gen van de vrijheid van het verkeer". Artikel 5 bepaalt ver volgens: "Het is een ieder verboden zich zodanig te gedra gen dat gevaar op de weg wordt veroorzaakt of kan worden veroorzaakt of dat het verkeer op de weg wordt gehinderd of kan worden gehinderd". En artikel 6 scherpt dit nog aan: "Het is een ieder die aan het verkeer deelneemt verboden zich zodanig te gedragen dat een aan zijn schuld te wijten verkeersongeval plaatsvindt...". Overtreding van deze wet is een strafrechtelijk vergrijp, waar de politie direct op kan verbaliseren. Overtreding van artikel 5 bijvoorbeeld wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van de tweede categorie, terwijl overtreding van artikel 6 kan wordt gestraft met een gevangenisstraf van een jaar. En hoewel ik in mijn carrière nog niet heb meege maakt dat een landmeter geverbaliseerd werd omdat hij zijn statief op de rijbaan of het fietspad had gezet, lopen we wel degelijk risico's als een ander wat overkomt, omdat wij de veiligheid en vrijheid van het verkeer niet hebben gere geld. CROW 96b De CROW-publicatie 96b zegt: "Maatregelen bij werken in uitvoe ring op niet-autosnelwegen en we gen binnen de bebouwde kom - (Voorlopige) richtlijnen" bevat re gels voor het werken aan wegen en regelt de veiligheids- en verkeers maatregelen die genomen moeten worden bij het uitvoeren van werk zaamheden op en nabij wegen. Het bijbehorende handboek (het zoge naamde kantonnierboekje, fig. 1) is een praktische gids met voorbeelden van veel voorkomende situaties. De CROW-pu- blicatie 96a stelt richtlijnen voor het werken op autosnel wegen, maar die zijn in dit artikel buiten beschouwing ge laten. fctebouvHt./. Zonder meer zijn de CROW-richtlijnen niet toepasbaar voor de landmeetkundige buitendienst; in fig. 4 staat een voorbeeld van een situatie volgens deze richtlijn. Omdat veel regels zijn opgesteld voor andere beroepsgroe- pen (met name wegonderhoud), zijn de- Fig. 2. m. t ze niet hanteerbaar voor land- Risico H I meters. Als je om een kwartier Inventarisatie a Sssr-' I fe f met de tachymeter te werken ?"wc—WW. t hHRK:.;, J en Evaluatie. mF*-—een halfuur bezig bent met het treffen van veiligheidsmaatre gelen, dan is dat voor de land meter niet werkbaar, voor het bedrijf niet betaalbaar en tenslot te ook nog eens onveilig: het plaatsen van alle borden, hekken, bakens en pionnen brengt meer GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 17