De veiligheidsmaatregelen variëren hierbij van het plaat sen van een rijdende afzetting met inleidende verkeersbor den tot een paar verkeerskegels rond het instrument. Om het wegtype te bepalen is een kaart gemaakt waarbij alle wegen geclassificeerd zijn met kleuren (fig. 7). In het hand boek wordt naar deze kleuren verwezen. Wij hebben er hierbij voor gekozen om de veiligheidsmiddelen voor verre weg de meeste meetsituaties in de meetauto beschikbaar te hebben. In uitzonderingen doen we een beroep op anderen die meer mogelijkheden ter beschikking hebben. Wat bete kent dit concreet? De meetauto is voorzien van een (klein) opklapbaar actieffame op het dak, een schrikhek en zes ver keerskegels. Dit voldoet voor 99% van de werkzaamheden in onze gemeente. Alleen als we op de rijbaan van een drukke weg een opstelling moeten maken, zijn een grote actiewa gen en inleidende verkeersborden nodig. Deze keuze is een praktische: er is geen ruimte in onze meetwagens voor de in leidende bebording die op hoge palen geplaatst moet wor den. Ook hebben we geen plaats voor een groot actieframe met twee verkeersborden erin. Dat betekent dat we ons werk ook zullen aanpassen aan de (beperkte) veiligheidsmidde len. Zo kun je een efficiënte opstelling op de rijbaan vervan gen door tweemaal opstellen naast de rijbaan. In het hand boek zijn tien situaties beschreven, waarvan we er vijf met eigen middelen kunnen uitvoeren en de overige vijf (die dus bijna nooit worden gebruikt) door externen geregeld moe ten worden. Uit het voorgaande blijkt dat we niet klaar waren met de aanschaf van een paar nieuwe verkeerskegels. Verschillen de conclusies uit de RIE en de risico-analyse maakten het noodzakelijk onze meetauto's te vervangen. Ten eerste werd ons dringend aangeraden om een auto met vierwiel- aandrijving te kopen, zodat op de diverse uitbreidingsloca ties minder ver gelopen hoefde te worden met het (zware) instrumentarium; beter voor de gezondheid, maar ook effi ciënter. De medewerkers kwamen al snel op een Renault Kangoo 4x4 uit, maar omdat deze nogal wat kleiner is dan Fig. 7. Indeling in wegtypen. Fig. 8. Opvallen in het verkeer: signaal- kleding klasse 3. onze bestelwagens, was een goede, professionele (en dure) inrichting noodzakelijk. Om de auto vervolgens als afzetting te kunnen gebruiken, is het nodig deze te voorzien van een ac tieframe: een rood/wit framewerlc voorzien van het bord 'werk in uitvoe ring' en vier lampen. Tenslotte werd het simpele zwaailicht vervangen door een lichtbalk. Resultaat is een auto die in luttele seconden is om te bouwen tot afzetting, waarbij deze afzetting aan de wettelijke eisen voldoet en waarmee ook nog 'gewoon' gereden kan worden (fig. 6). Een resultaat dat tot stand is gekomen na veel overleg met de medewerkers, het adviesbu reau voor de veiligheid, de leverancier van de auto en het inbouwbedrijf. Met een mooie auto zijn we er niet, want de landmeter met het prisma heeft daar weinig aan. Hij is vooral aangewezen op zijn gezonde verstand, of eigenlijk verstandig gedrag. Alleen de rijbaan betreden als het nodig is, goed blijven kijken, tegen het verkeer in lopen, zich niet laten opjagen en signaalkleding dragen. De signaalkle- ding bestaat minimaal uit kleding klasse 2 (bijvoorbeeld een oranje vest of bodywarmer), maar in een aantal si tuaties is klasse 3 verplicht (fïg. 8). In de koude maanden is dat de veilig- heidsjas, maar de rest van het jaar moet het veiligheidsvest dan worden Meetauto Beschermingsmiddelen GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 20