Werk in uitvoering: 25 a 30 doden en 200 ernstig gewonden per jaar aangevuld met een oranje broek met reflecterende strepen. Een uitrusting waar niet alle medewerkers gelukkig mee zijn! Naast de signaalkleding heb ben de mensen nog de beschikking over warme kleding en bijvoorbeeld zwemvesten voor het werken in de boot (fig. 9). Uiteraard is de auto ook nog voorzien van verbanddoos, brand blusser en instructies hoe te handelen bij calamiteiten. Verder bevat het hier voor genoemde handboek nog meer procedures en informatie, bijvoor beeld over het meten van rioolputten, de betekenis van de ontheffing ver keersregels en -tekens en parkeren, en zovoort. Bewustwording en instructie De invoering van een handboek, wat hulpmiddelen en een paar trucjes is niet genoeg. Veiligheid wordt alleen bereikt als het 'tussen de oren zit'. Daarvoor zijn tijd en geduld nodig, en wederzijds vertrouwen. Eén van de problemen waar we tegenaan liepen, is dat er binnen onze organisatie een (te) groot gat gaapt tussen hoever de landmeters inmiddels zijn en hoever de rest van de organisatie is. De begrij pelijke reactie van de landmeters was dan ook: "Wij moeten alles perfect voor elkaar hebben, met alle last die we daarvan hebben, en onze collega's dragen nog niet eens een veiligheids vestje". En hoewel het niet verstandig is je eigen veiligheid afhankelijk te maken van de onveiligheid van een an der, zijn dit toch lastige discussies. Door aantoonbaar te kiezen voor een werkbare oplossing en niet te beknib belen op materialen, zijn we hier toch uitgekomen. Vrij vroeg in het traject van veilig werken is een cursus 'Veilig werken langs de weg' gegeven. In deze - algemene - cursus waren er nog geen specifieke oplossingen voorhanden voor de landmeetkundige praktijk. De medewerkers gaven dan ook duidelijk aan dat de standaardaanpak tot wei nig resultaat zou leiden. Nadat het ad viestraject was doorlopen en het hand boek vervaardigd, zijn deze bij de bui tendienst geïntroduceerd. Voorlopig lijkt het draagvlak voor de gekozen maatregelen toch vrij groot te zijn, maar enige gewenning is nog wel no dig. Naast de buitendienst is de rest van team Geo-Informatie ook betrok ken bij het veilig werken. Bij het ma ken van de offerte moet worden gere- Fig. 9. Veilig op het water: zwemvest aan, maar wel een versie waarin je goed kunt werken! Voor iedereen die denkt dat het met de verkeersrisico's van landmeters wel meevalt, volgt hier een selectie uit een tekst van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV), uit het SWOVschrift nummer 76 van september 1998. Uit de ongevallenanalyse blijkt dat er in Nederland jaarlijks ongeveer duizend slachtoffers vallen bij ongevallen in de buurt van werk in uitvoering. Hiervan overlijden vijfentwin tig a dertig personen, en ruim tweehonderd slachtoffers wor den in het ziekenhuis opgenomen. Jaarlijks vallen er ongeveer vijftien slachtoffers onder 'personen die werk uitvoeren'. Van deze vijftien slachtoffers overlijdt er gemiddeld één per jaar en komen er vijf in het ziekenhuis terecht. De overige negen slachtoffers zijn minder ernstig gewond. Deze 'personen die werk uitvoeren' zijn overigens niet alleen wegwerkers; het gaat ook om bijvoorbeeld vuilnisophalers, groenmedewerlcers of landmeetkundigen. De aantallen ernstig gewonde of dodelij ke slachtoffers bij werk in uitvoering lijken sinds 1990 te zijn toegenomen. De ongevallen met wegwerkers gebeuren rela tief vaak op een afgesloten rijstrook of weggedeelte, op een vluchtstrook, bij de vangrail, berm of invoegstrook. Van alle bestudeerde letselongevallen, waarbij personen die werk uit voeren slachtoffer worden, gebeurt ongeveer 60% binnen de bebouwde kom. Opvallend hierbij is dat de ongevallen in de groep 'wegwerkers' juist voor het grootste deel (tweederde) buiten de bebouwde kom plaatshebben. Verder valt het rela tief grote aantal vuilnisophalers op, dat slachtoffer wordt bij een ongeval. Andere groepen die onderscheiden kunnen wor den, zijn ongevallen waarbij sprake was van maai- of plant soenwerkzaamheden, en die waarbij sprake was van meetwerk- zaamheden. Ongevallen in deze groep gebeurden in verreweg de meeste gevallen binnen de bebouwde kom. geodesia 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 21