Tenslotte Summary Websites Fig. 10. Er zijn niet altijd veel veiligheids middelen nodig. Fig. 11. Ook op het fietspad moet veilig worden gewerkt. geld dat er (financiële) mogelijkheden zijn om veiligheids maatregelen te treffen (extra uren, soms het inhuren van extra materieel). Bij het voorbereiden van de werkzaamhe den moet de werkvoorbereider ook nadenken over veilig heid. Zijn de gevraagde en moeilijk veilig te meten gege vens wel nodig? Zijn er alternatieven? Kan het werk anders worden aangepakt? Kortom, veiligheid is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle medewerkers, management en zelfs opdrachtgevers. Het goed regelen van alle ARBO-aspecten voor het land meetkundig werk is ingewikkeld. Er zijn veel wetten en re gelingen die het werken in buitenruimte en langs de weg aangaan, regelingen die niet zonder meer hanteerbaar zijn. Ook is het een materie die nog niet erg is uitgekristal liseerd; zo is mij bijvoorbeeld geen jurisprudentie bekend over landmeten en de interpretatie van regels. Het zonder meer toepassen van de in dit artikel genoemde oplossingen is niet de juiste weg. Deze oplossingen werken in 's-Herto- genbosch voor een gemeentelijke afdeling, maar of ze in andere omstandigheden de juiste aanpak vormen, valt nog te bezien. Ook moet nog maar worden afgewacht of onze aanpak de toets der formele kritiek kan doorstaan. Ik raad iedereen daarom aan om zelf zijn ei gen traject te doorlopen: bewustwor ding, inventarisatie van de risico's en het maken van eigen - maatwerk - keu zes, zonodig bijgestaan door een des kundige op dit gebied. Safety regulations and fieldsurveying, an uneasy combination To secure safe and healthy working condi tions for fieldsurveying staff is difficult. Existing laws, rules and regulations cannot be implemented without adapting them to the specific surveying conditions. A thorough analysis of the risks involved is necessary and can be a stepstone to safety measures that both comply with the regulations and are practical. The route that was followed by the municipality of 's-Hertogenbosch to reach this situation, is described. KEYWORDS surveying, safety, survey TREFWOORDEN landmeetkunde, veiligheid, overzicht CROW publicatie 96a en 96b www.crow.nl Wegenverkeerswet home-3.tiscali.nl/~thiieleo/wet/wvw94/ ARBO-wet en -regelgeving nl.osha.eu.int/legislation/index2.stm# ARBOwet Advies, documentatie en cursussen veilig werken www.ipcgroeneruimte.nl Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers Veiligheid www.swov.nl GE0DESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 22