Eindrapportage Stroomlijning Basisgegevens Ook g eo-registratiesin brief aan Tweede Kamer 'ti Bij brief van 3 maart 2003 informeerde Minister J.W. Remkes van BZK de Tweede Kamer over de afronding van het programma Stroomlijning Basisgegevens, dat de afgelopen jaren één van de pijlers vormde van het overheidsinformatiebeleid. Stroomlijning Basisgegevens is begin 2000 van start gegaan met een voorziene looptijd tot 1 januari 2003. Conform plan is in die periode een belang rijke impuls gegeven aan het op orde brengen van de gege- venshuishouding van de overheid door de totstandkoming van een stelsel van zogenaamde authentieke gegevens registraties. In het programma participeerden ne gen ministeries, de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en het College Bescherming Persoonsgegevens. Doel van het programma Stroomlijning Ba sisgegevens was het geven van een "on omkeerbare impuls aan de totstandko ming van authentieke registraties bin nen de overheid". Centraal daarbij stonden de zes zogenaamde basisgege vens, die kunnen worden beschouwd als de spil van de gegevenshuishouding van de overheid, te weten personen, bedrijven, gebouwen, onroerende zaken, geografische basiskaarten en adressen. Eenmalige gegeven sverzameling resulteert in zogenaamde authentieke regis traties, die overheidsbreed fungeren als unieke bron van ge gevens. Als gecoördineerde impuls is het programma Stroomlijning Basisgegevens per 1 januari 2003 beëindigd. Stroomlijning van basisgegevens is uitgegroeid tot een breed geaccepteerd uitgangspunt voor de inrichting van de gegevenshuishouding van de overheid. "Het kabinet is voor nemens om stroomlijning van basisgegevens de komende jaren met kracht voort te zetten, nu de koers is bepaald en het schip op stoom is gebracht", aldus de brief. Het echte werk, dat wil zeggen de daadwerkelijke realisatie van au thentieke registraties, zal de komende jaren echter nog moeten gebeuren! Dat is een kwestie van lange adem en vergt van alle betrokkenen een grote inzet. De regie over dit proces is een zaak van de diverse eerstverantwoordelijke ministers. Bijlage 1 van de brief geeft een overzicht van de program maresultaten 2000-2002. Ingegaan wordt op de twee paral lelle actielijnen beleidsontwikkeling en beleidsimplemen tatie. In dit artikel wordt uit de eerste actielijn het ele- Demissionair Minister J.W. Remkes van BZK verwees naar brief van hemzelf als demissionair Staatssecretaris van VR0M. ment van de financiering gekozen en uit de tweede actielijn worden de geo- registraties geselecteerd. Bijvoorbeeld in de Expression of Interest 'Ruimte voor Geo-informatie' van 2001 wer den vier geo-registraties als mogelijke Authentieke Registraties gezien: de Kadastrale Registratie, het Geogra fisch Kernbestand (GKB), de Groot schalige Basiskaart Nederland (GBKN) en het Actueel Hoogtebestand Neder land (AHN). In deze brief aan de Ka mer wordt daarnaast het Nationaal Wegen Bestand (NWB) genoemd en zijn er dus vijf potentiële Authentieke Geo-Registraties. Aanpalend zijn voor met name gemeenten de Basisregis tratie Adressen en de Basis Gebouwen Registratie van belang. Deze behoren tot het domein van de vastgoedinfor matie en worden in dit korte artikel niet behandeld. Financiering Met betrekking tot de financiering van authentieke registraties is geconclu deerd dat het niet wenselijk is hier voor een uniform regime vast te stel len. Dit vanwege de verscheidenheid in aard, doelstelling en gebruik van de onderscheiden authentieke registra ties. Mijns inziens hadden veel op drachtgevers van verkenningen en haalbaarheidsstudies terzake juist op dit punt andere verwachtingen. Mede op basis van een kosten/baten-analyse moet worden bepaald wat de meer waarde van realisatie is, bij welke over heidsorganisaties de kosten en de ba ten worden gerealiseerd, en wat dien tengevolge de meest voor de hand lig gende bekostigingsstructuur is. Ten aanzien van het gebruik van authen tieke registraties door derden (bur gers, bedrijven) geldt het door het ka binet vastgestelde beleidskader 'Naar optimale beschikbaarheid van over heidsinformatie', dat laagdrempelige Adri den Boer, redacteur. GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 24