Authentieke Registraties Kadastrale Registratie GKB GBKN Een authentieke registratie is gedefinieerd als "een kwalitatief hoogwaardig en met expliciete garanties voor de borging van die kwaliteit omkleed bestand van, gezien het geheel van wettelijke taken, vitale en/of veelvuldig en om uiteenlopende redenen beno digde gegevens over personen, instellingen, zaken, verrichtingen of gebeurtenissen, dat bij wet als de enig officieel erkende regis tratie voor de betreffende gegevens is aangemerkt en dat in het gehele land verplicht wordt gebruikt door alle overheidsinstan ties, alsook zo mogelijk door private organisaties, tenzij het ge bruik om zwaarwegende redenen zoals privacybescherming ex pliciet is uitgesloten" (Kamerstukken II, 2001-2002, 26 387, nr. 11). beschikbaarstelling van overheidsin formatie beoogt. Over de Kadastrale Registratie zegt de bijlage 1 van de brief letterlijk: "De Ka dastrale Registratie is een reeds be staande, bij wet geregelde registratie, die - evenals de GBA - in de bestuurs praktijk en in het maatschappelijk ver keer reeds in hoge mate wordt gehan teerd als een authentieke basisregistra tie zoals beoogd. Tot de gebruikers van de Kadastrale Registratie behoren zo goed als alle bestuursorganen. Aan de hand van de eisen die aan authentieke registraties worden gesteld (zie bijlage 2 bij deze brief), zal de bewindspersoon van VROM, zoals reeds aangekondigd in de brief van de voormalig Staatssecreta ris van VROM aan de Tweede Kamer d.d. 3 juli 2002 (Kamerstukken II, 2001- 2002, 28 000 XI, nr. 60), een besluit ne men omtrent de formele aanwijzing van de Kadastrale Registratie als au thentieke registratie. De Kadastrale Re gistratie behoeft naar verwachting geen omvangrijke en ingrijpende ope rationele of wetgevingstechnische aan passingen om aan de eisen ten aanzien van authentieke registraties te vol doen". Weinig nieuws onder de zon, zo lijkt de conclusie. In dit tijdschrift is ook een letterlijk ci teren over het GKB op zijn plaats. "Het Geografisch Kernbestand is een verbe terde versie van het reeds bestaande ToplOvector-bestand, een digitaal kaartbestand van topografische gege- Gebouw Tweede Kamer in Den Haag. vens op l:10.000-schaal. De ontwikkeling van het ToplOvec tor-bestand tot authentieke registratie ligt in het verlengde van de overgang van de Topografische Dienst Nederland van Defensie naar VROM (Kadaster) en kenmerkt het groei ende algemene belang van digitale kaartbestanden. Gebrui kers van het Geografisch Kernbestand zijn onder meer de Ministeries van Defensie, Financiën, LNV, VROM en V&W, de provincies, de waterschappen en een groeiend aantal ge meenten. Medio 2002 heeft de Staatssecretaris van VROM in een brief over het geo-informatiebeleid (Kamerstukken II, 2001-2002, 28 000 XI, nr. 60) de Kamer geïnformeerd over het voornemen het Geografisch Kernbestand een wettelijke grondslag als authentieke basisregistratie te geven". Ook in zake dit bestand lean er na een halfjaar nog weinig nieuws worden gemeld. De bijlage 1 memoreert ook het onderzoek, gedaan naar de wenselijkheid en haalbaarheid de GBKN uit te bouwen tot een authentieke registratie. Weer de letterlijke tekst: "De Grootschalige Basiskaart Nederland lean worden be schouwd als de grootschalige (1:1000) pendant van het ge noemde Geografisch Kernbestand (schaal 1:10.000) en is/wordt ontwikkeld door (lokale samenwerkingsverbanden van) gemeenten en nutsbedrijven. Geconcludeerd kan wor den dat aanwijzing van de Grootschalige Basiskaart Neder land nu nog niet aan de orde is, zowel gezien de nog te ma ken kwaliteitsslagen als de door te voeren bestuurlijk-orga nisatorische aanpassingen. Mede in het licht van het laatste zal de wenselijkheid en haalbaarheid van actieve(re) deelna me van het Rijk in de ontwikkeling en het beheer van de Grootschalige Basiskaart Nederland nader in kaart worden gebracht. Duidelijk is dat het Rijk een groeiend belang heeft bij een grootschalige geografische basiskaart, met na me ten behoeve van openbare orde en veiligheid, en de GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 25