VJeer straatnaam voor landmeter Stampioen ruimtelijke ordening (bijvoorbeeld in de vorm van digitale bestemmingsplannen). In zijn brief aan de Kamer van me dio 2002 heeft de Staatssecretaris van VROM deze lijn on derschreven (Kamerstukken II, 2001-2002, 28000 XI, nr. 60)". En dat is weer dezelfde brief. NWB en AHN Door het Ministerie van V&W is onderzoek gedaan naar de haalbaarheid van aanwijzing als authentieke registratie van zowel het NWB als het AHN. Bronhouders voor deze bestan den zijn respectievelijk de Adviesdienst Verkeer en Vervoer, en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. De brief: "Het Nationaal Wegenbestand is een digitaal, geografisch netwerk van de Nederlandse verlceers- en vervoers infrastructuur (weg, water, rail). Het Nationaal Wegenbe stand is voortgekomen uit de behoefte aan één geïntegreerd digitaal wegenbestand, gebaseerd op het bovengenoemde Geografisch Kernbestand. Het Actueel Hoogtebestand Ne derland verzamelt en beheert hoogte-informatie van het maaiveld. Het Hoogtebestand vormt hierbij samen met het referentiestelsel Normaal Amsterdams Peil de hoogte-infor matie-infrastructuur van Nederland. Deze is onmisbaar voor een goed waterbeheer, niet alleen bij wateroverlast, maar ook om de gevolgen van verdroging van het land als gevolg van grondwaterdaling goed aan te kunnen pakken. Enkele andere toepassingen zijn bepaling van geluidshinder bij de bouw van (snel)wegen, berekening van grondverzet bij na tuurontwikkeling, voorstudies van tracés, waterlopen en stedelijke inrichting en hydrologische modellen, bij inunda tieberekeningen of projecten op het gebied van verdroging- bestrijding". Voor het eerst is hiermee aan de Kamer ge schreven over het NWB en het AHN. Uit de passage is alleen te lezen dat haalbaarheidsonderzoek is gedaan naar de aan wijzing als Authentieke Registratie. Er blijkt nog geen voor nemen uit van de Minister van V&W. Lijkt de zelfstandige positie van het NWB van V&W erkend ten opzichte van het GKB van VROM waarop het NWB is gebaseerd? In de Zuid-Hollandse gemeente Ze- venhuizen-Moerkapelle krijgen twee nieuwe straten de namen Stampioenstraat en Tirionstraat. Dit op advies van de Stichting Oud Ze- venhuizen-Moerkapelle. W. Paul legt in no. 72 van hun Verleden Tijd schrift (maart 2003) uit waarom. Dat men zo goed geïnformeerd is over de topografie van weleer, is te dan ken aan een aantal fraaie landkaar ten. "Verschillende landmeters en cartografen hebben elk op hun ei gen wijze het landschap in kaart ge bracht. Sommige zijn zeer gedetail leerd te werk gegaan, anderen ge ven een meer algemeen beeld", al dus Paul, die er vijf met name noemt. "Het leek ons een goede ge dachte, enkele namen van deze car tografen te verbinden aan genoem de straten. Wij kozen hiervoor Stampioen en Tirion, omdat wij hun kaarten de mooiste vonden", zo ver volgt hij. Jan Janszoon Stampioen (1590 tot na 1660) was van 1619 tot 1660 landmeter van Schieland en Isaack Tirion (1705 tot 1765) was te Slot Bijlage 2 van de brief geeft de definitie van het begrip Authentieke Registratie en een overzicht van daaraan te stellen specifieke eisen. Dat die eisen er nu zijn, is een goede zaak. In juli schreef Remkes nog inzake de Kadastrale Registratie dat gekeken zou worden of het label 'authentiek' kon worden toe gekend, of er daartoe nog een wetswij ziging nodig zou zijn of dat er alsnog van werd afgezien 'op het moment dat de definitieve eisen aan Authentieke Registraties door het kabinet zouden zijn vastgesteld'. Voor de eerste Authentieke Geo-Regis- tratie er is zal er nog heel wat water door (pakweg) de Apeldoornse Grift stromen. Is het tekenend dat de brief zelf in een metafoor zegt dat "het schip op stoom is gebracht"?. Dat doet niet aan een speedboot denken. Hoe veel Authentieke Geo-Registraties er uiteindelijk komen, hangt af van de diverse departementen. Of zij samen een stelsel vormen, hangt af van de coördinerend bewindsman, de Minis tervan VROM. Literatuur Boer, Adri den, Geo-informatiebeleid in Tweede Kamer. Geodesia 2002 no. 9, p. 322-326. Amsterdam kartograaf en uitgever van kaarten en boeken. In de ook in Schieland gelegen ge meente Bergschenhoek bevond zich al een Stampioendreef, uiteraard nabij het Landmetersplein. Rotter dam vernoemde hem al eerder in een Stampioenstraat en een le en 2e Stampioendwarsstraat (en voegde daar nadien een Landmeterstraat aan toe). Adri den Boer GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 26