verregaande ontwikkeling van de ei gen basiskaart, zeker wanneer men voor die ontwikkeling financiële bron nen binnen de eigen organisatie kan aanboren. De Regionale Samenwerkings- .••.Jnssi:::. verbanden zijn gebonden gen bestuur waarin zowel ..rijjjjjlil producent(en) als grote afne mers binnen de regio zijn ver tegenwoordigd. Alle deelnemers in het samenwerkingsverband zijn risicodra gend, dat wil zeggen delen mee in winst én verlies, en hebben in de regel geen belang bij - over het algemeen - kostenverhogende ontwikkelingen die verder gaan dan de geüniformeerde structuur van de referentie-inhoud voorde GBKN [1][2], ICT-sleutel Samenwerking was zeker een belang rijke reden voor de totstandkoming van het bestelloket. Een tweede be langrijke reden is toepassing van de zogenaamde tarievenkaart. Op ICT-ge- bied kan de tarievenkaart de sleutel van het loket worden genoemd. De tarievenkaart van geheel Nederland bestaat uit vlakken en bevat per vlak gegevens betreffende de producent, gebiedssoort zoals bebouwd, lande lijk, of infrastructuur, en het bijbeho rende tarief. De tarievenkaart is opge slagen in een Oracle Spatial-database. In fig. 2 ziet u grafisch weergegeven hoe de tarievenkaart werkt: nadat de klant een gebied heeft geselecteerd (bovenste laag), wordt in Oracle Spa tial een overlay gemaakt (onderste laag). Het bestelloket berekent vervol gens een totaalprijs voor de klant en eventueel deelprijzen voor producen ten wanneer meerdere producenten bij de bestelling zijn betrokken. In Oracle Reports worden de verschillen de formulieren voor afhandeling van de bestelling aangemaakt en ver stuurd. Fig. 3. Verschillen langs heheergrenzen. Fig. 2. Principe Tarievenkaart. Achter het bestelloket Voor de goede werking van het bestelloket zijn twee proces sen verantwoordelijk: het proces dat gebruikmaakt van de mogelijkheden van de ICT; een organisatorisch proces. De techniek op ICT-gebied heeft gezorgd voor gebruiks vriendelijke schermen, de mogelijkheid om interactief se lecties te maken en het direct zichtbaar maken van de prijs die een bestelling zal gaan kosten. De techniek biedt verder een ondersteunende taak bij het meest belangrijke proces achter het bestelloket: de organisatie. De organisatie achter het loket moet ervoor zorgen dat medewerkers bij produ centen en beheerders tijdig actie ondernemen wanneer een bestelling binnenkomt, en dat ze die op een uniforme wijze afhandelen. Bestellingen waarbij meer dan één producent is betrokken, zogenaamde meervoudige bestellingen, vra gen om een goede samenwerking van die verschillende pro ducenten. Om een en ander op een uniforme manier af te handelen, benoemt het loket een coördinator voor een meervoudige bestelling. Deze verzamelt de GBKN-data van de verschillende producenten en zorgt voor de verzending aan de gebruiker. Verschillen tussen bestanden Nu het op deze wijze mogelijk is om de GBKN te bestellen, mag worden verwacht dat afnemers bepaalde tekortkomin gen in het be stand eerder zul len constateren. Door één bestel ling kunnen zij immers gegevens ontvangen van verschillende pro ducenten of be heerders. Anders dan vroeger, toen de klant de verschillende producenten apart moest benaderen, zal men onderlinge verschillen minder snel accepteren omdat men nu met één bestelling kan volstaan. Dezelfde tekortkomingen kunnen de reden zijn dat potentiële landelijke gebruikers afzien van aan schaf, omdat ze verschillen in de datasets van verschillende producenten/beheerders niet willen accepteren. Mogelijke tekortkomingen zijn: verschillen langs heheergrenzen (fig. 3); verschillen in structuur en inhoud; geen uniforme kwaliteit; geen uniforme prijzen. Ondanks dat veel beheerders afspraken hebben gemaakt over afstemming van de GBKN langs hun onderlinge gren zen, komt het voor dat topografie van de buren aanwezig is in het bestand van aan elkaar grenzende GBKN-organisa- ties. Eén van de redenen is dat ten behoeve van de oriënte- t_ 1- i Landelijk aan beslissingen van het ei- .:!!iiii!iiii!ii!: Samenwerkingsverband Beheergrenzen GEODESIA 2003-5

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 29